0
Mucizevi bir besin olan bal, içeriğindeki mineraller, vitaminler, aminoasitler, enzimler ve vücut için gerekli elementlerle tam bir şifa kaynağıdır ve tamamen doğaldır. Balın doğasında insana zararlı hiçbir madde yoktur. Bal arıların vücutlarındaki enzimlerle çiçeklerden aldıkları içerikleri işlemesi sonucu oluşur. Arılar bir gram bal üretebilmek için yaklaşık dört bin çiçeğin nektarını toplar.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? Gerçek ve Sahte Bal Nasıl Ayırt Edilebilir?

Gerçek bal, arıların kovanlarında ürettiği doğal halde bulunan ve içerisinde hiçbir katkı maddesi olmayan balın paketlenmesiyle soframıza gelir. Gerçek balın saymakla bitmeyecek faydalarının yanında piyasada sahte bal olarak tabir ettiğimiz ürünler vücudumuza zararı olacak maddeler içermektedir. Sahte bal diye tabir ettiğimiz balların doğal olmamasının farklı nedenleri vardır. Bu sahte balların üreticileri sofralarımıza ham halde gelmesi gereken balların içerisine glikoz şurubu, fruktozlu mısır şurubu ya da yapay tatlandırıcılar eklemektedir. Başka bir yöntem ise arılara şeker şurubu verilmesi ve çiçeklere konarak nektar almalarına engel olunmasıdır.

Sahte Balı Anlama Yöntemleri

Evde uygulayabileceğimiz bazı yöntemlerle satın aldığımız balın sahte mi, gerçek mi olduğunu anlayabiliriz. İşte sahte balı anlamanın bazı ipuçları.

Bal Ambalajını İnceleyin

Satın alacağınız bal kavanozunun üzerinde ”bal kodeksine uygundur” yazmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca içindekiler kısmında fruktoz şurubu, şeker, glikoz şurubu gibi maddeler yazıyorsa balın katkılı olduğunu anlayabilirsiniz.

Balın Şekerlenmesi

Satın aldığınız bal zaman geçtikçe kavanoz tabanından başlayarak şekerleniyorsa sahte olma ihtimali düşüktür. Gerçek bal buzdolabında 30 gün beklediğinde tereyağı kıvamına gelir.

Balın Uzaması

Gerçek baldan bir miktar kaşığa alındığında bal kesilmeden uzar. Eğer katı şekilde kaşığınıza alabildiyseniz sahte olma ihtimali vardır.

Ilık Su Deneyi

Ilık suya satın aldığınız baldan 1 yemek kaşığı kadar koyun ve bir süre bekletin. Gerçek bal ise olduğu halde kalacak, katkılı ise çözünme yapacaktır.

Kağıt Havlu Deneyi

1 yemek kaşığı balı bir parça kağıt havlunun üzerine koyduğunuzda havlu tarafından emiliyorsa katkılı olma ihtimali yüksektir.

Yanma Deneyi

Uzun bir metal parçasına sardığınız bir parça pamuk parçasını bala batırarak ateşe tuttuğunuzda yanıyorsa gerçek bal olma ihtimali yüksektir. Gerçek bal ateşe tutulduğunda yanar.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye