0

Şans bambusu bitkisi yetiştirmek, stresi azaltmak ve kafanızı dağıtmak için birebirdir. Şans bambusunu evde ve iş yerinde bulundurmanın mutluluğu ve refahı arttırdığına inanılır. Gerçek bir bambu gibi olmasa da, bakımı kolay iç mekan bitkilerinden biridir.

Bölüm 1. Şans Bambusu Seçme

1. Görünüşü güzel bir bitki bulun

Bulduğunuz ilk bambu bitkisini hemen almayın, sağlıklı bir bitki arayın. Şans bambusu bitkisini çiçekçilerde, fidanlıkta hatta bazı marketlerde bulabilirsiniz.

Şans bambusu, şerit bitki olarak da bilinir ve bilimsel adı Dracaena sanderiana olarak geçer.

2. Canlı yeşil renkte olanı seçin

Şans bambusu bitkisinin bakımı çok zor değildir, ancak sağlıklı olmayan bir bambu alırsanız, bakımı zor olacaktır ve bambunuz bir süre sonra ölecektir. Bitkinin büyüklüğü çok önemli değildir, çünkü çoğu bambu zaten küçük olarak satılır.

Leke, çürük ve sararma olmayan her yeri eşit yeşil renkli olan bambuyu seçin.

Tabandan üstlerine kadar sapların renginin aynı olmasına dikkat edin.

Ayrıca yaprakların uçlarında herhangi bir solma olmamalıdır.

3. Düzgün dikildiğinden ve kokmadığından emin olun

Şans bambusu çok dayanıklıdır, ancak yanlış ekilmiş veya ekşi kokan bir bambu hasta olabilir ve büyümez.

Bambu bitkilerinin çiçekler gibi bir kokusu yoktur, ancak düzgün bir şekilde sulanmazlarsa, bakteri üretebilir ve koku yayabilirler.

Mevcut su seviyesini kontrol edin. Birçok bambu bitkisi, saplarını sabit tutmak için sadece küçük kayalar veya çakıl taşları ile suda topraksız olarak yetiştirilir. Bazı bambular toprakta yetişebilir, ancak en azından konuldukları saksının yarısının su dolu olduğundan veya toprağın nemli olduğundan, sırılsıklam olmadığından emin olun.

Bölüm 2. Şans Bambusu Dikimi

1. Suya mı toprağa mı dikeceğinize karar verin

Bakım için ne kadar hazırlıklı olduğunuza bağlı olarak her iki seçeneğin de avantajları vardır. Çok fazla toprak veya gübreleme gerçekten bitkinize zarar verebilir. Bununla birlikte, musluk suyu kullanıyorsanız, suda florür ve diğer kimyasallar varsa, uçların sararmasını önlemek için toprak ve gübre kullanabilirsiniz.

Eğer su birikintisinde yetiştiriyorsanız, bitkiyi dik tutmak için çakıl taşlarına ihtiyacınız olacaktır. Toprakta ise mükemmel drenaj sağlamak için kum, turba yosunu ve toprağı karıştırın.

Sadece suda yetiştireceksiniz bitkinizin köklerinin tabanı kaplayacak kadar olduğundan emin olun. Ayrıca bitkinin çürümesini önlemek için suyu haftada en az bir kez değiştirmelisiniz. Bunu her yaptığınızda vazoyu, çakıl taşlarını ve bitkiyi sudan geçirmek iyi bir fikirdir.

Bitkiyi toprakta büyütüyorsanız, toprağı nemli olacak şekilde sulayın.

2. Doğru kabı seçin

Kabınız bitkiden yaklaşık 5 cm geniş olmalıdır. Çoğu şans bambusu bitkisi zaten bir kapta gelir, ancak bitkinin size özel olmasını isterseniz kendi kabınızı kullanabilirsiniz.

Bitkinizi ve çakıl taşlarınızı gösteren şeffaf bir kap bu iş için idealdir. Ancak bambuyu doğrudan güneş ışığından uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Ayrıca bir seramik saksı kullanabilir ve onu sadece suda veya toprakta büyütebilirsiniz. Toprak kullanırsanız, bambuları bir tahliye deliği olan bir saksıya dikin.

3. Daha hızlı büyümesi için periyodik olarak bambunuza azar azar gübre ekleyin.

Çok fazla gübre gübrenin hiç olmamasından daha kötüdür, bu yüzden gübreyi az kullanın. Bu durum özellikle saksı bitkileri için geçerlidir, çünkü gübre yağmurla seyreltilmeyecek ve yerdeki bitkiler için olduğu gibi akmayacaktır.

