0

Çocuklar teknolojik cihazlar ile gün içinde sürekli meşgul olmak durumundadır ve yapılan araştırmalarda teknolojik cihazların çocukların gelişimini etkilediği, hatta nörolojik rahatsızlıkları bile tetiklediği , belirtilmektedir.

Fakat hayatımızın bir parçası haline gelen, teknolojinin tamamen yasaklanması doğru değildir. Tamamen yasaklamak yerine, doğru kullanabilmelerini sağlamamız gerekmektedir.

Çocuklar da teknoloji bağımlılığı bir sorun olarak görülmektedir. Oysa ki konunun altında yatan sorunların başlıklarını ele alırsak, çocuların teknolojik cihazlarına olan bağımlılığını ortadan kaldırabiliriz.

İlk olarak temel ihtiyaç gelişimdir. Yapılan araştırmalarda çocuklarla yeterli ilgilenilmediği sürece gelişim ihtiyacı karşılanmayan çocukların teknolojik cihazlara daha çok bağlandığı tespit edilmiştir. Ayrıca kendi seçimlerini yapmalarına hak tanınmayan çocukların, yasak olarak gördüğü herşeyi yapma istediği uyandırması da ne yazık ki teknolojik cihazlara daha fazla yönelmesini açıklamaktadır.

Kısacası ailenin çocuklarıyla ilişki kurmaması sonucunda, çocuklar teknolojik cihazlarla ilişki kuruyor ve bağımlılık bu şekilde günden güne artıyor. Bu yüzden ceza olarak teknolojiyi yasaklamak yerine, çocuklarınızı anlayarak iletişim kurmalısınız. Bu sayede çocuklarınızın teknolojik cihazlara olan bağımlılığı azalacaktır. Ayrıca teknoljiyi doğru kullanmalarını sağlayabilirseniz, yararlı bir çok bilgileri de edinmelerine yardımcı olabilirsiniz. Yasak bir çözüm olmayacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0