0

Sağlıklı diyet programıKim hayatının her anını zevkle yaşamayı istemez ki? Hepimiz verimli ve tatmin edici bir hayat sürmeyi isteriz. Bu hedefe ulaşmanın ise en iyi yolu sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmektir. Bu amaçla ne yediğinizin bilincinde olmanız, sağlıklı kilonuzu korumanız ve hayatınızı engelleyebilecek pek çok hastalıktan uzak durmanız açısından çok önemlidir. Dolayısıyla hangi yiyecekler üzerinde durmanız gerektiği konusunda size rehberlik edecek sağlıklı bir diyete; ya da daha doğru bir deyişle bir beslenme programına ihtiyacınız vardır.

Sağlıklı diyet programınız öncelikle günün ilk öğünü olan kahvaltı ile başlamalıdır. Günün en önemli öğünü olarak bilinen kahvaltının içeriğinde gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi karşılayabilecek besinlerin bulunması gerekir. Bunlar; yulaf ezmesi, yarım bardak çilek,  portakal suyu ve bir yemek kaşığı dövülmüş fındıktır.

Ara öğünler sağlıklı bir beslenme programının, zorunlu olmasa da, bir parçasıdır. Eğer kendinizi aç hissediyorsanız ve öğle yemeği için daha vakit varsa kuşluk vaktinde kendinize yaban mersini, soda veya su ile birlikte yoğurt hazırlayabilirsiniz. Öğle yemeği, yoldayken bile yiyebileceğiniz şekilde esnek olmalıdır. Bunun için en iyi tercih tam tahıllı bir sandviç, birkaç küçük havuç ve bir şişe maden suyudur..

Arada sırada restoranda yemeniz gerektiğinde bunu sağlıksız yemekler için bir bahane olarak kullanmayın. Bu durumda bir kase salata ve çorba sipariş verebilirsiniz. İkindi ara öğünü içinse kalorisi düşük olan elma, 12 ceviz ve bir bardak sütü tercih edin. Akşam yemeğinde porsiyon ölçüleri üzerine dikkat edin ve bir porsiyon kızarmış/haşlanmış tavuk göğsü, haşlanmış küçük bir patates, tam tahıllı bir dilim ekmek ve küçük bir bardak beyaz şarap tüketmeye çalışın.

Sağlıklı diyet menünüz doğrultusunda yatsı ara öğününüz karbonhidrat açısından zengin olan 6 adet tam tahıllı kraker, 2 kibrit kutusu peynir ve bir adet taze meyve içerebilir. Son öğününüzü, yatma saatinizden 2-3 saat öncesinde almaya dikkat edin.

Bunların dışında gün boyunca yeterince su içmeye, tahıl gevreklerini ve tam tahıllı ekmeği tercih etmeye ve yağsız et tüketmeye özen gösterin. Dahası şekerli ve aşırı yağlı gıdalardan da uzak durmalısınız.

İşte hepsi bu kadar! Çok da zor değil, öyle değil mi? Düzenli olarak uyguladığınızda sağlığınıza olan katkısını kısa sürede hissedeceksiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0