0
 Öykü, roman, şiir, oyun ve biyografi kitapları dışında gazetecilik de yapan “Stefan Zweig kimdir, Stefan Zweig’ın en önemli kitapları nelerdir?” sorularının yanıtları bu yazımızda.

Stefan Zweig’ın Hayatı

1881 yılında Viyana’da doğar. Varlıklı bir aileden gelmektedir. Küçük yaşlarından itibaren edebiyat ve kültür alanında eğitim alır. Yunanca, Fransızca, Latince ve İngilizce dillerini öğrenir. Hümanist bir yazar olan Stefan Zweig II. Dünya Savaşı çıkması ve Nazizmin yükselişe geçmesiyle umutsuzluğa düşer. New York, Brezilya ve Arjantin’e giderek huzur arar. Ancak Hitler’e karşı duyduğu nefret ve çok sevdiği Avrupa’nın sağduyudan uzaklaşmasını kabullenemez. İçinde bulunduğu umutsuzlukla 1942’de eşi Lotte ile birlikte intihar eder. Günümüzde dünya edebiyatının en çok merak edilen, araştırılan yazarlarından biridir.

Stefan Zweig’ın Kitapları

Stefan Zweig, psikolojik çözümlemelerle desteklediği eserleriyle tanınıyor. Usta yazarın en çok ilgi gören 5 kitabına birlikte inceleyelim.

1. Satranç

Yazarın en bilinen eserleri arasında ilk sırada Satranç gelmektedir. Zweig’ın eşiyle intihar etmeden kısa süre önce tamamladığı Satranç, New York’tan Buenos Aires’e doğru yol alan bir gemide geçmektedir. Kitabın anlatıcısının dünyaca ünlü bir satranç oyuncusu olan Mirko Czentovic’le yaptığı satranç müsabakası konu edilmektedir. Kitapta gizemli biri anlatıcıya yardım ederek Czentoviç’le berabere kalmasını sağlar.

2. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, 1920’li yılların ilk yarısında kaleme alınmıştır.
Kitap kadının hayatı boyunca çok büyük tutkuyla sevdiği adama yazdığı uzun bir mektuptan oluşur. Gönderenin adı olmayan mektupta aşkını tek başına yaşayan kadın adamın hayatına girdiği anlardan bahseder. Yazar okuyuculara mutlak aşk kavramını sorgulatır.

3. Amok Koşucusu

Yazarın en uzun öykülerinden olan Amok Koşucusu adını, cinnet halinde şuursuzca koşma şeklinde tarif edilen ve Malezya’da görülen Amok hastalığından almaktadır. Kitabın kahramanı olan doktor bir kadın hastanın kendisinden yardım istemesine olumsuz yanıt verir. Daha sonra bundan pişmanlık duyar ve her yerde kadını aramaya başlar.

4. Yakıcı Sır

Avusturya Alpleri’ne kısa bir seyahate çıkan ünlü bir aristokrat bu kısa gezintide kendisine eşlik edecek bir flört aramaktadır. Tanışmak istediği kadının 12 yaşındaki oğluyla yakınlaşarak amacını gerçekleştirmeye çalışır. Yakıcı Sır yaşananları bu çocuğun gözünden aktaran bir kitaptır.

5. Sabırsız Yürek

Freud’un öğretisinden etkilenen Zweig’ın bu etkilenmeyi acıma duygusu üzerinden yapılandırarak yazdığı romanlardan biridir. Yazara göre iki tür acıma durumu vardır: İlki zayıf ve etkisiz, ikincisi ise gerçek acıma duygusu olan iradeli, güçlü ve acınan kişiye etki edebilen. Bu kitapta acıma duygusunun nelere yol açabileceği, insanı nasıl çatışmalara sürükleyeceği anlatılmaktadır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye