0
ID:48848486

Stres, vücudu ve ruhsal durumu etkileyen yaşam kalitesini düşüren ileride yaşanabilecek hastalıkların oluşmasına sebep olan bir durumdur. Kısacası stres zihnimize ya da bedenimize dışarıdan ya da iç dünyamızdan gelen saldırılar sonucunda ortaya çıkan bir duygu sendromudur.

Stres için kaygılanmanız veya endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Stresi birden fazla duygu karmaşasını içinde bulundurabilen bir sendrom diye nitelendirmek mümkündür. Örneğin, mutlu olduğunuz zamanlarda bile heyecandan kaynaklı stres yapabilirsiniz. Ya da mutsuz olduğunuz zamanda karamsarlık düşüncesi bile stres yapmanıza neden olmaktadır. Stresi tamamen beden, ruh ve beyin üçlüsünden doğan bir karmaşa olarak adlandırabilirsiniz.

Stres Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, stres belirtileri günlük yaşantımızı ne yazık ki olumsuz etkilemektedir!

Bunlar;

Uyku problemlerinin oluşmasına stresin neden olduğu söylenmektedir. Çok uyumak veya hiç uyumamanın stresle ilgili olduğu yapılan araştırmalar sonucu açığa çıkmıştır.

• Günümüzde bir diğer belirtisi ise, yemek alışkanlıklarımızın bozulması diyebiliriz. Yaşadığımız duygu karmaşasının içinde bazı olaylara tepkimizi ne yazık ki yemek alışkanlıklarımızı değiştirerek verebiliyoruz. Sıklıkla aşırı kilo alımı veya kilo veriminin strese bağlı olduğuna değinilmiştir.

• Kronikleşmiş baş ağrısının en büyük nedeninin de stres olduğu belirtilmiştir.

• Odaklanamama, kişinin motivasyon eksikliği, sosyal ortamlardan uzaklaşarak içine kapılma isteği ve iletişim kurmak istememesi vb gibi özelliklerinde strese bağlı duygu karmaşasından kaynaklandığı gözlemlenmiştir.

• Günümüzde strese bağlı bağımlılıklar oluşmaktadır. Hatta zaman zaman bu bağımlılıkların artışına sebep olmaktadır. Örneğin, alkol ve sigara kullanımının strese dayalı olduğu tespit edilmiştir.

Stresle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

İlk önce stresin kaynağı araştırılıp daha sonra tedaviye başlanmalıdır. Akabinde ilaç tedavisi mi yoksa terapi ile tedavi edilip edilmeyeceği tetkikler sonucunda karar verilmelidir. Stresle başa çıkabilmek için yapılabilecek ilk adımlardan birisi günlük rutinlerimizi değiştirmek olabilir. Bunun sonrasında hala strese sebep olan etkenler artmaya devam ediyorsa, doktor kontrolü altında bazı tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Beden, ruh ve beyin üçlüsünden doğan bu karmaşayla başa çıkabilirsiniz. Tek yapmanız gereken iç sesinize kulak vermek. İnsanın kendine dönük yaşaması stresle başa çıkabileceğini anlamasını sağlayacaktır. Yoğun çalışma ve koşuşturma temponuzda kendinizi dinleyecek kadar vakit ayırmanız yeterli olacaktır.

Beyninizi boşaltın! Derin derin nefes alın ve bu nefesi hissetmeye çalışın.Bir nebze de olsa olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Kendinize güvenin! Her zaman baktığınız bakış açısı ile değil de , hayatınızda olan sizi strese iten karmaşalara farklı bir bakış açısıyla bakmanız bile sizi mutlu edecektir. Unutmayınız, yaşamınız için sizi sizden daha çok düşünen kimse yoktur. Öyleyse endişeye kapılmadan, size ne iyi geliyorsa onu yapmalısınız. Ancak o zaman stresi ortadan kaldırabilirsiniz!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0