Sağlığın ve Güzelliğin Tarihî Anahtarı: Türk Kahvesi


1
1 point

Bundan seneler öncesinde Yemen’den Osmanlı’ya gelen, saraylardan başlayıp tüm Osmanlı toplumuna yayılan Türk kahvesi günümüzde hâlâ severek tükettiğimiz en lezzetli geleneklerimizden biri.

Bir fincan Türk kahvesi arkasında birçok etnik hikâye ve anlam barındırırken belki en önemli değeri sohbet ve muhabbet ile anılmasıdır. Türk kahvesinin geleneksel değerleri toplumumuzdaki yeri ve önemi hakkında konuşmak oldukça zordur çünkü uzun zamandır kültürümüzde kemikleşmiş ve derin bir yer etmiştir. Her halükârda bazı bilgileri eksik bırakmış oluruz sanıyorum.

Tüm bu tarihî ve kültürel öneminin yanı sıra Türk kahvesinin sağlık ve güzellik için de çok önemli bir değere sahip olduğunu biliyor muydunuz peki?

Türk kahvesi üzerine yapılan incelemeler sonucunda sağlıkta birçok çeşitli konuda oldukça faydalı ve etkili bir içecek olduğu tespit edilmiştir. Günün erken saatlerinde kahvaltıdan hemen sonra içilen bir fincan Türk kahvesi sindirimi kolaylaştırdığı gibi 8 saat boyunca etkisini sürdürecek bir enerji takviyesi de yapıyor vücudunuza.

Zihin açıcı, odaklanmayı artırıcı özellikleri ile de Türk kahvesi günlük iş/okul temponuzda tercih etmenizi önereceğimiz kahve çeşidi oluyor.

Zihinsel faydalarının yanında Türk kahvesi vücudunuz için daha birçok çeşitli faydayı sağlıyor. Günde düzenli olarak iki fincan Türk kahvesi içen kişilerin kalp rahatsızlıkları ve kanser riskinin oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca safra taşından, nefes darlığı, astım gibi birçok çeşitli rahatsızlıkta da destekleyici etkileri olduğu söylenmektedir.

Yemeklerden sonra Türk kahvesi tüketerek sindiriminizi destekleyebilirsiniz. Özellikle sindirim sorunları çeken kişiler için Türk kahvesi kurtarıcı olabilir.

Türk kahvesi içeriği gereği antioksidan bir içecek olması sayesinde cildi tazeleyip temizlerken yaşlılığa karşıda etkileyici bir çözüm oluyor.

Türk kahvesinin antioksidan özelliği sayesinde düzenli tüketen kişilerde kısa sürede çok daha parlak, temiz ve gergin bir cilt oluşmasını sağladığı tespit edilmiştir.

Türk kahvesinin faydaları bunlarla bitmiyor tabii. İçtiğiniz bir fincan Türk kahvesinin daha birçok faydası oluyor sizlere. Dip kısımdaki telveler doku itibariyle ve içerik itibariyle inanılmaz bir peeling‘in tüm özelliklerini barındırmakta. Parmaklarınız yardımıyla yumuşak hareketlerle kahvenin telvesini yüzünüze uygulayabilirsiniz. Uygulamadan birkaç dakika sonrasında ılık su ile yüzünüzü durulayarak cildinizin gün için ihtiyaç duyduğu orta-derin temizliği tamamlamış olursunuz.

Türk kahvesi telvesi ile kendinize duşta vücut peeling’i de yapmanız mümkün. Bu işlem cildinize çok iyi gelecektir. Ama günlük olarak yüz ve el bakımı için içtiğiniz Türk kahvesinin telvesi ile kısa ve etkili bir bakım da yapabilirsiniz.

Uzun tarihi ile yıllardır sevilerek tüketilen Türk kahvesi tüm kültürel ve geleneksel değerlerinin yanı sıra vücudunuza sunduğu bu faydalar ile de sevilmeyi hak eden efsanevi bir içecek.

Siz de günde düzenli olarak iki fincan Türk kahvesi içerek daha sağlıklı ve daha memnun edici bir cildin sahibi olabilirsiniz.


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

1
1 point

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı