3

Sağlıklı Bir Koşu Nasıl Yapılmalıdır?

Koşu, gerek spor gerekse sağlık açısından oldukça önemli bir faaliyettir. Elbette her alanda farklılıklar gösteren bir daldır. Ancak ortak olan bir nokta varsa o da doğru ve dozunda yapılmasıdır. Vücudun anatomik yapısından duruşuna, uygulanacak hareketlerden kullanılacak süreye kadar birçok faktör sağlıklı bir koşunun temelini oluşturmalıdır. Çoğu spor dalına da zemin hazırlayan hatta bu dalların ön hazırlığını oluşturan koşu, belli kurallar dikkate  alınmadıkça o an olmasa dahi ilerleyen zamanlarda vücut için sorunlar teşkil edebilir. Sağlıklı bir koşu, öncesinde ve sonrasında yapılacak hazırlıklar içermektedir.

 

Koşu Programı Süreci Nasıl Olmalı? 

Sağlıklı bir koşu öncesi için önemli adımlardan biri uygun bir ayakkabı seçimi olmalıdır. Gün içerisinde kullanılan ayakkabılar elbette rahat hissettirebilir. Ancak koşu için ayak eklemlerine rahatsızlık vermeyecek ve bu eklemlerin duruşunu etkilemeyecek ayakkabılara öncelik verilmelidir. Açık alan ve kapalı alan olarak temelde ikiye ayıracağımız koşu parkurları içim mümkün mertebe farklı ayakkabı kullanımına özen gösterilmelidir. Ayakkabıyla bütünleşen   kıyafet seçimi de, vücudun rahatça hareket edebileceği ve vücudu haddinden fazla oranda terletmeyecek şekilde yapılmalıdır. Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta koşu öncesi beslenme durumudur. Yemek yedikten sonra   direkt  olarak koşu hem kişiye rahatsızlık verecektir hem de sağlıklı bir adım olmayacaktır. Sindirimin tamamlanması açısından en az 2 saatlik bir süreç tanınmalıdır. Bu hem vücudun sindirim ve çeşitli değerlerinin ortalama bir       seviyeye gelmesi adına hem de daha rahat hareket edebilmek adına oldukça gerekli bir adımdır.

Ön hazırlıkların arkasından elbette koşu esnasını da baz almak önemlidir. Koşu öncesi ısınma, sakatlıkların oluşmaması adına kesinlikle atlanmaması gereken bir noktadır. Koşu sırasında baş kısmı dik ve vücut duruşu ise az miktarda öne eğimli olmalıdır. Bacak ve kollar orantılı ve ritmik şekilde hareket ettirilmeli, vücut potansiyeli aşırı şekilde zorlanmamalıdır. Koşu anında su içme alışkanlığı haddinden fazla olmamalı ve içme miktarında aşırıya kaçılmamalıdır. Bir anda yapılacak su yüklemesi vücudun ani şekilde değerlerini etkilemeye ve dalak bölgesi olarak adlandırılan bölgenin şişmesine yönelik durumlara yol açabilmektedir. Bu tarz aksaklıklar koşunun ritmini bozmakla beraber koşunun yarıda bırakılmasına sebebiyet verebilmektedir.

Koşu sırasında bir önemli husus ise nabız atış kontrolüdür. Belli aralıklarla dakika olarak nabız ölçümü kişiye koşunun gidişat yönüyle ilgili oldukça yardımcı olacaktır. Yüksek nabız sonucunda ritmin yavaşlatılması ve hatta koşuya son verilmesi dikkate alınması gereken durumlardır. Koşu programına başlarken süre birden yükseltilmemeli, düşükten yükseğe doğru periyotlar halinde olmalıdır. İlk günde vücudu zorlamak, bir sonraki günü etkileyecektir. Bu süreçte hazırlanan düzene uyum sağlanmalı ve vücut potansiyeline uygun hareket edilmelidir.  Koşu programına göre koşu sonlandırılırken tekrardan nabız kontrolü almak sonuca ulaşmak için gereklidir. Bir sonraki programın ayarlanabilmesi için bir ipucudur. Başlangıçta uygulanan ısınma hareketleriyle aynı önemi koşu sonrasındaki soğuma hareketleri de taşımaktadır. Vücudun eski düzenini ve nabız durumunu ayarlamak  ve bir anda koşunun kesilmesinden olumsuz etkilenmemek için soğuma programı ihmal edilmemelidir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

3