0
Amerikan Forbes Dergisi’nin yaptığı araştırma sonucunda 2010 – 2019 yılları arasında en fazla kazanan 10 sporcuyu listeledi. Sonuçlar bir kez daha gösterdi ki spor endüstrisi her geçen büyüyor ve spor pek çok insan için bir oyundan fazlasını ifade ediyor. Dergiye göre son 10 yılda en çok gelir elde eden sporcular:

1. Floyd Mayweather: 915 milyon dolar

2015’te Manny Pacquiano ve 2017 Conor McGregor’a karşı yaptığı iki maçta 500 milyon dolardan fazla kazanan Mayweather, profesyonel boks hayatını noktalasa da gösteri müsabakalarıyla gelirini katlamaya devam ediyor.

2. Cristiano Ronaldo: 800 milyon dolar

Ronaldo oynadığı futbolla kazandığı milyonlar dışında sponsorluklardan da hayli fazla gelir elde ediyor. Instagram’da 187 milyon takipçisi olan futbolcu, aynı zamanda sosyal medyada en çok kazanan ünlülerden biri. Ronaldo’nun futboluyla aldığı yıllık ücret 34 milyon dolarken, Instagram kazancı 47,8 milyon dolar.

3. Lionel Messi: 750 milyon dolar

Barcelonalı yıldız, 2019 yılında 129 milyon dolar gelir elde etti. Futbolcunun aldığı Altın Top (Ballon d’Or) ödülü ile kariyerinde 6’ncı kez en iyi futbolcu seçilmesi onu sponsorların da gözdesi haline getirdi.

4. LeBron James: 680 milyon dolar

Son yılların, hatta NBA tarihinin en iyi oyuncularından biri olarak gösterilen LeBron James, spordaki başarısı ve sponsorluklarla en çok kazanan sporculardan biri oldu. Ünlü basketbolcu, geçtiğimiz yıl Los Angeles Lakers’ı seçerek 154 milyon dolarlık kontrata imza attı.

5. Roger Federer: 640 milyon dolar

Dünyanın en fazla kazanan tenisçisi olan Roger Federer, katıldığı turnuvalardan 128 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Tenisçi en çok parayı ise yaptığı sponsorluk anlaşmalarından kazandı. İsviçreli raket, gelmiş geçmiş en iyi tenis oyuncusu olarak görülüyor.

6. Tiger Woods: 615 milyon dolar

Tiger Woods, bir zamanlar en çok kazanan sporcu iken özel hayatından dolayı listede gerilese de yüzde 80’i sponsorluklardan gelen geliriyle hala en çok kazanan sporculardan biri. Golfçü saniyede 148 dolar kazanıyor.

7. Phil Mickelson: 480 milyon dolar

Golf dünyasında Woods’tan sonra en çok kazanan ikinci golfçü Phil Mickelson. Gelirinin büyük kısmı yaptığı sponsorluk anlaşmalarından olan Mickelson, çocukken evinin arka bahçesinde golf oynarken bir gün bu paraları kazanacağını hiç tahmin etmiş midir?

8. Manny Pacquiao: 435 milyon dolar

Filipinli boksör Manny Pacquiao’nun lakabı Pac-Man. Manny Pacquiao’yu diğer boksörlerden ayıran özelliği beş farklı ağırlık sınıfında şampiyonluk kazanan ilk boksör olması. Manny, 2015’te “yüzyılın boks maçı” olarak adlandırılan maçta Mayweather’de ile karşılaşmış, puan farkı ile mağlup olmasına rağmen toplam 120 milyon dolar kazanmıştı. 400 milyon dolar hasılat edilen maçtan sonra Mayweather’ın payına düşen ise 180 milyon dolardı. Profesyonel boksu bırakan boksör, ülkesi Filipinler’de milletvekili seçilmiştir ve halen gösteri maçlarına çıkmaya devam etmektedir.

9. Kevin Durant: 425 milyon dolar

Basketboluyla olduğu kadar yaptığı milyon dolarlık anlaşmalarla da adından söz ettiren Kevin Durant, NBA tarihinin en çok kazanan oyuncularından biri. Golden State Warriors’un iki sezon üst üste NBA şampiyonu olmasında büyük katkısı olan oyuncu geçtiğimiz sene 164 milyon dolar karşılığında 4 yıl için Brooklyn Nets ile anlaştı.

10. Lewis Hamilton: 400 milyon dolar

İngiliz Formula 1 pilotu Lewis Hamilton’un yarış kariyerinde 6 kez Formula 1 şampiyonluğu bulunuyor. Michael Schumacher’in 7 şampiyonluk rekorunu egale etmesi beklenen Hamilton, çoktan Schumacher’in kazancını geride bıraktı.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye