0

Dünyanın her yerindeki şehirler, bu şehirlerde bulunan özel mekanlar ve yapılarla hatırlanır. Hediyelik eşyalarda bu semboller kullanılır, şehrin ünlü sembollerinin yer aldığı kartpostallar dükkanlarda satılır. İnsanlar bu sembollere göre adres tarif ederler. Yazımızda şehirlerin ünlü sembolleri ile ilgili ilginç bilgiler bulabilirsiniz.

Sidney, Opera Evi

20. yüzyılın en ikonik yapılarından biri olan Opera House, mimarı Jørn Utzon’a 2003 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandırmıştır. 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir. 1,8 hektarlık alanı kaplar. Binanın uzunluğu 183 metre ve genişliği 118 metredir. Binanın ünlü çatısı 67 metre kadar yükselir. Bu çatı İsveç’ten getirilmiş olan beyaz seramik fayansla süslenmiştir.

Roma, Trevi (Aşıklar) Çeşmesi

Klasik ve Barok karışımı bir üslupla Nicolò Salvi tarafından yapılmış olan Aşıklar Çeşmesi, Roma’da Poli Sarayı’nın kenarındadır. Çeşmenin Trevi olarak adlandırılmasına; üç yolun kavşağında bulunmasının ya da üç yeraltı su yolunun toplanma noktasında yer almasının neden olduğu düşünülmektedir. Çeşmede içinde deniz tanrısı bulunan at arabası deniz kabuğu şeklindedir ve arabayı kanatlı atlar çekmektedir.

Dubai, Burj El-Arab

Basra Körfezi yakınında bulunan bir oteldir. İnşa edilmesine 1994 yılında başlanmış, 1 Aralık 1999’da hizmete açılmıştır. Bir adacık üzerine kurulu olan otel dünyanın ilk 7 yıldızlı otelidir. Otel olarak kullanılmasının dışında turistlerin de ziyaretine açıktır. Burj El-Arab Arap Kulesi anlamına gelir. Denizdeki bir yelkeni andırdığı için Yelken Otel olarak da anılır.

New York, Manhattan

Manhattan, New York’un kültür, ticaret ve finans merkezidir. Man-hata kelimesi Lenape dilinde birçok tepeden oluşan ada anlamına gelmektedir. Şehri oluşturan 5 ana bölgeden biri olan Manhattan’da filmlerden aşina olduğumuz simge yapılar, turistik yerler ve üniversiteler bulunmaktadır.

Cape Town, Masa Dağı

Tepe yüzeyi bir çok dağdan farklı olarak düz bir görünümdedir. Teleferik sistemi ile gidilebilen bölgeden Afrika’nın en iyi manzaralarından biri görülebilir. Dağın en yüksek noktası 1086 metre yüksekliğindedir. Dağın yüzeyi genellikle “masa örtüsü” adı verilen bulutlar ile kaplıdır.

İstanbul, Sultan Ahmet Camii

Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’nın 1609 – 1617 yılları arasında yaptığı camii, tarihi yarımadada yer alır. I. Ahmet yaptırdığı bu camiinin temelini bizzat kendisi atmıştır. Mavi, yeşil ve beyaz renkli çinilerle süslüdür. Yarım kubbeleri ve büyük kubbesi mavi ağırlıklı kalem işleriyle bezenmiştir. Bu sebeple yabancıların Mavi Camii olarak adlandırdığı yapı, İstanbul’un eşsiz silüetinin en önemli parçalarından biridir.

Berlin, Brandenburg Kapısı

1788 – 1791 yılları arasında yapılmış olan kapı, on iki sütundan, altı giriş kapısından ve altı çıkış kapısından oluşur. Sütunlar beş yol oluşturur. Kapının tepesinde Quadriga yani yan yana koşulmuş dört at tarafından çekilen bir at arabası heykeli bulunmaktadır.

Londra, Westminster Sarayı

Saray, Thames Nehri’nin kuzey yakasında yer alır. Bugün Parlamento binası olarak kullanılmaktadır. 1100 odası ve 4,8 kilometre uzunluğunda koridorları olan yapının büyük bölümü 19. yüzyılda yapılmıştır.

Paris, Louvre Piramidi

François Mitterrand tarafından Çinli mimar Ieoh Ming Pei’e 1984 yılında yaptırılmıştır. 20.6 metre yüksekliğindeki piramidin kare şeklindeki tabanının her bir kenarı 35 metredir. 70 üçgen ve 603 eşkenar dörtgen şeklinde pencereden oluşmaktadır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye