0

Tatilden sonra normal hayata dönüş

Tatilde uzun uykular çekmeye, arkadaşlarınızla buluşmaya, alkol tüketmeye, güzel yemekler yemeye ve canınız ne istiyorsa onu yapmaya zamanınız oldu. Ve ardından şok! Çocukluğumuzdan bu yana hepimiz tatilden sonra okula dönmenin ne kadar zor geldiğini biliriz. Ve aynı durum yetişkin hayatlarımızda da, tatillerden sonra işe dönmek zorunda olduğumuz an geldiğinde kendini gösteriyor.

Normal gündelik rutininize dönmek büyük bir şoka dönüşebilir. Bu nedenle, geçiş döneminde işinize yarayabilecek bazı önerileri bir araya getirdik.

Tam olarak sorunumuz ne?

İşten ya da okuldan bir süre uzakta kaldığımızda, özellikle de bu zamanı keyifli bir şekilde geçirmişsek, normal yaşamımıza geri dönerken stres ve baskı hissetmemiz olasıdır.Kendimizi yeniden gündelik yaşamın monoton akışında bulduğumuzda, bunalmamız kaçınılmazdır. Hatta bu bunalım kendisini baş ağrıları ve migren atakları gibi fiziksel belirtilerle de gösterebilir.

Belki de tatil öncesinde bütün işlerimizi tamamlamadan bıraktık veya birçok işi erteledik. Ve şimdi buna gayet pişmanız! Artık normal gündelik gerekliliklerin üzerine, daha da çok çalışmamız gereken günlerdeyiz. Ama halen aklımız birkaç gün öncesinin rahat, eğlenceli ortamında takılı kalmışsa, işlere ve ödevlere yoğunlaşmak çok daha zor olabilir. Ve bizden beklenenler yüzünden stres düzeyimiz de artıyor.

Yapabileceğim bir şey var mı yoksa yalnızca bu bunalımın geçmesini mi beklemeliyim?

Bu türden bir durumdaysanız, öncelikle moralinizi yükseltmeniz ve zindelik kazanmanız gerek. Kendinize biraz vakit ayırın, iyi beslenin ve düzenli egzersizler yapın. Öncelikle kendinizi sorunlara hazırlamanız gerektiğinden, kendinizle ilgilenmek durumundasınız.

Bu bunalımdan nasıl

Hissettiklerinizin bütünüyle normal olduğunu kendinize hatırlatmanız üzerinizde olumlu bir etki sağlayabilir. Etrafınızdaki birçok insan da aslında sizinle aynı durumda. Evet, aramızdan bazılarının bu türden baskılarla daha iyi başa çıktığı doğru; ancak siz halen bu sorunla karşı karşıyasınız ve emin olun, yalnız değilsiniz!

Kendinizi motive etmek ve daha üretken bir duruma geçmek için, kendinize yeni yeni hedefler belirlemenizi öneririz. Böylelikle korkunç bir zamandan ziyade, yepyeni bir zamanın başlangıcı olarak görünebilir. Yeni mücadeleler, yeni fırsatlar ve yeni başarılar.

Okulda, işte ve özel hayatınızda, kendinize hedefler belirleyin. Böylelikle ihtiyacınız olan enerji ve irade gücüne ulaşabilir ve sorunlarla daha iyi başa çıkabilirsiniz.

Faal olun!

Kendinizi bu türden bir durumda bulduğunuzda, faal bir durumda kalmanız çok önemli. Evde oturup kendinize acımanın bir işe yaramayacağını biliyoruz. 

Arkadaşlarınızla geçireceğiniz zamanları planlayın, yeni bir hobi edinin, uzun zamandır öğrenmek istediğiniz bir konuda ders almaya başlayın, bir şekilde size normal gündelik hayatın da aslında çok eğlenceli olabileceğini gösterecek aktivitelere yoğunlaşın. Elbette bu arada düzenli egzersizlerinizi sakın unutmayın; düzenli fiziksel aktiviteler sayesinde kafanızı boşaltabilir ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Motivasyon!

Hepimiz, dört gözle beklediğimiz bir şeyin nasıl heyecan ve beklentiye neden olduğunu biliriz. Planınızı önceden yapın: bir sonraki tatilinizi ya da yakınlarda gerçekleştireceğiniz bir haftasonu kaçamağını önceden planlayarak, bunun bir motivasyona dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Heyecanla beklediğiniz bir şeyler olduğunda, işinize daha fazla odaklanabilir ve motive olabilirsiniz.

Bir değişim mi yaklaşıyor?

Her zaman olumlu bir bakış açısına sahip olmaya çalışın ve hayatınızdaki yeni başlangıçların size getirebileceği olumlu değişimlere odaklanın. Belki de işteki yeni konumunuzda artık gerçekten kendinizi gösterebileceğiniz fırsatlarla karşılaşacaksınız. Korku ve tedirginlik yerine, yeni mücadele ve değişimin heyecanına odaklanın.

Bunalımdan çıkamayacak gibi mi hissediyorsunuz?

Yukarıdaki önerileri uygulamanıza rağmen bir türlü olumsuz hislerinizden kurtulamıyorsanız, hiç tereddüt etmeden yardım isteyin.

Bir dostunuzla, ebeveynlerinizle ya da eşinizle konuşmak çok iyi gelebilir. Yalnızca aklınızdaki paylaşarak bile kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Diğer taraftan, etrafınızdaki insanların sizi anlamadığını ya da destek olamadıklarını hissediyorsanız (veya hislerinizi kimseyle paylaşmak istemiyorsanız), bir uzmana başvurmayı da düşünebilirsiniz.

Tatil sonrası depresyon genel bir durumdur ve yapılması gereken, sorunları bastırmak yerine, yüzleşmek ve çözümlemektir. Bunun ardından, yeni mücadelelere çok daha hazır olabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0