0

Sosyal Medyada POV Nedir?

Son günlerde sosyal medya platformlarında trend haline gelen ve sıklıkla karşılaştığımız terim olan POV, İngilizce “Point of View” kelimesinin kısaltmasıdır.  Türkçe anlamı ise ‘’bakış açısı’’ demektir.

Sosyal medya üzerinde her geçen gün yeni terimler ve alışa gelmemiş içerikler ortaya çıkmaktadır. Son günlerde en dikkat çeken ve kullanılan ise ‘’POV’’.

Sosyal medya uygulamaları üzerinde (Instagram, TikTok, Twitter) içeriklerde POV terimiyle karşılaşan kullanıcılar tarafından oldukça merak edilen bir kavram olmuştur.

Pov tekniği, #POV çekim, #POV, etiketleriyle denk gelebileceğiniz bu terim, ‘’Point of View”  kelimesinin kısaltılmasıyla oluşmaktadır.

POV Ne Demek ?

POV, ingilizce point of view kelimesinin kısaltılmasıdır ve Türkçe karşılığı ise bakış acısı demektir. Birincil bakış açısından oluşturulan çekimlere POV olarak adlandırılmaktadır.

İzleyiciler fotoğrafları veya videoları pov açısından görmektedir. Bu açı izleyicileri baktıkları şeyden etkiler ve adeta videodaki o anı kendileri yaşıyormuş gibi hissederler.

Daha çok TikTok ve İnstagram reels özelliklerinde karşılaştığımız POV’un anlamı da kullanılan çekim tekniği ile bağıntılıdır. ‘Kendi bakış açımdan’, Video’yu çeken kişinin açısından bakmamız sağlamaktadır.

  • POV keşfedildiği günden beri uygulama bağımlıları tarafından kullanılan çekim tekniklerinden biri olmuştur. Bu çekim açısı amatör dansçıların ve oyuncuların yeteneklerini sergilemelerinde yardımcı olmaktadır. Bu çekim açıları Pov’un prensibi olmuştur.
  • Bu tekniği kullanan kullanıcıların tercih ettiği video çekim teknikleri komedi, aksiyon, dram dolu her tür videolar çekilmesini sağlamaktadır. Video süreleri 15-20 saniye olarak tercih edilmektedir.
  • Kaliteli bir Pov videosu hazırlamak için birkaç kural vardır. Etkili bir fon müziği seçmek gerekir. Dramatik videolarda hüzünlü parçalar daha etkili olmaktadır.
  • Pov çekimlerinde etkili olan bir başka konu ise videolardan önce temaya karar vermektir. Video’nun kurgusu ve hayal gücümüzün getirebileceği her konuya yönelebilirsiniz.
  • Tiktok’ta ve Instagram’da en çok izlenen ve beğeni alan senaryolardan biri aldatmacadır. Sevgiliyi, eşi, anneyi, babayı, çocuğu kandırma ve şaka yapma çok popülerdir

ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0