0

Türkiye son yıllarda sağlık turizminde oldukça yol kat etmiştir. Tıp alanında yaptığı yenilikler ile Avrupa ve Arap ülkeleri vatandaşları tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Tıp alanında kendini geliştirmiş uzmanların olması sağlık sorunları yaşayan kişilerin ilk tercihini Türkiye’den yana kullanmasını sağlamıştır.

Hastanelerinde bu durumu gözetip sağlık turizmine uygun ekipmanlar tedarik etmesi diğer taraftan elimizi güçlendiren yönlerdendir. Bu gelişmeler sebebiyle ilaç firmalarının ve medikal ürünler üreten firmaların artması ile birlikte sağlık sektörü için vazgeçilmez alt dalları olan firmaların üretim zincirinin hızlanması sonucuyla tedavilerin eksiksiz şekilde yapıldığı söyleyebiliriz.

Hastane kapasitelerinin ve verilen hizmetin ultra lüks olması ile birlikte hastaların tercihin Türkiye yana olmasını kolaylaştıran sebeplerdendir.

Hastaların Türkiye’yi Tercih Etmelerinin Sebepleri Nelerdir?

  • Türkiye’de tedavi fiyatlarının diğer ülkelere göre ucuz olması,
  • Alanında gelişmiş uzman doktorların tedavilerde başarılı sonuçlar alması,
  • Doğu ve batı sentezi tıp uygulamalarının tedavi esnasında başarılı sonuçlar vermesi ve bu etmenlerin bulunduğu ülkelerle geçmişten günümüze olan etkileşim durumu,
  • Orta-doğu ve Avrupa arasında geçiş güzargahı olmasından dolayı yüzyıllarca bu topraklarda yaşayan bir çok etnik kökeni farklı insanların huzur ve barış içinde yaşamış olmaları ülkemizi olan tercihi kolay hale getirmektedir.
  • Hava yolları alanında gelişmiş olmamız ötürü Dünya’nın her ülkesine uçuş kolaylılığı olması,
  • Sağlık çalışanlarının kaliteli ve sayılarının hizmete yeterli olması,
  • Sağlık sigortası alanındaki yeterlilik.

Sağlık turizmi ülkemize, sağlık alanında turist çekerken gelen kişilerin tedavilerinden sonra ülkemizde kalıp tatil yapmaya yöneldiklerini görüyoruz. Avrupa’da ve Amerika’da tedavi masraflarının ucu açık rakamlar olması ve verilen hizmet kalitesinin düşük olmasından dolayı daha ucuz ve kaliteli hizmetin olduğu ülkemiz ilk tercihler arasında girmiştir.

Sağlık Turizminin Türkiye’ye Olan Katkıları

Verilen hizmetten dolayı oluşan müşteri memnuniyeti oldukça fazla hastanın Türkiye’yi tercih etmesine neden olmuştur. Ülkemizde en çok yabancı hasta çeken şehirler İstanbul ve Antalya olmuştur. Hastaların tedavilerini ve isterseler aynı anda tatil yapabilme olağanı bu iki şehri tercih etmelerini sağlamıştır. Ülkemizde tedavi olarak en çok tercih edilen Saç ekimi, estetik, lazer tedavisi, tüp bebek tedavisi, ameliyat ve diğer uygulamaları olmaktadır. Yaşanan hasta akınıyla birlikte sağlık personelleri ve medikal ürün satan şirketler kendilerini daha hızlı şekilde geliştirmiş ve  gerekli tecrübeleri kazanmış oldular.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0