0

Selülit Egzersizleri

Selülit, yoğunluğu ve görünümü itibariyle; genler, cinsiyet, vücuttaki yağ oranı, yaş ve deri kalınlığı gibi bazı faktörler tarafından etkilenebilen bir cilt problemidir; ve kökten kurtulmak mümkün olmasa da bazı yöntemlerle büyük ölçüde hafifletebilirsiniz. Bu yöntemlerden biri de egzersiz yapmaktır.

Özellikle selülit çözümüne yönelik olarak yapabileceğiniz egzersizler kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırmaya yönelik olanlardır. Böylelikle vücudun, depolanan yağı kas bağlarına dönüştürmesine yardımcı olabiliriz.

Selülit için en iyi aerobik egzersizleri yürüyüş, tempolu koşu ve yüzmedir. Zayıf dolaşımın neden olduğu selüliti bu tarz egzersizlerle elimine etmemiz mümkün.

Ayrıca kardiyovasküler egzersizlerle terleme yoluyla vücudumuzdan toksik maddelerin atılmasını sağlayabilir; yağ yakımını hızlandırabiliriz.

En iyi sonuç alabileceğiniz kardiyovasküler egzersizler şunlardır:

Kardiyovasküler Egzersizler ve Çalıştırdıkları Bölgeler

Yüzme

Omuz, kuadriseps, alt bacak, baldır, kollar

Yürüyüş

Kuadriseps, alt bacak, bacaklar, kalça, baldır, kollar

Koşu Bandı

Bacaklar, kalça, kuadriceps, alt bacak, baldır

Bisiklet

Bacaklar, kalça, kuadriceps, alt bacak, baldır

Eliptik Çalıştırıcı

Bacaklar, kalça, kuadriceps, alt bacak, baldır

Kürek Çekme

Sırt, kollar, bacaklar

Step

Kuadriceps, alt bacak, bacaklar, kalça, baldır

Hokey

Kuadriceps, alt bacak, bacaklar, kalça, baldır

Squash

Bacaklar, kalça, kuadriceps, alt bacak, baldır


Squat Egzersizi
– Bu egzersiz için kalçalar arasında 90 derecelik bir açı olması ve dizlerin ayak parmağı hizasını aşmayacak şekilde bükülmesi önemlidir. Ayrıca squat egzersizi esnasında, sırt bölgenizi korumak için alt karın kaslarınızdan destek almanız gerekir.

Lunges Egzersizi– Lunge egzersizi esnasında daima kontrollü olmalı ve dizlerinizin ayak parmaklarınızı aşmamasına dikkat etmelisiniz. Kalçanızı da 90 derecelik bir açıda tutmalısınız.

Donkey Kick Egzersizi- Kalçalarınızın arka kısmını şekillendirmenin en iyi yolu Donkey Kick – Türkçesi eşek çiftesi:) egzersizidir. Yerde şınav pozisyonuna benzer şekilde el ve ayaklarınızın üzerinde dümdüz durarak 90 derecelik bir açıyla tek bacağınızla arkaya doğru bir tekme atarak bu egzersizi yapabilirsiniz.

Leg Extension Egzersizi– Bu egzersizi spor salonunda veya eğer evinizde gerekli ekipman varsa yapabilirsiniz. Kuadriseps adı verilen kas grubunu çalıştıran leg extension egzersizi için ayak bileklerinizi leg extension aletine yerleştirin ve ayak parmaklarınız ileriye dönük şekilde bacaklarınız kalçalarınızla paralel hale gelinceye kadar yukarı doğru kaldırıp indirin. Egzersizin etkisini güçlendirmek için bacaklarınızı yukarı kaldırırken nefesinizi bırakın. Yapabildiğiniz kadar çok tekrar yapın.

Tek Taraflı Kalça Sıkıştırma Egzersizi – Bacaklarınızı bükerek sırtüstü yatın, karın kaslarınızı sıkın ve kalçanızı yukarı doğru kaldırın. Kollarınızı vücudunuza paralel bir şekilde yerde tutun. Sağ ayağınızı sol dizinizin üzerine kaldırın ve yerleştirin. Kalça kaslarınızı sıkarak basenlerinizi yerden kaldırın. Sol kalçanızı 2 saniye kadar sıkıştırın, 2 saniye serbest bırakın. Diğer bacağınız için de tekrarlayın. Basen ve karın kaslarınızı sıkmaya devam edin; sırt eğiminizi aşmamaya ve nefesinizi tutmamaya özen gösterin.

Basen Yaklaştırma Egzersizi: Bir elinizle başınızı destekleyip diğer elinizi yere koyarak dengenizi sağlayarak sol tarafınız üzerine uzanın. Sağ bacağınızı eğerek, sol bacağınızın önüne yerleştirin. Sol bacağınız düz pozisyondayken yerden kaldırarak iç kalça kaslarınızı gerin.

Selülit için mucizevi bir çözüm beklemeyin. Görünümünü hafifletmek ve azaltmak için istikrarlı bir biçimde egzersizlere devam etmeli; egzersizlerle birlikte sağlıklı beslenme ve dinlenme programı oluşturmalısınız.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0