0

20. yüzyıl romantik bestecileri arasında özel bir yeri olan Rahmaninov; orkestra şefi, besteci ve piyano virtüözüdür. İşini titizlikle yapmış, en ufak detaylara bile özen göstermiştir. Modern orkestralardaki enstrümanların dizilişi konusunda öncüdür.

Rahmaninov Kimdir?

Sergey Vasilyeviç Rahmaninov 1 Nisan 1873’te Rusya’nın zengin ailelerinden birinin dördüncü çocuğu olarak doğmuştur. Annesi ve dedesi müzisyendir. Dört yaşında piyano çalmaya başlamıştır. Maddi problemler yüzünden ailesiyle Saint Petersburg’a taşınmıştır. Müzik eğitimine Saint Petersburg Konservatuvarı ile adım atmıştır. Yeteneği ve performansı ile dikkat çeken bir öğrenci olsa da sınavları kötü olması sebebiyle okuldan atılacak duruma gelmiştir. Daha sonra Franz Lizst’in önerisi ile Moskova Devlet Konservatuvarı’na transfer olmuştur. Bu okulda uygulama ve müzik teorisi sınavlarını üst sınıflardan bir arkadaşı yardımıyla geçmiştir. Mezun olduktan sonra müzikten para kazanmaya başlamıştır.

Depresyon Yılları

Eğitimi sırasında tanıştığı Çaykovski, Rahmaninov için büyük bir ilham kaynağıdır. 1893 yılında Çaykovski ölünce yeni beste yapmayı bırakan Rahmaninov, piyano dersleri vererek müzik hayatına devam etmiştir. 1896’da yayınladığı ilk senfonisi müzik eleştirmenleri tarafından sert şekilde eleştirilince 4 yıl boyunca depresyonda kalmıştır. Depresyonda olduğu ilk 3 yıl müzikle hiç ilgilenmeyen Rahmaninov, tedavisinin ardından beste yapma korkusunu yenmiştir. 1901 yılında bitirdiği piyano konçertosunu doktoru Nikolay Dahl’a ithaf etmiştir. 1903 yılında yayınladığı eser kariyerindeki en büyük piyano bestesi olmuştur. Bolşoy Tiyatrosu’ndan gelen kondüktörlük teklifi üzerine burada çalışmaya başlamıştır.

Rusya’dan Ayrılışı

Rusya’nın yaşadığı çalkantılı toplumsal olaylar Rahmaninov’u eşi ve iki çocuğuyla birlikte Almanya’ya taşınmaya zorlamıştır. Dresden şehrini müzik kültürü ve sosyal hayatıyla zengin bir şehir olduğu için seçmiştir. ABD ve Avrupa turne tekliflerini kabul eden Rahmaninov’un ailesi Rusya’ya dönmüştür. Bu yıllarda Rahmaninov, Max Fiedler ve Gustaf Mahler gibi usta isimlerle çalışmıştır. Vatan hasreti ve aile özlemi ile 1910’da ülkesi Rusya’ya dönmüştür. Birkaç yıl sonra 1917’de başlayan devrim sebebiyle mal varlığını satarak ve ailesini de alarak ülkesinden ayrılmıştır.

Son Yılları

Hayatının sonuna dek müzikle uğraşan Rahmaninov; nevralji, yüksek tansiyon ve skleroz gibi hastalıkları sebebiyle 1942’de California’ya taşınmıştır. Aynı sene çıktığı turneyi sağlık problemleri yaşadığı için tamamlayamamış ve eve dönünce hastaneye yatmıştır. 70 yıllık hayatında onlarca güzel eser sığdıran Rahmaninov, 1943 yılında hayata veda etmiştir. 2007 yapımı Vetka Sireni isimli yapımda hayat hikayesi izlenebilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye