0

Doğal stres tedavisi1. Çarkıfelek(Fırıldakçiçeği)

Çarkıfelek, ya da diğer adıyla fırıldakçiçeği, anksiyete ve insomniya(uykusuzluk) rahatsızlıkları için, uzun zamandan beri bir kocakarı ilacı olarak kullanılmışsa da, bazı araştırmalar bu bitkinin, etki olarak, stres tedavisinde kullanılan benzodiazepin ilaçları ile kıyaslanabilir olduğunu göstermiştir. Kanıtlanmamış olsa da, çarkıfeleğin, beyinde bulunan ve gamma aminobütirik asit(GABA) adı verilen kimyasal bir maddenin düzeyini arttırarak fayda sağladığı düşünülmektedir. Beyin hücrelerinin aktivitesini yavaşlatarak daha sakin hissetmenizi sağlamaktadır.

Pek çok kullanım şekli bulunan çarkıfeleği çocukların, hamile veya emziren kadınların kullanması sakıncalıdır. Özellikle ilaç kullanıyorsanız, bu bitkiyi tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

2. Masaj

Kimse bir masajın rahatlatıcı etkisini inkar edemez. Peki masajın, binlerce yıldır strese karşı bir tedavi biçimi olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Eski tarihlerde, Çinliler masajı, sağlık için, engellenmiş enerji kanallarını tekrar açmak amacıyla kullanmışlar; Batı tıbbının babası Hipokrat fiziksel tedaviler için friksiyondan faydalanmıştır. Günümüzde, masajı gergin kaslarımızı rahatlatmak, ağrıyı azaltmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için kullanmaktayız.

3. Meditasyon

Meditasyon, veya farkındalık, günde sadece 15-30 dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz bir stresle mücadele biçimidir. Üstelik beyninizden başka ihtiyaç duyacağınız bir alet veya malzeme de gerektirmez. Kendinize her gün sakin bir zaman dilimi ayırın ve bırakın düşünceleriniz serbestçe dolaşsın. Düzenli olarak yapacağınız meditasyon seansları stres seviyenizde farkedilir bir azalma sağlayacaktır.

4. Egzersiz

İster yoga, ister yürüyüş olsun yapacağınız her türlü hafif egzersiz, meditasyon benzeri bir etki yaratarak size kendinizle başbaşa geçireceğiniz bir zaman dilimi yaratacaktır. Egzersizin bir diğer faydası beyne salgıladığı endorfin sayesinde kendinizi çok daha iyi hissetmeniz olacaktır. Dahası, sizi obeziteden ve diğer sağlık problemleri riskinden koruyacak; böylece kaygılanacak çok daha az sorununuz olacaktır.

5. Organize yaşam düzeni

Organize yaşamak, kontrol duygusu ve rahat bir kafaya sahip olmanızı sağlar. Eğer ordan oraya koşturmak zorunda olan meşgul bir insansanız liste yapmak herşeyi hatırlamanıza yardım eder. Eğer kendi evinizde bile sürekli sinirli bir insansanız, ortalığı toplamaya çalışın. Bazı araştırmalar,  dağınık bir ortamın insanı daha asabi yaptığını göstermiştir.

6. Sağlıklı beslenme

Abur cubur tarzındaki yiyeceklerin, kilo aldırması bir yana, insanı daha depresif yaptığı kanıtlanmış bir gerçektir. Tam tahıl veya protein içeren sağlıklı yiyecekler ruh durumunuzu düzeltecek; gün boyu yerine getirmeniz gereken tüm aktiviteler için çok daha uzun süreli enerji kazandıracaktır. Stresten kurtulmak için tüketebileceğiniz en ideal yiyecekler, yabanmersini, somon balığı ve bademdir.

Ayrıca tükettiğiniz kahve miktarını gözden geçirmelisiniz. Araştırmalar, belli bir miktar kahvenin sağlığımıza faydalı; fazlasının ise çok daha gergin ve endişeli olmamıza sebep olduğunu göstermiştir.

7. İnternet ve cep telefonu kullanımını azaltma

Biraz hattan ayrılmanın zamanı geldi. Bugünün dünyasında, artan stres sorunun nedenlerinden biri de kendimizi hayattan asla soyutlayamıyor olmamızdır. İnternet kullanımımızı sınırlayarak, telefonlarımızı bir süre kapalı tutarak kendimize biraz izin vermeliyiz. Ara sıra anı yaşamak ve hayatı hissederek takdir etmek daha az stresle yaşamamızı sağlayacaktır.

Özellikle uyumadan önce elektronik her türlü cihazı mutlaka kapatın.

8. B Vitamini

B vitamininin, beynin ve sinir sisteminin uygun şekilde işleyişini desteklediği; rahatlama sağladığı ve yorgunlukla savaştığı bilinmektedir. Asabiyet, depresyon ve apati gibi sorunlar B vitamini eksikliğinin belirtileridir. Bu semptomlardan kurtulmanın yolu B vitamininden zengin besinler tüketmekten geçer. B vitamini genellikle,  kepek gibi tahıllarda ve fasulye, bezelye, fındık, karaciğer, yumurta ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur.

9. Aromaterapi

Bazı araştırmalar, belirli esansların koklanmasının, ruh durumunu düzeltme, anksiyeteyi azaltma ve odaklanma ve konsantrasyona yardımcı olma gibi etkilerle, stresi yok etmede hızlı sonuçlar verdiğini göstermiştir. Uzmanlar bunun nedeni olarak, koklamanın, beyni etkileyen kimyasalları açığa çıkarma; rahatlama, dinginlik, sevgi ve heyecan gibi duyguları teşvik etme yoluyla, limbik sistemi uyarmasını göstermişlerdir. Stres ve ruhsal yorgunluk tedavisinde en yaygın esansiyel yağlar arasında lavanta yağı, sandal ağacı yağı ve biberiye yağı bulunmaktadır.

10. Uyku

Hepimiz için en önemli doğal stres giderici tedavi uykudur. Yetersiz uyku huysuz, asabi ve gergin olmamıza neden olabilir. Aşırı uyku da miskin ve depresif bir ruh haline sokar. Uzmanlar 7-8 saatlik uykunun ideal olduğunu söylemektedirler. Fakat kendinizi dinlenmiş ve güne hazır hissettiğiniz doğru dengeyi bulabilmeniz için denemeler yapmanız gerekebilir. İyi bir uyku için, beyninize artık uyuma vakti olduğuna dair işaretler gönderecek bir rutin oluşturun; ve egzersizinizi uyumadan en geç 3 saat önce yapmış olun veya ılık bir duş alın. Karbonhidratlar, muz, yerfıstığı, incir ve süt ürünleri uyumanızı kolaylaştıracak besin gruplarındandır. Bu besinler melatomin salgılanmasını sağlayacak triptofan içermektedirler. Bununla birlikte, uyumaya yakın aşırı yememeye dikkat edin. Aksi halde sindirim güçlüğü, reflü ve mide yanması gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0