0

Teknolojinin en ilgi çekici yanı tahmin edilemez olması. Her geçen gün yeni bir teknolojik ürün çıkıyor ve hayatımız daha da kolaylaşıyor. Bundan beş sene sonra hangi teknolojileri kullanacağız? Hangi teknolojik ürünler hayatımızın vazgeçilmez parçası olacak? Bu soruların cevabını vermek güç. Gelin şimdi geleceğe dair öngörülerde bulunan, teknolojinin yararları kadar teknolojinin zararlarını da anlatan filmlerin konusuna birlikte bakalım.

2001: Bir Uzay Macerası (2001: A Space Odyssey)

Bir grup primatın kavgaları birden ortaya çıkan siyah bir taş sebebiyle yarım kalır. Bu taş sayesinde primatlar akıllarını çalıştırıp alet kullanmaya başlar. Yüzbinlerce yıl sonra aynı taş ay yüzeyinde bir uzay gemisi tarafından keşfedilir. Sinyaller Jüpiter’i gösterdiği için uzay gemisi rotasını oraya doğru çevirir. Uzay gemisinde HAL 9000 isimli yüksek teknolojiye sahip yapay zeka bir bilgisayar bulunmaktadır. Bundan sonra olayların nasıl gelişeceğini merak ediyorsanız, yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick’in oturduğu bu başyapıtı seyretmelisiniz.

Enigma (The Imitation Game):

II. Dünya Savaşı’nda Almanların geliştirdiği şifreli haberleşme makinesi olan Enigma adındaki cihaz, her gün yeni bir kod sistemi belirleyerek kriptolu mesajları savaş alanına iletmektedir. Almanya’nın karşısındaki devletler bu kodları çözmesi haftalar almaktadır. Bu filmde İngiliz matematikçi Alan Turing’in bu kriptolu mesajları çözen bir makine geliştirip, bugünkü bilgisayarların temelini atması zamanın toplumsal sorunlarını da dile getirerek anlatılıyor.

Wikileaks: Beşinci Kuvvet (Wikileaks: Fifth Estate):

Duyulduğu zaman dünyadaki pek çok devleti tedirgin eden Wikileaks’in anlatıldığı filmde sitenin kurucusu Julian Assange ile arkadaşı Daniel Domscheit-Berg arasındaki ilişki konu ediliyor. Sitenin ilk ortaya çıktığı andan itibaren bu ikili arasındaki fikir ayrılıkları da daha da artmaktadır. Daniel Domscheit-Berg’in kendi kaleme aldığı kitabından uyarlanan filmde bu fikir ayrılıklarının ne boyuta vardığı da işlenmiş.

Wall-E:

Gelecekte bizi nasıl bir dünyanın beklediğini anlatan film, 28. yüzyılda geçiyor. İnsanların dünyayı terk etmesiyle gezegende yalnız kalan temizlik robotunun yaşadıkları teknolojinin ne kadar tehlikeli olabileceğini bizlere gösteriyor.

Silikon Vadisi Korsanları (Pirates of the Silicon Valley):

Bilgisayar dünyasında devrim yaratan Steve Jobs, Bill Gates, Steve Wozniak, Steve Ballmer ve Paul Allen gibi en büyük teknoloji şirketlerini kuran isimlerin hikayelerini izlemek ister misiniz? Belgesel formatındaki filmde kişisel bilgisayarların doğuşu ve teknoloji firmaları arasındaki rekabete tanık olabilirsiniz.

Gattaca:

Filmde bilim ve teknolojinin oldukça gelişmiş olduğu zamanlar anlatılıyor. Doğacak çocuklar para karşılığı genetik hastalıklardan arındırılmış, süper zeki ve güçlü olabilmektedir. Hikayemizdeki ailenin iki çocuğu bulunmaktadır. Biri yeni süper güçlerle donatılmış, diğeri ise eski insanlığın üyesi olan iki çocuk. Film bu iki çocuğun çekişmesi üzerine kurulu. Varoluşçuluk temasının işlendiği film çekildikten yıllar sonra kült sıfatını kazanmış.

Azınlık Raporu (Minority Report):

Ünlü yazar Philip K. Dick’in kısa hikayesinden ilham alan film Steven Spielberg tarafından uyarlanmış. 2054 yılında Washington’da geçen filmde yapay zeka sayesinde suçlar işlenmeden insanların suça eğilimleri gibi özellikler analiz edilerek suçla mücadele ediliyor. Yapay zeka ile olayları çözen bu polis biriminde her şey kusursuz gibi giderken birden olanlar sebebiyle filmde tempo artıyor.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye