0

Selülit ÇözümleriSelülit, yaygın bir teoriye göre, deri altında toksin birikmesi sonucu oluşan bir görüntü olarak bilinir. Ancak bu tam olarak doğru değildir. Selülit, daha çok, zayıf cilt yapısı nedeniyle bağ dokularının dağıtılamamasından kaynaklanmaktadır. Evet, bunun anlamı da yağ demektir ve dokulardaki gözenekler toksinle dolarak tepelenme efektine neden olabilir. Bunu eski yatağınızın dolgularının dışarı fırlamasına da benzetebilirsiniz.

Selülit genetik bir sorundur ve x kromozomuyle doğrudan ilişkilidir (selülitin sadece bayanlarda görülmesinin nedeni de budur. ) Dolayısıyla selülit sizin hatanız değildir; ancak görünümünü kontrol etmek sizin elinizdedir.

1- VÜCUDU FIRÇALAMAK :

Bazı uzmanlar, vücudu fırçalamanın, lenf sisteminin vücuttaki toksinleri yok etmesine yardım ederek selüliti gidermenin en etkili yolu olduğunu savunmaktadırlar. Tabii ki bu tamamen selülit-toksin teorisine dayanmaktadır; ancak aktif bir lenf sistemi cildinizin gelişmesini sağlayacağı için denemekten zarar gelmez. En iyi sonucu almak için cildinizi nemlendirdikten sonra bacaklarınızı sık kıllı bir fırçayla kalp yönüne doğru hızlıca fırçalayın. Bu uygulamayı günde iki kere tekrarlayın ve sonrasında cildinizi tahriş edebilecek parfüm vb. ürünler kullanmaktan kaçının. Mutlaka kullanmanız gerekiyorsa en azından yarım saat bekleyin.

2- DİYET:

Pek çok beslenme programı selüliti yok etmeyi vaat etse de -3 gün boyunca karpuz yemenin kalçalarınızdaki tepelenmeleri yok etmesi gibi- mucizevi bir kür yoktur.

En iyi anti-selülit diyeti sebze ve meyve yönünden zengin olandır. Bu diyet aynı zamanda yağ oranı düşük (günlük kalori alımınızın yaklaşık %25’i yağlardan sağlanmalıdır ki bu da günlük 50 grama tekabül eder); kafein, nikotin ve alkol gibi toksik maddeler içermeyen bir beslenme programını içerir. Bununla birlikte her gün en az 2 litre su için. Ağırlıklı olarak protein grubunu tercih edin. Kırmızı et yerine tavuk etini, daha da iyisi balık etini tüketin. Şeker, tuz ve baharat kullanımınızı azaltın ve lifli gıdalar tüketin. Kan dolaşımınızı ciddi ölçüde yavaşlatan sigara kullanımına son verin.

3- EGZERSİZ:

Egzersiz yaparak selülite neden olabilecek aşırı yağlarınızdan kurtulmanın yanı sıra, derinize ulaşan kan akışını da hızlandırarak selülit görünümünü farkedilir derecede azaltır. En iyi sonucu almak için haftada 5-6 kere 30 ila 60 dakika aerobik egzersizleri yapabilirsiniz. 6-12 haftalık bir süre içerisinde değişikliği farkedebilirsiniz.

4- MASAJ:

Masaj yoluyla, selülitli bölgeler yoğurularak dolaşımın arttırılması ve vücuttaki yağ ve toksinlerin atılması sağlanabilir. Selülit masajı olarak onaylanmış masaj tedavisi (entomoloji) olarak bir silindir vasıtasıyla güçlü bir basınç sağlayacak şekilde cildin üzerinden geçilmesi yöntemi kullanılmaktadır. Eğer zamanınız varsa mutlaka deneyin. Yine benzer şekilde, vakum terapi teknolojisini kullanan Celluless MD adlı ürün sayesinde nemlendirici anti-selülit kreminizi veya detoks masaj yağınızı kullanarak istediğiniz bölgeye 5-10 dakika boyunca kolayca masaj yapabilirsiniz.

5- ANTİ-SELÜLİT KREMLERİ:

Piyasadaki selülit kremlerinin en önemli içeriği fosfodiesteraz inhibitörü olarak adlandırılan maddelerdir. Daha anlaşılır bir ifadeyle, bunlar vücudumuzda yağ depolayan enzimlerin üretilmesini durdurarak selülit görünümünün azalmasını sağlamaktadır. Bu etkiyi kafein, aminofilin, teofilin gibi metilksantinlerin yanı sıra kola, guarana, fındık gibi malzemeler de sağlamaktadır. Ayrıca damarları genişleterek kan dolaşımını arttıran mentol veya çoban püskülü; vücudu sıkılaştıran gingko biloba (japon eriği); cildin yenilenmesini ve toksinlerin atılmasına yardım eden limon ve rezenee de sıkça kullanılan içerik malzemeleridir. Anti-selülit kremini yemeklerden 2 saat sonra veya 1 saat önce uygulayın. Böylecek vücudunuz, dolaşan kanda başka bir şeye rastlayamayacağından sadece yağ yakacaktır.

