0

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve sağlığımızı korumak için her gün meyve tüketmenin faydasını hepimiz biliyoruz. Düzenli şekilde meyve yiyerek vücudumuz için gereken vitamin ve besin maddelerini almak mümkün. Ama bazı meyveler var ki bu konuda diğerlerinden bir adım daha önde. Yazımızda bu faydalı meyveler ile ilgi ipuçları bulabilirsiniz.

Avokado

Anavatanı Orta Meksika olan avokado, vücudun ihtiyacı olan besin maddelerinin çoğunu içeren bir meyve. Göz, cilt ve saç sağlığı için faydalı. Potasyum, B, C, E ve K vitaminleri içerir. İyi bir kırmızı et alternatifidir. Avokadoda bulunan yağlar sayesinde dengeli şekilde kilo vermek mümkündür. Uzmanlar günde yarım avokado yemeyi tavsiye diyor.

Ananas

Vücudu arındırıcı ve temizleyici bir meyvedir. Yağların ve proteinlerin sindirimini arttırır. Ananas toksinleri temizlediği gibi sıvı tutulumuna karşı da koruma sağlar. Hazımsızlık, kabızlık ve asit reflüsü gibi hastalıklara iyi gelir.

Hindistan Cevizi

Tropik iklimde yetişen hindistan cevizi yüksek miktarda zararsız doymuş yağ içerir. Epilepsi ve alzheimer gibi hastalıkları önleyici etkisi vardır. Kan şekerini kontrol eder. Meyvesi kadar suyu da faydalı olan hindistan cevizi anne sütü özelliklerine sahip laurik asit içerir.

Elma

Vücuda denge ve düzen getiren bir meyvedir. Antiasit olması ile idrar yolları ve sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etkilere sahiptir. Kabukları da lif bakımından oldukça zengindir. Cildi besler ve yaşlanmayı geciktirir. Kırmızı kan hücresi üretir ve içerdiği B kompleks vitaminleriyle sinir sistemini korur.

Greyfurt

Lif ve protein açısından çok zengindir. İçerdiği su sebebiyle sağlıklı kilo vermeyi kolaylaştırır. Özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Göz sorunlarına iyi geldiği gibi görme yeteneğini de iyileştirir. Toksinlerin karaciğere zarar vermesini engeller.

Papaya

Sindirim enzimleri içerir. Bağırsak parazitlerini önlemek için tohumlarını yemek oldukça etkilidir. Çok iyi bir antioksidan olan papaya hücresel yaşlanmayı önler. İyi bir lif ve magnezyum kaynağıdır. Kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcıdır.

Üzüm

Bol miktarda vitamin ve mineral içeren bir meyvedir. Çok iyi bir antioksidandır. Şeker ve kalp hastalıklarına birebirdir. Yüksek kolesterol düzeyini düşürür ve kanser karşıtıdır. Bağırsak faaliyetlerini düzenlemek için tüketilmelidir.

Limon

Böbrek taşı oluşumunu engelleyen limon, aynı zamanda böbrekleri de korur. Antiseptik özellikleriyle cilt tahrişini önler. C vitamini ve sitrik asit içerdiğinden kansızlık olarak bilinen anemiye iyi gelir. Her gün bir bardak limon suyu içerek limonun iyileştirici, koruyucu özelliklerinden faydalanabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye