1

Sağlıklı vücut için 20 dakika

Sağlıklı Vücut için 20 Dakikalık Öneriler

Günümüzün yoğun yaşam temposunda kadınlar kendi sağlıklarına ayırmak için gitgide daha az vakit buluyorlar. Fakat yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklik sizi sağlıklı, fit ve hastalık riski düşük bir vücuda kavuşturabilir.
Egzersiz yapamayacak kadar meşgul olan veya egzersiz yapacak vakti ve motivasyonu olmayan insanların şikayetlerini sık sık duyarız.  Aslında herkes sağlıklı bir kilo ve vücuda ulaşmak için 20 dakika ayırabilir.  Herkesin sinemeya veya eğlenmeye gitmek için harcayabileceği yeterince vakti var gibi gözüküyor. Peki 24 saatlik bir günde 20 dakikanızı sağlığınız için ayırmak çok mu zor?
Gerçekte sahip olmadığımız tek şey sağlıklı yaşam amacına kendimizi adama arzumuzdur. Hepimiz o meşhur sözü biliriz “Yavaş ama istikrarlı giden yarışı kazanır”.
20 dakika hayatınıza ne gibi olumlu değişiklikler getirebilir; görelim.

 • Germe egzersizleri için 20 dakika: Vücut egzersizleri, metabolizmayı hızlandırmak ve yaşlanmayla savaşmak için, herkesin fitness rejiminin olmazsa olmazlarından biri haline gelmelidir.
  1 dakikalık şınav
  2 dakikalık duvar squatı
  1 dakikalık superwoman egzersizi
  2 dakikalık reverse lunge
  2 dakikalık calf raise
  2 dakikalık lateral raise
  1 dakikalık shoulder press
  3 dakikalık leg lift
  3 dakikalık crunches
  2 dakikalık cool down 

  ve harekete hazırsınız. Daha fazla kas kütlesi elde edebilmek için tüm yapmanız gereken haftada 2-3 kere 15-20 dakikanızı germe egzersizlerine ayırmak.

 • Kardiyo için 20 dakika: Zaman kısıtlamaları günlük egzersiz rutininizden sapmanıza neden oluyorsa, endişelenmeyin-20 dakikalık bir efor komple vücut fitness’ınızı için yeterlidir. Nasıl mı? Çok basit,  günlük 20 dakikalık kardiyo çalışması haftada 1 saat 40 dakika, ayda yaklaşık 6 saat egzersiz yapar. Bu fiziksel ve psikolojik sağlığınız için epeyce iyi bir çaba demektir. Mümkünse gideceğiniz yerlere yürüyerek veya bisikletle gitmeye çalışın. Böylece hem sağlığınızı hem de paranızı kurtarmış olursunuz  İşyerinde öğle aranızı ufak çaplı aktivitelere ayırmaya çalışın. Bir spor salonuna gidebilir veya en azından etrafta yürüyüş yapabilirsiniz. Eğer hızlı yürüyorsanız 20 dakikada yaklaşık 1 km yapabilirsiniz.Gün boyunca yeterince su içtiğinizden emin olun ve vücut duruşunuza da önem verin.  Aralıklarla yapılan egzersiz rutinine uymak kalbinizi ve kan dolaşımınızı canlandırarak fitness çalışmalarınızı hızla ilerletecek ve üstün kalite sağlıkla ödüllendirileceksiniz.
 • Yağlı yiyecekleri azaltmak için 20 dakika: Aşırı yağ ve kalori içeren hazır gıdalara yüklenmek yerine sadece 20 dakikada sağlıklı yemekler pişirebilirsiniz. Belinizde biriken tüm kalorilerden kurtuldunuz bile!  Tüm mazeretlerinizi kapı dışarı edin ve hemen şimdi sağlıklı bir yemek pişirmeye başlayın.
 • Motivasyon için 20 dakika: Egzersiz ve sağlıklı yaşam tarzından vazgeçmede %99 oranında motivasyon eksikliğinin payı vardır. Başarı hikayelerine göz gezdirecek ve aralarındaki benzerliği yakalayacak olursanız  başarıya ulaşmış tüm o kişilerin kafasında başarının en önemli elementi olan “yakıcı bir başarma arzusu”nu farkedeceksiniz. Önemli olan sizin düşünce yapınızdır. Yaş, lokasyon, etnik köken,cinsiyet  veya diğer herhangi bir kişisel özelliğinizin istediğinize ulaşma tutumunuzda hiçbir payı yoktur. Sonuçtan ziyade amacınıza odaklanır ve azmederseniz istediğiniz fitness ve sağlık hedefinize ulaşabilirsiniz.
 • Derin nefes egzersizleri için 20 dakika: Bazı çalışmalar günlük 15 dakikalık nefes egzersizlerinin, 8 hafta içinde tansiyonu düşürdüğünü gösterdi. Derin nefes alma, gözünde canlandırma, meditasyon ve yoga gibi gevşeme teknikleri bu rahatlama etkisini harekete geçirmede size yardımcı olabilir. Düzenli olarak yapıldığında bu egzersizler günlük stres seviyenizde azalmaya; neşe ve huzur duygularınızda artışa neden olur. Üstelik hayatın zorlukları karşısında nasıl sakin kalabileceğinizi öğrenmenizi sağlayarak size koruyucu bir kalkan hizmeti de sunarlar. Stres uzmanlarının pek çoğu gevşeme egzersizlerine günde en az 10-20 dakika ayrılmasını önerirler. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan vermeye devam edin. Karnınızın alt kısmı yükselip alçalacak kadar soluk alıp vermeye çalışın. Nefes alıp verdikçe yavaşça sayın.

Kendiniz için  yapabileceğiniz, görünüşte önemsiz tüm bu şeylerle anında sonuç alamayabilirsiniz; fakat kısa sürede daha iyi görünmenizi ve hissetmenizi sağlayacaktır. Bu “20 dakika”ları günlük rutininize ekleyin ve sonrasında vücudunuzun nasıl değiştiğini izleyin.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

1