0

Süt dişlerinin beslenmede önemi vardır. Genel vücut gelişiminin yanı sıra süt dişleri çenelerin gelişimi için de gereklidir. Süt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir. “Nasıl olsa değişecek!” düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi pek çok problemlere neden olabilir. Çünkü Süt dişlerinin bir diğer görevi de alttan gelen daimi dişlerin yerini korumaktır.

Bir şekilde süt dişinin zamanında önce çekilmesi, yandaki dişlerin kaymasına neden olmaktadır. Bu dişler attan gelecek dişlerin sıkıştırır. Sonuç olarak çapraşıklıklar meydana gelir. Bu nedenlerden dolayı süt dişleri de daimi dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir.

Yapılan araştırmalara göre süt dişleri sürekli dişlerin düzgün bir şekilde sürebilmesi için rehber görevi gördüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca, konuşmanın düzgün gelişimi içinde  süt dişlerinin varlığına bağlı kılınmıştır. Çünkü; süt dişlerinin varlığı ile besinlerin daha doğru bir şekilde sindirildiği belirtilmiştir. Bu nedenlerden dolayı süt dişlerinin erken kaybı önemli problemlere yol açmaktadır.

Erken Kaybı Önlemek İçin; Diş çürüğünün oluşmasını engellemek gerekir. Bu yüzden de sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz. Aynı zamanda bakımına önem vermeli, temiz tutmalıyız. Çocuk yaşlarda diş fırçalama alışkanlığının kazanılması gerekmektedir


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0