0

Son 20 yılda neler oldu neler… Yaşadıklarımız gözümüzün önünden bir film şeridi gibi geçiyor. Siz de kim bilir bu 20 yıla neler sığdırdınız. Şimdi gelin macera, gerilim, aşk, dram dolu 20 filmden bahsedelim. İzlemediyseniz izlemeniz gereken 20 filmi sizler için yazdık.

Memento – Akıl Defteri (2000)

Christopher Nolan’ın yönettiği filmde, tek işi intikam almak olan bir adamın hikayesi anlatılıyor. Kahramanımız karısının intikamını almaya çalışırken en büyük engeli ender rastlanan ve tedavi edilemeyen hafıza kaybıdır. Sadece kazadan önceki dönemleri hatırlamaktadır.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği – The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)

Elf demircilerinin çok eski çağlarda yaptığı ve Orta Dünya’ya hep savaş ve kan getiren yüzüklerden sonuncusunu amcası kahramanımıza emanet eder. Kahramanımız Frodo, yüzüğün gücünü anladığı zaman yüzüğü kaybetmek için bir yolculuğa çıkar.

Piyanist – The Pianist (2002)

II. Dünya Savaşı’nda Almanların Polonya’yı işgal etmesi ile ülkenin en yetenekli piyanisti Szpilman ve ailesinin yaşamı birden bire değişir. Hayatta kalmaya çalışırken umutlarını daha da yitiren bir adamın hikayesi anlatılıyor.

Kill Bill Vol.1 & Vol. 2 (2003 – 2004)

Altı ay arayla gösterime giren ve birbirinin devamın olan iki filmde; Bride, düğününde Bill’in baskınına uğrar ve birkaç yıl komada kaldıktan sonra hayata döner. Bride bir intikam listesi yapar ve listedeki her ismi bir bir silmeye başlar.

Sil Baştan – Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Joel ve Clementine arasındaki ilişki bozulur. Clementine tıbbi bir müdahaleyle ilişkiye dair her şeyi zihninden sildirir. Bunu öğrenen Joel de aynı teknolojik deneye katılarak, bu ilişkiyle ilgili her şeyi aklından kazır. Ama işler Joel’in sandığı gibi gitmeyecektir.

Saklı – Caché (2005)

Michael Haneke’nin hem yazdığı hem de yönettiği filmde her şey Georges ile Anne’nin bir gün kapı önünde isimsiz bir paket bulmalarıyla başlar. Bu pakette geçmişi sorgulatacak; vicdan, öfke, şüphe gibi kavramları tekrar düşündürecek bir video kaseti vardır.

Köstebek – The Departed (2006)

Şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için çaylak polis Billy Costigan’a bu çeteye sızma görevi verilir. Ama eyalet polisinin bilmediği bir şey vardır: Genç bir polis olan Colin Sullivan’ın da polisin içine sızmış bir köstebek olduğu.

Kan Dökülecek – There Will Be Blood (2007)

Kapitalizmin yükselişinin anlatıldığı filmde 1900’lerin başında petrol arama işi yapan bir şirketin sahibini seyredeceksiniz. Filmde hırsın yol açabilecekleri çarpıcı bir dille anlatılıyor.

Başsız Kadın – La mujer sin cabeza (2008)

Diş hekimi Veronica günün birinde araba kullanırken bir şeye çarpar. Bir anlık duraksasa da neye çarptığını bilmeden yoluna devam eder. Filmde Veronica’nın yaşadığı hafıza sorunu anlatılıyor.

Beyaz Bant – Das weiße Band (2009)

I. Dünya Savaşı öncesi Kuzey Almanya’da geçen hikayede bir köydeki tuhaf kazalar işleniyor. Köy öğretmeninin geriye dönük olarak anlatımıyla gelenek, eğitim ve masumiyet gibi kavramlar toplumsal bir gerçeklikle gözler önüne seriliyor.

Siyah Kuğu – Black Swan (2010)

Çok yetenekli bir balerin olan Nina’nın tek tutkusu bale için neler yapabileceğini izlemeye hazır mısınız? İki balerin arasındaki rekabetin nerelere varacağını yönetmen Darren Aronofsky gerilimin tadını çıkarta çıkarta sizlere sunuyor.

Can Dostum – Intouchables (2011)

Kaza sonucu felç geçirmiş bir zengin, cezaevinden çıkmış birini bakıcı olarak işe alırsa neler yaşanır? Birbirine zıt karakterli iki kişinin gerçek bir dostluğa dönüşen ilişkisi uzun süre hafızalarınızdan çıkmayacak.

The Master (2012)

Filmde II. Dünya Savaşı gazisi ve bitik bir adam olan Freddie, tesadüfen felsefi bir oluşumun lideri ile tanışır. Tanıştığı kişi onun travmalarını geçirmek ve ona yeniden bir hayat vermek için bir yöntem sunar.

Sen Şarkılarını Söyle – Inside Llewyn Davis (2013)

1960’larda New York’ta yaşayan bir adam tüm hayatını müzik üstüne kurmuştur. Sanat yaparken bir yandan da zorlu hayat şartlarıyla mücadele eder. Tek hedefi ünlü bir menajere plağının kopyasını dinletmektir.

Whiplash (2014)

Dünyanın en iyi müzik okullarından birinde okuyan Andrew, günün birinde çok iyi bir davulcu olmak istemektedir. Onun yeteneğini fark eden ve okulun ana orkestrasına alan şef ile Andrew arasında tansiyonu hep yükselen bir öğrenci – öğretmen ilişkisi gelişecektir.

Büyük Açık – The Big Short (2015)

2000’lerde yaşanacak ekonomik krizi önceden sezen 4 kişi, her şeylerini kaybetmek uğruna bu büyük açığı değerlendirmek isteyeceklerdir. Samimi, sürükleyici, komik ve keyifli bir film izlemek istiyorsanız bu film tam size göre.

American Honey (2016)

Toplumda sürekli ezilen biri olan Star, yaşadıklarının da etkisiyle ruhsal bunalımlar yaşayan bir genç kızdır. Gün gelir ve Jake ile karşılaşır. Hayatlarını magazin dergisi satarak kazanırlarken birbirlerine olan sevgileri artar. Ancak başlarına gelecek zorluklardan habersizdirler.

Hiçbir Zaman Burada Değildin – You Were Never Really Here (2017)

Körfez Savaşı’nda savaşmış eski bir asker olan Joe, kiralık katillik yaparak hayatını kazanmaktadır. Bir gün bir senatörün kaçırılan kızını bulması için kiralanır. Joe’nun başından geçenleri ve travmalarını yönetmen Lynne Ramsay ustalıkla seyirciye aktarıyor.

Şüphe – Beoning (2018)

Haruki Murakami’nin Barn Burning isimli kısa hikayesinden uyarlanan filmde; bir genç, gencin aşık olduğu kız ve zengin bir adam arasındaki aşk üçgeni anlatılıyor. Yaşanan gizemli bir olayın bu üç kişinin de hayatlarını nasıl etkilediği sizleri şaşırtacak.

Parazit – Gisaengchung (2019)

Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, hayatları birbirinin içinde ama bir o kadar da birbirinden ayrı iki ailenin hikayesini anlatırken sınıf farklılıklarını vurguluyor. Fırsatlar yanlış değerlendirilirse neler olabileceğini filmin başından sonuna kadar merakla izleyeceksiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye