0

Teknolojinin faydaları saymakla bitmez. Ancak teknolojinin faydaları kadar zararları da çok. Dolandırıcılar teknolojinin nimetlerini kendi çıkarları için kullanmayı iyi biliyor. Her yıl ülkemizde yüz binlerce kişi siber suçlardan dolayı mağdur oluyor. Siber saldırıların tamamına yakını kullanıcı hatalarından olduğu için alınacak önlemlerle mağduriyetlerin yaşanmaması mümkün. Siber dolandırıcılık yöntemleri nelerdir yazımızı okuyun ve önlemlerinizi mutlaka alın.

Dolandırıcılık Yöntemleri Nelerdir?

Siber dolandırıcıların kullandıkları yöntemler çeşit çeşit. Avını gözüne kestiren siber suçlu kullanıcının güvenlik açıklarına göre yöntemler kullanıyor. En çok kullanılan siber dolandırıcılık yöntemleri hangileri?

Oltalama

Dolandırıcılar güven veren bir kurum gibi davranarak kullanıcıya bir internet bağlantısı gönderiyor. Gönderilen bağlantıya tıklayıp açınca kişisel bilgileriniz ve şifreleriniz gibi önemli bilgiler karşı tarafın eline geçiyor. Genelde kullanılan yöntemi şu şekilde örneklendirelim: Her ay düzenli ödeme yaptığınız bir kurumdan geliyormuş gibi gönderdikleri e-postada ödeme bilgilerinizde sorun olduğu için ödeme bilgilerinizi güncellemeniz gerektiği belirtiliyor. Bilgilerinizi güncellemeniz için açtığınız bağlantı doğrudan onların sayfasına yönleniyor ve kart bilgilerinizi girmeniz isteniyor.

Sahte, Yanıltıcı E-posta

Bankadan gönderilmiş gibi bir e-posta gönderiyorlar. Banka hesabınızın güvenlik riski altında olduğu yazıyor ve size gönderilen bağlantıyı tıklamanız isteniyor. Diğer bir dolandırıcı e-postada ise sosyal ağlardan gelmiş gibi bir e-posta gönderiliyor. Kimlik bilgilerinizi onaylamanız için gönderdikleri sayfaya kimlik bilgilerinizi girince dolandırıcılar amaçlarına ulaşmış oluyor.

Bitcoin Avcılığı

Dolandırıcı tarafından size bir e-posta gönderiliyor. Bilgisayarınızın ele geçirildiği ve bilgisayarınızın virüsü algılamadığının yazılı olduğu e-posta ile bilgisayarınıza diledikleri gibi erişebileceklerine sizi inandırıyorlar. Bilgisayardaki görüntülerinizi sosyal ağda arkadaş listenizde herkese göndermemeleri için sizden bitcoin hesaplarına para göndermeniz isteniyor.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Kredi kartı dolandırıcılığı ile ilgili en yaygın yöntem bilgisayara ya da telefona indirilmek istenen bir uygulama için kredi kartı bilgilerini kullanıcıların verilen sayfaya yazmaları. Böylelikle dolandırıcı ihtiyacı olan bütün bilgilere sahip olmuş oluyor.

Sosyal Ağ Dolandırıcılığı

Özellikle Facebook’ta çok karşılaşılan bir dolandırıcılık yöntemi. Arkadaşınız olan biri size mesaj atarak vereceği hesaba borç para isteyebilir. Bu sebeple konuştuğunuz kişinin kim olduğundan emin olmadan asla herhangi bir para transferi yapmayın.

Trojan

Bilgisayarınıza fark etmeden yüklediğiniz programlar bir başkasının bilgisayarınızı kontrol etmesine ve istediği her bilgiye ulaşmasına yol açabilir.

Siber Dolandırıcılıktan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

1. Çok ama çok dikkatli olun.
2. Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları açmayın. Tanıdıklarınızdan bile gelse gönderilen linklere tıklamadan önce kendisine danışın.
3. Kişisel bilgilerinizi paylaşacağınız sitelere girerken adres çubuğuna adresi doğru yazdığınızdan emin olun.
4. İnternet alışverişlerinde sanal kart kullanın.
5. Tahmin edilmesi zor şifreler kullanın.
6. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamalara verdiğiniz izinleri gözden geçirin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye