0

Birçoğumuz güneşin altında olmaktan keyif duyarız ve muhtemelen şu anda uzun zamandır kalın kıyafetlerin altında saklı olan vücudunuzu güneşe çıkardınız.
Yapmanız gereken de bu zaten! Güneşli günlerle birlikte, güzel bir şekilde yanmış vücutlarla aristokrat beyazlık arasındaki mücadele yeniden başladı.

Peki siz hangisini tercih edersiniz?

Aristokratik beyazlık

Bir zamanlar en güzel ten güneşin hiç değmemiş olduğu tendi. Yalnızca zenginler güneşe karşı korunmak için şemsiye ve süslü şapkalara sahip olduğundan, fakirler gün boyu yakıcı güneşin altında çalışmak zorundaydı. Evet, aynen öyle! Ama günümüzde bu durum değişti.

Bugün cildimize değen güneş ışınlarının D vitamini üretiminde çok önemli olduğunu biliyoruz. Ama güneş ışınlarına aşırı maruz kalmanın beraberinde kanser tehlikesini getirdiğini de öğrendik. Bu yüzden en iyi çözüm, bu ikisinin ortası.

Cilt Tipleri

Her birimiz kendi cilt tipimize sahibiz ve sahip olduğumuz cilt, güneş ışınlarına karşı ne denli hassas olduğumuzu belirliyor. Farklı cilt tipleri, güneşlenmeden önce ve sonra farklı bakımlar gerektirmekte. En önemlisi de, cildiniz güneş ışınlarına ne denli duyarlıysa, ihtiyacınız olan SPF (Sun Protection Factor / Güneşten Korunma Faktörü) düzeyi de artıyor.

 • Cilt Tipi 1
  Ağırlıkla aşırı açık tenli, çilli, kızıl saçlı ve mavi gözlü insanların dahil olduğu tip. Tahmin edebileceğiniz gibi, güneş ışınlarına karşı en büyük risk altında olan cilt tipi. Bu tipte cilde sahip olanlara gölgelik yerlerden pek uzaklaşmamalarını ve çok hızlı bir şekilde yanabileceklerinden dolayı, SPF 20 ve üzeri güneş kremlerini kullanmalarını öneririz.
 • Cilt Tipi 2
  Açık renk saçlara ve parlak tonlarda göz rengine sahip olan kişilerin dahil olduğu tip. Kuzey Avrupa’ya özgü olan bu cilt tipi de güneş ışınlarına karşı oldukça duyarlıdır ve uygun korumaya ihtiyaç duyar. Güzel bir şekilde yanabilir ancak uygun korumayla.
 • Cilt Tipi 3
  Avrupalıların birçoğunun dahil olduğu tip: normal bir cilt rengi, koyu sarıdan kahverengiye uzanan saç rengi ve ela-kahverengi gözler. Güneş yanması olasılığı orta derecede olduğundan, uygun bakım gerekli.
 • Cilt Tipi 4
  Akdeniz tipi olarak da bilinir: açık kahverengi ya da zeytin rengi ten, koyu saç ve gözler. Bu cilt tipine sahip olan şanslı kişiler kolay kolay yanmazlar. Gene de koruma gereklidir çünkü güneş kremlerini ve losyonları yalnızca yanmaya karşı kullanmıyoruz.

Güneşe ilk kez çıkarken

Güneşlenmek için olsun olmasın, ilk kez güneşe çıktığınızda ne olduğunu anlamadan yanabilirsiniz. Güneş ışınları o kadar güçlü görünmese bile, gene de güneşe ilk çıktığınızda güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Güzel ve sağlıklı bir şekilde yanmak için öncelikle şartları doğru ayarlamak gerekir.

İlk değişimler

Losyon ya da güneş kremini olması gerektiği gibi, doğru bir şekilde uyguladığınızda, cildinizdeki değişiklikler ilk gün kendini göstermez, yavaş yavaş belirir. Olması gereken de budur zaten! Önemli olan cildinizin güneşe alışmasıdır; böylelikle kazandığınız bronzluk daha uzun süreli olur.

Güneşlenmenin ardından

Güneşlenmenin ardından yapılabilecek en iyi şey duş almaktır; böylelikle cildiniz serinler ve temizlenir. Ardından losyon ve krem bakımı yapılmalıdır. Cildinizin güneşin altında su kaybetmiş olabileceğinden, yağlı bir krem uygulayabilirsiniz.

İlk bakım

Cildinizde istenmeyen kızarıklık ve yanmalar olduğunda, en önemlisi cildi serinletmek ve nemlendirmektir. Yağlı ve serinletici bir krem kullanabilirsiniz. Evde bulunabilecek çözümler yoğurt ve aloe vera olabilir. Bakımı ihmal etmediğiniz takdirde cildinizdeki kızarıklık ve yanmalar yerini sağlıklı bir tona bırakacaktır. Ama bir sonraki seferde daha dikkatli olmayı da unutmayın!
Güneşlenmek cildimiz için yararlıdır ancak aşırıya kaçmamak gerekir. Hızlı bir şekilde bronzlaşmak istiyorsanız, bu amaca yönelik birçok güneş kremi bulunmaktadır. Tercih edebileceğiniz iyi bir çözüm, cildinizin eşit bir şekilde yanmasını sağlayacak besleyici sütlerdir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0