0

Selülit ProblemiSelülit, düşüncesiyle bile pek çok kadının korkulu rüyasıdır.

Selülitle ilgili pek çok kötü şey duymamıza rağmen, bu sorun hakkında hala çok fazla şey bildiğimiz söylenemez. Örneğin selülitin birden fazla tipi bulunduğunu biliyor muydunuz? Bize göre selülit selülittir ve gözümüze her türlüsü aynı gözükür.  Fakat aslında yaşam tarzınıza bağlı olarak birden fazla türü bulunmaktadır.

Selülitin Farklı Türleri

Doğrusunu söylemek gerekirse selülit herkesi etkileyebilir, erkekleri bile! Ancak kadınların cildi erkeklerinkine oranla daha ince olduğu için kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Selülit Tipleri:

Sert Selülit
Bu tip selülit genellikle fazla aktif kadınlarda görülür. Atletler, tenis oyuncuları ve dansçılar bu gruba girerler. Sert selülitten kurtulmak diğer türüne oranla daha zordur; çünkü doğrudan kasa tutunur.

Yumuşak Selülit
Bu selülit tipinin dezavantajı daha fazla gözle görülebilir olmasıdır. En fazla görülen selülit tipi de budur ve cildin büyük kısmını etkiler. Direkt olarak kasa tutunmadığı için derinin sarkmasına neden olacak şekilde gevşeme eğilimindedir. Bu selülit tipinden kurtulmak daha kolaydır.

Selülit tipini anlamanızın en iyi yolu kalçanızda bir bölgeyi baş ve işaret parmağınızla kavrayarak hafifçe sıkmaktır. Bu şekilde elinize pürüzler geliyor ve deriniz çukurlaşıyorsa selülit probleminiz olduğu anlamına gelir. Cilt normalde pürüzsüzdür. Cildin selülitten etkilenen bölgesi diğer bölgelere göre daha açık renkte olur.

Selülit ile Savaşmanın Yolları

Bazı aldatıcı reklamların vaadettiğinin aksine selülit için mucize bir çözüm yoktur. Fakat selülitin neden olduğu görünümden kurtulmanızı ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayacak yöntemler bulunmaktadır.

Masaj yapmak, selülit ile savaşmada yardımcı olacak ilk yöntemdir. Özellikle selülit giderici krem yardımıyla yapacağınız masaj, kasları uyarır ve bu da dolaşım sistemimizin ve yağ dokularını parçalayan lenfatik sistemimizin fonksiyonelliğini arttırır.

Duş almadan önce birkaç dakika ayırarak vücut fırçası yardımıyla cildinizi fırçalamak da kan dolaşımının hızlanması ve cildinizin daha güzel görünmesi için işe yarayan bir yöntemdir.

Elbette ki selülitin en büyük düşmanı sağlıklı yemek yemek ve egzersiz yapmaktır. Mümkün olduğu kadar taze meyve ve sebze ve tam tahıllı gıdalar tüketmeye özen gösterin. Sigara ve kafein tüketimini bırakmak da selülitle başa çıkmanızda size yardımcı olacaktır.

Baharatlı, şekerli, tuzlu ve hayvansal yağ içeren gıdaların vücudumuzdan atılması zordur. Bu nedenle az yağlı, bol lifli bir diyet önerilir. Kan dolaşımını hızlandıracağı için egzersiz yapmanız ve stresten uzak durmanız da çok önemlidir.

Selülitten kurtulmak için mucize beklemeyin. Okuduğunuz önerileri uygulamak selülit görünümünü mümkün olduğunca azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0