0

TikTok, Spotify ve YouTube Music’e Rakip Oluyor!

Son dönemlerde  uygulama içinde yayınlanan viral videoları ve canlı yayında para kazanma özellikleri ile tüm gözleri üstüne çeken TikTok yeni bir atılım gerçekleştirmeyi planlıyor.

TikTok videoları saniyeler içinde viral olup, kullanıcılarını fenomen haline dönüşürken içerik videolarındaki müzikler ise bir anda arama motorlarında en üst sıralara kadar çıkabiliyor. Kullanıcıların en az videolar kadar müziklere de ilgi gösterdiğini fark eden TikTok, ana şirketi olan Çin merkezli ByteDance tarafından TikTok müzik platformu için düğmeye bastığını açıkladı. Şirket 9 Mayısta ABD Marka ve Patent ofisinde TikTok Musıc adını tescil ettirdi.

TikTok Music Nasıl Bir Platform Olacak?

Alınan bilgilere göre diğer müzik platformları ile  benzerlik gösteren uygulama kullanıcıların şarkıları dinleyebileceği, satın alabileceği veya indirebileceği bir yapıtta olacak. Ayrıca bazı özelliklerinin ücretli ve ücretsiz olacağı da bildirildi.

Geçtiğimiz dönemde TikTok üzerinde popüler olan yüzün üstünde olan  yerli ve yabancı parçaların  dünya’da en çok dinlenen şarkıların listelendiği Billboard 100 listesine giriş yapmasıyla da müziğe nasıl yön verdiğini de bu sayede kanıtlamış oldu. 

Öyle ki kullanıcıların Youtube gibi bir müzik platformunda TikTok’ta ‘’En Çok Dinlenilen Müzikler ‘’başlığında içerik üretmeleri de bu durumun artık yön değiştirdiğinin bir işareti.

Dijital Müzik Platformları Arasında Rekabet Kızışacak:

TikTok ilk çıkış gününden itibaren dünyanın dört bir yanından yaklaşık olarak 1,5 milyar kullanıcı kazandı. 

Çok kısa zamanda Google Play ve Apple Store gibi  platformlarda en çok indirilen sosyal ağlar arasına girerek, Facebook ve Instagram gibi dev sosyal medya mecralarına rakip oldu. TikTok’ta üretilen içeriklerin bazıları uygunsuz görüldüğü için kimi kesimlerce protesto edilip linç yese de TikTok dur durak bilmeden büyümeye ve farklı hizmet kollarında var olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Öte yandan baktığımızda ise sosyal medya mecraları rakip ağlar da var olan özellikleri kendi içlerine entegre ederek kullanıcılarına yeni bir deneyim edasıyla sunmaktadır. Bu durum kullanıcılar arasında herhangi bir sorun teşkil etmese de sosyal medya uygulamaları arasında rekabetin iyice kızıştığını görmek mümkün. 


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
tugba