0
Stevia, stevia bitkisinden elde edilir, şeker yerine kullanılır ve kalorisizdir. Stevia kullanımı sağlıklı gıdalar, diyetisyenler ve şeker hastaları arasında popülerdir çünkü kan şekeri seviyesini arttırmaz. Stevia yaprağını rafine sıvı veya toz formunda kullanabilir veya yiyeceklerinizi taze stevia yaprağı ile tatlandırabilirsiniz. Yüksek kaliteli rafine edilmiş stevia Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından “genellikle güvenli olarak kabul edilir” olarak değerlendirilse de saf stevia yaprağının gıdalarda kullanımı için onayları yoktur.

Yöntem 1. Stevia’yı Sıvı veya Toz Formda Kullanma

1. Saf stevia damlaları kullanın.

Stevia’yı kullanmanın belki de en popüler yolu sıvı olarak kullanmadır. 1 – 2 çay kaşığı beyaz şekerin yerine birkaç damla stevia kullanılabilir. İçecekler (sıcak veya soğuk), soslar, salata sosları veya çorbalarda stevia damlaları kullanın.
Stevia biraz acı tat bırakabilir. En uygun tadı elde etmek için ihtiyacınız kadar damla sayısını deneyin.

2. İçeceklere aromalı stevia ekleyin.

Stevia damlaları, limonata veya meyankökü şerbeti gibi aromalı çeşitlerde de kullanılabilir. Meşrubata düşük kalorili bir alternatif için sodaya birkaç damla aromalı stevia ekleyin.
Aromalı stevia alternatiflerinin etiketlerini okuyun.
Aspartam veya diğer kimyasal şeker içeren aromalı stevialardan kaçının.

3. Saf stevia özü tozu deneyin.

Stevia’yı kullanmanın bir başka yolu saf toz formundadır. Bu rafine stevia şekere benzer ve normalde toz tatlandırıcı kullanacağınız her yerde kullanılabilir. Ancak Stevia özü tozu şekerden daha güçlüdür. Stevia miktarının yarısını (veya yarısından azını) normalde şeker için kullandığınız gibi kullanın.
Stevia özü tozu içeceklerde (sıcak veya soğuk), tahıllarda veya tariflerde kullanılabilir.
Büyük miktarda veya küçük paketlerde satın alınabilir.
Saf stevia tozu bulmaya çalışın. Etikette yazılanların tamamını okuyun ve katkı maddeli stevia tozundan kaçının.

4. Stevia ile pişirin.

Stevia özü tozu, pişirme sırasında şekerin yerine kullanılabilir. Stevia ile pişirdiğinizde, normalde kullanacağınız şeker miktarının 1 / 2’sini (hatta daha azını) kullanabilirsiniz. Bu, bu farkı hesaba katmak için daha fazla hacim (un gibi) ve sıvı (süt, elma püresi veya tereyağı gibi) eklemeniz gerekeceği anlamına gelir.
Yeni başlıyorsanız, stevia bazlı pişirme tarifleri aramak en iyisidir.
Stevia şekerin tatlılığını çoğaltabilse de karamelize olmaz.

5. Etikette tüm yazılanları okuyun ve katkı maddelerinden kaçının.

Birçok paketlenmiş stevia ürünü, sükroz veya aspartam gibi ek katkı maddeleri içerir. Bu katkı maddeleri genellikle yapaydır ve (saf stevia’nın aksine) kan şekeri üzerinde olumsuz etki yapabilir.
Stevia ürünlerindeki etiketlerin tamamını okuyun ve saf rafine stevia içeren ürünler arayın.

6. Ağızda kalan tadı engelleyin.

Stevia tükettikten sonra ağızda kötü bir tat bırakabilir. Yapay katkı maddeleri içeren (tadı maskelemek amacıyla) stevia kullanmak yerine, bu acıyı maskelemeye yardımcı olmak için küçük bir agave nektarı (düşük glisemik indeksi olan) limon suyu ekleyebilirsiniz.

Yöntem 2. Taze Stevia Yaprağı Kullanma

1. Çayı tatlandırmak için Stevia yaprakları kullanın.

Taze bir stevia bulabiliyorsanız (veya kendiniz yetiştirdiyseniz ), tatlandırıcı olarak taze stevia yapraklarını kullanabilirsiniz. Bu katkı maddelerinin zararlarından korunmanıza ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Bir fincan sıcak çayı tatlandırmak için, bitkinizden 1 – 4 küçük yaprağı alın ve çay poşeti ile sıcak suya koyun. Birkaç dakika sonra yaprakları çıkarın.
Binlerce yıldır dünya çapında kullanılmasına rağmen, rafine edilmemiş stevia yaprağı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından bir gıda katkı maddesi olarak onaylanmamıştır. Stevia yaprağını yiyecek veya içeceğinizde kullanmadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

2. Kuru yaprak tozu yapın.

Stevia yapraklarınızı iki şekilde kurutabilirsiniz. Bitkiden 8 veya daha fazla yaprağı koparıp 2 kağıt havlu arasına yerleştirebilir veya tüm stevia sapını çıkarabilir ve baş aşağı asabilirsiniz. Her iki şekilde de stevia yapraklarını birkaç gün boyunca serin ve kuru bir yerde saklayın. Daha sonra kuru yaprakları bir havan kullanarak öğütün.
İçecekleri, kahvaltılık gevrekleri veya körileri tatlandırmak için bu yeşil tozu kullanın.
Bu stevia tozunun 1 çay kaşığı yaklaşık 10 çay kaşığı şekere eşittir.
Stevia’nın bu saf formu ağızda acı bir tat bırakacaktır.

3. Stevia şurubu yapın.

Stevia kuru stevia yaprağı tozunu stevia şurubu yapmak için kullanabilirsiniz. 2 bardak distile suyu kaynatın ve 1 çay kaşığı bu tozdan ekleyin. Isıyı azaltın ve 10 – 15 dakika veya su şurup kıvamına gelene kadar pişirin. Tozu süzmek için bir tülbent kullanın.
Stevia şurubunu buzdolabındaki hava geçirmeyen bir kapta saklayın.
Bu şurubu soğuk içeceklerde, meyve salatalarında veya soslarda kullanın.
Bu tatlandırıcı maddenin daha etkili olabileceğini unutmayın.

Kaynak: HowTo


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye