0
Şimdiye kadarki en eski karanlık madde bulundu!
Şimdiye kadarki en eski karanlık madde bulundu!

Şimdiye Kadarki En Eski Karanlık Madde Bulundu!

Evrenimiz uçsuz bucaksız bir yörüngeye sahip. Hala keşfedilmeyi bekleyen milyonlarca yıldızlar ve ayak basmayı bekleyen yüzbinlerce gezegenler var. Uzaylılar var mı? yok mu? tartışmaları bir yana dursun, bilim adamları şimdiye kadarki en eski karanlık maddeyi buldu.

Karanlık Madde Nedir?

Yapılan araştırmalara göre evrenin sadece %5 oranı görünür haldedir. %27 ise karanlık maddeye sahiptir ve %68 ise karanlık enerjiden oluşur.

Karanlık madde hale biçimine sahiptir. Ayrıca ışığı emmez ya da yaymaz bu nedenle gözle görülemez. Örneğin evrende birçok galaksi belirli bir hızda dönüyor ama fizik kurallarına göre evrenin dört bir köşesine dağılmaları gerekir. İşte bu noktada karanlık madde onların hareketlerini kısıtlamadan bir arada tutuyor. 

Stanford Üniversitesi’nden fizikçi Risa Wechsler karanlık madde için  şöyle diyor:

Görünen o ki yoğun bir bölgede Güneş’in kütlesinin en az bir milyon katına ihtiyacınız var ki yıldız oluşmaya başlasın. Karanlık madde olmadan bir noktada asla yeteri kadar madde biriktiremezsiniz.

12 Milyar Yıl Öncesine Ait Karanlık Madde Bulundu.

Japonya’daki Nagoya Üniversitesi’nde 5 Ağustos’ta bilim insanlarının Physical Review Letters adlı dergide yayınladıkları makaleye göre bulunan en eski karanlık madde, 12 milyon yıl önce ya da büyük patlamadan yaklaşık olarak 2 milyar yıl sonra oluşan bir hare olduğu açıkladı. Bulunan hareler şimdiye kadar ki en uzak mesafede yer alıyor. 

Nagoya Üniversitesi’nden ve çalışmanın yazarı Hironao Miyatake şimdiye kadarki en eski karanlık madde konusu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

O döneme yeni bir pencere açtığımız için mutluyum. 12 milyar yıl önce her şey çok farklıydı. Şu anda olduğundan daha fazla oluşum sürecinde olan galaksiler görüyorsunuz; ilk galaksi kümeleri de oluşmaya başlıyor.

Böylelikle yeni keşif dünya tarihinin ilk adımlarını kolayca analiz edilmesine ve sırların açığa çıkmasını sağlayacak. Ayrıca zaman, ışık ve yer çekimi gibi kavramlar hakkında geniş bilgilere sahip olabileceğiz. Araştırmalar ilerleyen yıllarda genişlerse kara madde hakkında geniş bilgilere sahip olabiliriz ve kara madde kavramı tüm bilim dünyasında geçerliliğini korumuş olur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
tugba