0

Tatilinizden olabilecek en iyi şekilde faydalanmanın yolları

Uzun zamandır beklediğiniz tatil artık kapıda. Bütün yıl boyunca beklediğiniz bu kısacık zaman dilimi siz daha ne olduğunu anlamadan geçip gidebileceğinden, tatilinizden en iyi şekilde faydalanmanın yollarını bilmeniz önemli olabilir.

Siz daha rahat bir nefes alıp dinlenemeden tatilinizin bitmesi, yetersiz planlama, kötü yer seçimi ya da dinlenmeyi bilmemek olabilir. Ama endişelenmeyin – bütün bu olumsuzlukları bertaraf edebilirsiniz. Size vereceğimiz bazı küçük ipuçlarıyla bu yılki tatilinizi mükemmel bir zaman dilimine çevirebilirsiniz.

Rahatlayın!

Rahat bir tatilin ilk adımı, tatile rahat başlamaktır. Tatile çıkmadan önceki günlerde yeterince dinlenip uyumaya ve düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Böylelikle tatile tam anlamıyla dinlenmiş ve enerji dolu bir şekilde çıkabilirsiniz.

Diğer taraftan, size verdiğimiz bu ipucu, genellikle insanların tatil öncesinde yaptıklarının tam tersidir. İnsanlar genellikle tatile çıkmadan önce işleri tamamlamak için her zamankinden daha çok çalışmaya ve aynı anda milyonlarca işi birden yapmaya meyillidir.

Sakinleşin!

Tatile çıkmadan önce gerçekten yapmanız gerekenleri belirleyin ve siz dönene dek bekleyebilecek işleri bir kenara ayırın. Geriye kalan zamanınızı ise, yukarıda da belirttiğimiz gibi, dinlenmeye ve rahatlamaya ayırın.

Ara vermeyi unutmayın
Tatilden önce, yavaş yavaş ve kademeli olarak, zihninizi gündelik stresten uzaklaştırmaya çalışın. Gün içinde bir ya da iki kere ara vererek, dinlenmenizi sağlayacak bir şeyler yapın. Bu araların çok uzun olması da gerekmiyor; özellikle de yeterince zamanınız yoksa. Yalnızca yarım saatlik aralar bile tatil öncesinde sakinleşmenizi ve zihninizi boşaltmanızı sağlayabilir.

Hayır demekten çekinmeyin
Tatilin sizin için olduğunu kesinlikle unutmayın – ne patronunuz, ne ebeveynleriniz, ne de arkadaşlarınız için değil. Tatilden önceki günlerde sizden yorucu ve zaman alıcı işler isteyen herkese çekinmeden hayır diyebilmelisiniz.

Tatilden önce yapılması gereken tüm işleri tamamladığınız takdirde, tatilinizi daha rahat bir kafayla geçirebileceğinizi düşüyor olabilirsiniz. Oysa durum genellikle tam tersidir. Kendinizi son günlerde ne kadar zorlarsanız, tatile çıktığınızda rahatlayıp dinlenmeniz de aynı ölçüde zorlaşır. Tatilinizi zehir etmek istemezsiniz, değil mi?

Tatilinizi planlayın!

Diğerlerinin ne düşündüğünü öğrenin
Tatil için seçtiğiniz mekan ya da yer kulağa çok hoş geliyor olabilir ama risk almaya da gerek yok. Gittiğiniz yerde bulunmuş insanların düşünce ve fikirlerini öğrenin ve mümkünse internette araştırma yapın. Internet üzerinde insanların fikirlerini öğrenemeyeceğiniz ne bir otel ne de bir tatil köyü bulunur. Turistlerin fikirlerini görebileceğiniz siteleri gezin ve gittiğiniz yerle ilgili elinizden geldiğince bilgi toplayın.

Yolculuk kılavuzu alın
Gittiğiniz yerin bir kılavuzunu almak sizin için para israfı mı? Bu hiç de doğru değil; birkaç lira karşılığında birçok yararlı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu bilgilerin size zaman ve para tasarrufu sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Her zaman yedek bir planınız olsun
Yolculuklarda her zaman tahmin edilemeyecek bir şeyler olabilir, terslikler çıkabilir. Her ne kadar tatillerde daha rahat bir kafaya sahip olduğumuzdan dolayı tersliklere karşı daha uyum sağlayabilir bir havada olsak da, boş yere zaman kaybetmenin de anlamı yok. Tatile çıkmadan bir yedek plan yapın ve ulaşım için çok zaman kaybetmemek amacıyla gittiğiniz bölgeyi öğrenin.

Dikkatli düşünün
Yeni, zorlu bir şeyler denemek iyidir ve hayatımızda olması gereken bir unsurdur. Ancak tatilinizi zorlu bir mücadeleye dönüştürmenin de gereği yok. Çok değerli olan bu zamanı bir aktivitenin size göre olup olmadığını anlamak için harcamak yanlış bir karar olabilir. Dağ bisikletleriyle bir tur iyi bir fikir olabilir ancak birkaç gün sonra bu aktivitenin hiç de size göre olmadığını ve keyif almak yerine acı çektiğinizi fark edebilirsiniz. Bu tür bir aktiviteden hoşlanıp hoşlanmayacağınızı bir haftasonu öğrenmek çok daha iyi bir tercih olabilir. Yeni aktiviteler için bütün yıl beklediğiniz tatilinizi kullanmayın; size en uygun olanı tercih edin.

Yolculuk süresini mümkün olduğunca düşürün
Oradan oraya gitmek için tatilinizin yarısını arabada, trende ya da uçakta geçirmek ne derece iyi bir fikir? Tatilinizin özü, daha az yolculuk ve daha çok eğlence ve keyif olmalı.

Her şeyi unutun!

Cep telefonunuzu unutun
Cep telefonunuzun olmadığı zamanları hatırlıyor musunuz? Gene de hayatta kalmayı başarıyordunuz, öyle değil mi? Tatilinizde neden bu eski zamanlara dönmeyesiniz? İlk birkaç gün sizin için zor ya da tuhaf olabilir ancak en sonunda özgürlüğün ve rahatlığın tadını alacaksınız.
Diğer taraftan, cep telefonunuzu evde bırakamıyorsanız, en azından kapatın ve günde bir kere açıp önemli bir arama olup olmadığına bakmayı deneyin.

Tatilden önce her şeyi ayarlayın
Tatile çıkmadan her şeyin ayarlandığını bilmek, çok daha rahat bir zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden postalarınızı alacak, çiçeklerinizi sulayacak ya da ev hayvanlarınızı besleyecek arkadaşlarınızı tatile çıkmadan ayarlayın. Yola çıkmadan önce gerekli tüm doküman ve belgeleri kontrol edin, yabancı bir ülkeye gidiyorsanız harita-kılavuz ve bu ülkenin parasına yeterli miktarda sahip olduğunuzdan emin olun. Tatilden önce ne denli iyi hazırlanırsanız, o kadar rahat edersiniz. Ve bu zaman dilimi yalnızca dinlendirici ve keyifli olur, sıkıntılarla dolu değil.

Yalnızca tatilinizi düşünün!
Mükemmel bir tatil için en iyi tavsiye muhtemelen normal gündelik yaşamınızı terk etmektir. İşte olmadığınızı unutmayın; günlerinizi normalde olduğu gibi geçirmeniz gerekmiyor. Odaklanmanız gereken tek nokta, tatilde dinlenmeniz ve size keyif verecek, enerji toplamanızı sağlayacak ve dinlendirecek şeyler yapmanız. Gerisi yalnızca detay!


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0