Bölüm 3. Şans Bambunuzun Bakımı ve Şekillendirilmesi

1. Azar azar sulayın

Şans bambusu çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Fazla su onun için kötüdür.

Bitkinizi haftada bir kez sulayın ve kökleri kaplayacak kadar suladığınızdan emin olun.

Saksınızda toprak varsa, çok nemli veya kuru olmadığından emin olun. Bambu bitkiniz için yeterli suyu ayarlamak gerekir. Aşırı kirlenme veya gübreleme ona zarar verebilir.

2. Bitkinizi doğrudan güneş ışığından uzak tutun

Şans bambusu doğada genellikle uzun bitkiler tarafından doğrudan gölgelenir ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmaz. Bitkinizi açık ve aydınlık ancak gün boyunca doğrudan güneş ışığı almayan bir alanda tutmalısınız.

Şans bambusuna en iyi şekilde bakmak için, onu çok fazla ışık alan pencerelerden uzak tutun. Bunun yerine, odanızın gölge bir bölümüne yerleştirin.

Şans bambusu 18 – 30 derece arasındaki sıcaklıklarda en iyi şekilde büyür.

3. Saplarını düzenleyin

Şans bambusu bitkisini şekillendirmek istiyorsanız, birkaç ana sap seçin. Saplar birbiri etrafında büyüyecek veya biraz çaba ile kıvrılacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunu yapmak için çok fazla büyümemiş ve henüz sertleşmemiş genç sapları kullanmanız gerekir.

Düz bir görünüm istiyorsanız, bambu saplarını bir çizgiye sırayla yerleştirebilirsiniz.

Şans bambusu bitkinizi kıvırmak için bir karton kutu alın. Kutunun altını ve bir kenarını kesin. Kutuyu açık ucu ışık kaynağına bakacak şekilde bitkinin üzerine yerleştirin. Sapları büyüdükçe ışığa doğru kıvrılmaya başlayacaktır. Bitkide kıvrılma gördüğünüzde, bitkinizi döndürün.

Ayrıca bazı telleri onları çaprazlayan genç sapların etrafına sarabilirsiniz. Büyüdükçe, iç içe geçtikçe onları sabit tutmak için daha fazla tel ekleyin.

4. Ölü ve sarı yaprakları kesin

Bazen yaprakların uçları sararır. Bu birkaç faktörden kaynaklanabilir: Bitkiniz yeterince su almıyor olabilir, toprak veya gübre fazla olabilir ya da bitki çok fazla güneş ışığına maruz kalmış olabilir. Sarı parçaları veya tüm yaprağı kesebilirsiniz.

Yaprakların sararmış uçlarını kesmek için, bir çift budama makası veya keskin makas kullanabilirsiniz. Önce hafif alkol veya sirke ile makası sterilize edin, daha sonra yaprağın doğal şeklini takip ederek sarı kısmı kesin.

Tüm yaprakları, yaprağın tabanındaki saptan aşağı doğru çekerek çıkarabilirsiniz.

5. Bitkinizi çoğaltın

Bir veya iki sap çok uzarsa onları kesip yeniden dikebilirsiniz. Bu bitkideki kalabalığı engelleyecek ve yeni bitkiler üretmesini sağlayacaktır

En uzun bambu sapını alın ve filizin üstündeki daha küçük yaprakları kesin.

Steril bir bıçak veya makasla gövdenin yükselmiş kısmından en az iki düğüm kesin.

Kestiğiniz parçayı temiz, damıtılmış suyla dolu bir kaseye koyun. Kökleri filizlenmeye başlayana kadar yaklaşık bir ila iki ay boyunca gölgeli bir alanda saklayın. Kökleri gördüğünüzde, onu bambu bitkinizle aynı kaba ekebilirsiniz.

6. Sapları şerit tel veya başka bir kurdele ile bağlayın

İnsanlar çoğunlukla şans bambusunun saplarını altın veya kırmızı bir kurdele ile bağlarlar ve bunu iyi talihin sembolü olarak görürler.

Bitkinizin düzenli görünmesi için çakıl taşları ekleyin.

Şans bambusu bitkinizi tadını çıkaracağınız ve onunla ilgilenmeniz gerektiğini hatırlayacağınız bir yere koyun.

Kaynak: HowTo


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye