0
Tırnap Tipleri

Tırnap TipleriManikür sonrası tırnaklarınız için zaman harcamaktan sıkıldınız mı?

Tırnak tipiniz için doğru ürünü kullanmıyorsanız farkında olmadan tırnaklarınızı öldürüyor olabilirsiniz. Saçınız ve cildinizde olduğu gibi tırnaklar da 5 farklı tiptedir. Tırnağınız; kuru, kırılgan, hasarlı, yumuşak veya normal tipte olabilir; ve bu doğrultuda  tedavi edilmelidir. İşte size özel tırnak tipini nasıl belirleyeceğiniz ve iyileştireceğinize dair ipuçları:

Kuru Tırnaklar
Kuru tırnaklar parlaklıktan yoksundur ve mat görünürler; ve başparmağınız tırnağınız üstünde gezinirken pürüzsüz bir zeminde kaymak yerine pürüzlere takılacaktır. Bu tip kuru tırnakları iyileştirmenin sırrı onları yeniden nemlendirmektir – E vitamini aynen kuru ciltlerde olduğu gibi tırnaklar için de mükemmeldir. E vitamini kapsülünü açın ve sabah-akşam direkt tırnaklarınıza sürün. Eğer nemlendirici oje altı kullanıyorsanız bu tedavi, el yıkama ve sabun nedeniyle oluşabilecek kuruluklarla baş edebilmek için de size yardımcı olacaktır. Son olarak tırnağınıza hafif bir tırnak cilası sürün. Cilanın içeriği tırnaklarınızın nemlenmesini sağlayabilir.

Kırılgan Tırnaklar
Tırnağınızın ucunu yavaşça bastırın. Eğer tırnağınız eğilmiyorsa bu sizin kırılgan tırnak yapısına sahip olduğunuzu gösterir. Bu tip tırnaklarda hiç nem bulunmaz. Esnek olmadıkları için  en ufak bir darbede kırılabilirler. Bu durum insanların tırnak sertleştiricileri kullanmaya iter ve sonuç olarak tırnaklarınız daha da sertleşir. Bunun yerine  tırnaklarınızı her gece badem yağıyla beslemek daha iyi bir çözüm olacaktır. Tırnağınızın şekli de onun gücünü belirleyecektir. Tırnak, darbeyi daha iyi absorbe edebileceği için en iyi şekil kenarların düz, ucun oval olduğu şekildir.

Hasarlı Tırnaklar
Eğer tırnaklarınız soyuluyor veya çatlıyorsa hasarlı tırnaklara sahip olduğunuz anlamına gelir. Hasarlar genellikle aşırı su kaybından dolayı oluşur. Bu tip tırnakların tedavisi için tırnak iyileştirici bir cila kullanabilirsiniz. Cilayı dökülme olan bölgelere noktasal olarak uyguladığınızdan emin olun. Böylece cilanın altında hava kabarcıkları oluşmasını ve tırnak soyulmasını engelleyebilirsiniz.

Ayrıca tırnaklarınızın daha sonra güçlü ve sağlıklı büyüdüğünden emin olun ve günde iki defa tırnak eti yağı kullanın. Kullandığınız yağ yumuşaksa yeni tırnak çok daha kolay uzayacak ve sağlıklı olacaktır.

Yumuşak Tırnaklar
Tırnaklarınız en hafif dokunuşla eğiliyor ve parmak ucunuzu geçecek kadar nadiren uzuyorsa bunun anlamı yumuşak tırnaklara sahip olduğunuzdur. Tırnaklarınızı şekle sokmak için öncelikle onları güçlendirmeniz gerekmektedir. Bunu yapmanın en kolay yolu tırnak sertleştiricisi kullanmak veya aktarlardan n satın alabileceğiniz “elemi” yağı sürmektir. Aslında herhangi bir yağ bile, tırnaklarınızın yumuşamasına neden olan suyu azaltarak güçlenmelerine yardımcı olacaktır.
Banyo esnasında mutlaka bir eldiven takın ve ellerinizi yıkadıktan sonra bir el kremi kullanmayı unutmayın.

Normal Tırnaklar
Eğer yukarıda bahsettiğimiz problemlerden hiçbirini yaşamıyorsanız normal tırnaklara sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu tip tırnaklar en ufak dokunuşta eğilip kırılmazlar, sağlıklı ve parlak görünürler ve kolayca uzarlar. Tırnaklarınızı düzenli olarak bir el kremiyle nemlendirin ve tahriş edici deterjan ve sıcak sudan koruyun.

TIRNAK BAKIMI İÇİN 5 ÖNERİ

 • Boyamadan önce tırnaklarınızı mutlaka bir pamuk yardımıyla slin. Tırnak üzerindeki en ufak bir yağ kalıntısı ojenizin tutmasını engelleyecektir.
 • Eğer tırnak ufalanıyorsa yapabileceğiniz en iyi şey ojeyi temizleyip tekrar sürmeye çalışmaktır. Eğer vaktiniz yoksa tırnaklarınızı oje çıkarıcının içine daldırın ve kenarları yumuşatmak için törpüleyin. Sonrasında ojenizi sürdükten sonra tırnağınızda kalmasını sağlamak için oje sonlandırıcı kullanabilirsiniz.
 • Kurumasını beklerken ojeyi bulaştıryorsanız parmak ucunuzu hafifçe oje çıkarıcıya sürün ve yüzeyi yumuşattıktan sonra bir kat daha oje sürün.
 • Tırnaklarınız kırılıyorsa yapabileceğiniz en iyi şey onları kesmektir. Kırılma çok şiddetli değilse bir poşet çayın poşetinden ince bir şerit keserek tırnağınıza koyun ve ojeyi üzerine sürün.
 • Yapışkan tırnak cilası için oje çıkarıcı kullanmayın; tırnağınızın kurumasına neden olabilir. Bunun yerine özel incelticiler kullanın.
 • Tırnak bakımınızı daha da profesyonelleştirmek istiyorsanız hem el hem de ayak tırnaklarınız için kişisel bir tırnak bakım seti kullanabilirsiniz.

TIRNAKLAR İÇİN RENK HİLELERİ

 • Koyu renkler tırnaklarınızı kısa gösterir. Oje sürerken tırnak kenarında beyaz bir şerit bırakarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.
 • Metalik veya parlak ojeler kullanırsanız küçük tırnaklar daha büyük gözükür.
 • Mat renkler acelesi olan kadınlar için idealdir. Hataları gizler ve çizikler daha kolay gizlenebilir.
 • Boyasız veya uzun görünen doğal tırnaklar için tırnak ucunun altına beyaz bir tırnak kalemi sürebilirsiniz.
 • Mavimki kırmızı ojeler orta yaşlı kadınların ellerini daha yaşlı gösterebilirler. Canlı veya mat kırmızı tonlarını tercih edin.

Çeviri : www.acemiyim.com


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0