Anti-selülit kremini doğrudan kendiniz uygulayamıyorsanız, yeni mikrokapsül teknolojisi ile üretilen anti-selülit taytı deneyebilirsiniz. Bu taytların kumaş yüzeylerinde bulunan ve anti-selülit kremi içeren mikrokapsüller siz taytı giyip hareket etmeye başlar başlamaz patlayarak cildinize anti-selülit kremin tatbik edilmesini sağlıyor. Tanıtım nedeniyle şu anda indirimli fiyatlarla piyasaya sürülen anti-selülit taytı inceleyin.

Ne olursa olsun, 6-8 haftadan önce herhangi bir gelişme veya vaat edildiği gibi selülitlerin tamamen görünmez olmasını beklemeyin.

6- NEMLENDİRİCİLER:

Kuru cilt selülit görünümünü arttırır. Bu nedenle gülük programınıza vücut losyonu uygulamasını da dahil etmek iyi bir fikir olacaktır.

7- GÜNEŞ KREMİ:

Vücuttaki elastin ve kolajen miktarı azaldıkça selülit görünümü de artar. Güneş losyonunuzu düzenli olarak kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz.

8- BRONZLAŞTIRICILAR:

Koyu renkli bir ciltte selülitin belli olması daha güçtür. Bu nedenle eğer selülitten tamamen kurtulamıyorsanız teninizi bronzlaştırmayı deneyebilirsiniz.

9- SALON TEDAVİLERİ :

Salonlar tarafından sunulan tedaviler vücut sargıları, ultrason ve elektroterapidir.

Vücut sargısı tedavisi, eksfoliasyon (derinin soyulması); yosun, kil bazlı krem veya jellerle noktasal basınç masajı ve ayrıca kalça ve  basenleri hedefleyen sıkılaştırıcı suyosunu maskesini içerir. Önerilen tedavi süresi 5-7 seanstır.

Ultrason ise, mide ve safra kesesindeki yağ depolarının yok edilmesini sağlayan bilimsel bir yöntemdir. Yağ dokularına nüfuz eden ses dalgaları ile yağ hücrelerinin saniyede milyonlarca kez titreşime uğraması sağlanmaktadır. Ufak bir iç masajla, lenf tarafından yok edilmeye hazır hale gelen yağ parçalanır. 3 seanstan sonra farkedilebilir sonuçlar alınsa da önerilen tedavi süresi 10-12 seanstır.

Elektroterapi, dokularını uyararak selülitin yok edilmesini sağlamak üzere,ister bağımsız olarak ister birleştirilerek uygulanabilecek olan Faradik ve Galvanik elektrik akım türlerinin kullanımını gerektirir. Faradik akım uygulamasında kumaş veya plastik pedle kaplı elektrotlar kaslara bağlanır. Elektrotlara uyarıcılar ulaşır ulaşmaz kaslar otomatik olarak tepki gösterirler. Bu yöntemde kaslar kademeli olarak uyarılır. Galvanik akımda ise derinin direnç bariyeri değiştirilerek nemlendirici ve yağ çözücü formüller derinlemesine uygulanır. Metal prob veya silindirler deri yüzeyinde nazikçe hareket ettirilerek sürülen kremin yayılması sağlanır. Galvanik akım şeklindeki mikro-akım sarkmış cildi uyarmak ve pürüzsüz görünüme sokarak sıkılaştırmak için kullanılır.

10- KLİNİK ÇÖZÜMLER :

Herşeyi denemenize rağmen selülitiniz gitgide kötüleşiyorsa, kozmetik ameliyatları deneyebilirsiniz. Eğer gerekiyorsa ilk olarak biraz kilo vermeye çalışın. Sonuçlar bireye göre değişebilir ve kalıcı bir çözüm sunmazlar.

Selülolipoliz- Selülolipoliz tedavisinde, elektroliz-türde iğneler deri altına yerleştirilerek elektrotlara bağlanırlar. Zayıf elektrik akımı yağ hücrelerinin tüm dirençleriyle yağ yakmaları için zorlar. Bu uygulama mutlaka tıbbi koşullarda gerçekleştirilmelidir.

Mezoterapi- İnce alt deriye asamino-phylline, enzimler ve vazodilatörler gibi tiroidin işlevini taklit eden ilaçların enjekte edilerek yağ hücrelerine enerji yakmalarını hatırlatma temeline dayanan bir tedavi türüdür. Ayırca kan dolaşımının ve lenflerin de arttırılması sağlanır. Önerilen tedavi süresi 10-15 seanstır.

Liposuction– Liposuction, selülitin son ve kalıcı çözümüdür. Bir Kanül kullanılarak yağın emilmesi şeklinde uygulanır. Bir seansta yalnızca 2.5 litre yağ atılabilir. Cerrah, kanülü kuvvetli bir şekilde ileri geri ve yanlara doğru hareket ettirerek emiş gücünü dağıtır ve böylece herhangi bir izin oluşmasını önlemiş olur. Uygulamanın en büyük zorluğu da bu kısmıdır.  Yağ azalımı bir an önce gerçekleşir; fakat bölgenin asıl şeklini alması hemen hemen 1 senelik bir süreç gerektirir.

Sonuç olarak, cilt dokularının güçlendirilmesi, cilt yüzeyinin dolgunlaştırılması ve inatçı yağ ve toksin yığınlarının yok edilmesi selülit görünümünü önemli ölçüde azaltacaktır.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0