0

Steak Tartar Yapımı

Steak Tartar Nedir? Steak tartar yapımı için tedarik ettiğiniz etini bir tahta üzerinde makine kıvamında kıyma halinde gelecek şekilde bıçak yardımıyla harmanlayarak kesmeniz gerekmektedir.

Daha sonra kıyma haline getirdiğimiz etin içerisine, çok ufak şekilde doğradığımız kuru soğan, maydanozu, turşuyu, kapiriyi, worcestershire sosu, dijon hardalını, zeytinyağını, tabasco acı sosu, tuz ve karabiberi ekleyerek harmanlayarak istenilen kıvama gelene kadar karıştırmanız gerekmektedir.

Steak tartar servis ederken farklı tabaklara etten eşit miktarda alınarak etin ortasına bir havuz şekli verilerek yumurta sarısı ilave edebilirsiniz.

Bu özel yemeğin yanında kızarmış ekmek ve patates kızartması tüketilebilir. Steak tartar yemeği çiğ etten oluşan bir besin olduğu için etin taze olması gerekmektedir. Steak tartar yapmadan önce güvenilir ve bildiğiniz yerler et tedarik etmeniz oldukça önemlidir.

Steak Tartar Nedir?

Steak Tartar için gerekli malzemeler

  • 200 gram satır dana kıyma
  • 1 yumurta
  • 1 yemek kaşığı acı hardal
  • 1 yemek kaşığı kapari
  • 1 yemek kaşığı acı sos
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 arpacık soğan
  • 1 tutam maydanoz

Steak Tartare Hangi Ülkenin Yemeğidir?

Bir Fransız yemeğidir. Uzun bir işlem sonrası hazırlanan ve çiğ olarak tüketimi yapılan bu yemek, Fransızların favori yemeklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Et Tartar Zararlı Mı?

Steak Tartar Nedir? Steak tartar birçok uzman tarafından yapılan değerlendirmelerde pişirilmeden yenen etlerin içerisinde bulunan bakteriler nedeniyle insan bünyesine zarar verebileceği söylenmektedir.

Steak tartar, sığır etiyle yapıldığını düşünürsek etin 70-80 derece sıcaklıkta pişirilmeden yenmesi sonucu gıda zehirlenmelerine neden olabileceğinden bahsedilmektedir.

Steak Tartar Çiğ Mi?

Steak Tartar, kıyılmış çiğ sığır etinden yapılan bir et yemeği olarak adlandırabilir. Fransız Mutfağına özgüdür. Genelde; tabak sunumunda soğan, kapari, biber, Worcestershire sosu tercih edilir. Steak Tartar, yemeğin üzerine çiğ yumurta sarısı ilave edilerek servis edilmelidir.

Worcestershire Sosu Nedir?

Worcestershire Sosu, yemeklerinize, salatalarınıza ve içeceklerinize içeriğindeki sarımsak ile aromatik, distile beyaz sirke ve demirhindi özleri ile ekşimsi, ançüez (hamsi) ile umami, kırmızı biber ile baharatlı, pekmez ile de tatlı bir lezzet kazandırabileceğiniz hibrid bir sostur.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0