0

Terleme için etkili çözümlerTerleme, fazla ısınan vücudumuzun soğutulması için doğuştan sahip olduğumuz bir fonksiyondur. Aşırı ısınmanın nedeni aldığınız ilaçlar, enfeksiyon, ateş, kalıtımsal nedenler, baharatlı yiyecekler, kafein veya alkol olabilir.

Terleme bedenimizdeki atıkların dışarı atılması için iyi bir yoldur; fakat diğer taraftan istenmeyen bir şekilde, vücudumuzdan atılan atıkların neden olduğu bir kokuya neden olur.

Terlemenin bu olumlu etkisinin yanı sıra aşırı şekilde hararetlenmek bazı ciddi sağlık problemleri yaşamanıza da neden olabilir. Normalden daha fazla terlemek hiperhidroz olarak bilinen bir rahatsızlığı işaret ediyor olabilir. Dünya nüfusunun %1’den fazlasında hiperhidroz görülebilmektedir.

Hiperhidrozun en yaygın şekli fokal hiperhidroztur(PFHH). Herhangi bir fiziksel aktivitenin sebep olmadığı aşırı terleme olarak tanımlanan bu rahatsızlık el, ayak ve koltukaltı bölgelerini etkiler.

Bazı uzmanlar hiperhidroz kalıtsal bir rahatsızlık olduğunu düşünmektedirler. Bu sizin için, ilişkilerinize zarar veren, kişisel güveninizi sarsan ve duygusal hasar veren üzücü bir durum olabilir.

İyi haber şu ki aşırı terlemenizi azaltacak yollar mevcuttur.

Karbon tabletleri kullanmak terlemenizi ciddi anlamda azaltabilecek çözümlerden bir tanesidir. Tadı pek hoş olmasa da sabahları aç karnına bir tane alabilirsiniz. Bazı insanlarda mide ağrısı ve kusmaya neden olabilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Antiperspiran olarak bilinen ve bir miktar alüminyum klorür içeren ürünler de ter kanallarına tıkayarak terlemeyi azaltmaya yardımcı olur.

Antikolinerjik ilaçlar da terleme tedavisinde kullanılmakla birlikte ağızda kuruma, görüş bulanıklığı ve kalp çarpıntısı gibi yan etkileri nedeniyle dikkatli alınması gereken ilaçlardır.

İyontoforez ise terleme için tıbbi bir çözüm yoludur. El ve ayakların su dolu bir kaba konması ve sonrasında karıncalanma şeklinde hissedilebilecek bir düzeyde elektrik akımı verilmesi şeklinde uygulanır.

Domates suyu da terlemeye karşı etkili bir çözümdür. 1 hafta boyunca her sabah taze sıkılmış domates suyu içerek terlemenizin ne kadar azaldığını farketmeniz mümkün.

Bitkisel çözümler arıyorsanız,

Başka bir yöntem ise sık sık duş almaktır. Gerekirse günde 2-3 kez duş almak size kendinizi rahat hissettirecektir. Banyodan sonra giyinmek için tamamen kurumayı beklemelisiniz.

Vücudunuzun fazla ısınmasını önlemek için hava almasını sağlayacak bol kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

Denediğiniz hiçbir yöntemden sonuç alamadıysanız tıbbi yollara başvurmak için doktorunuza danışmanız yerinde olacaktır.

Terleme önleyici sprey TerEnd’i deneyin.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0