0

Tiroid Nedir?

Tiroid bezi, boyunda orta hatta yer alan, 20–25 gram ağırlığında ve iç salgı fonksiyonu olan bir organdır. Ayrıca tiroid bezinin iyot kullanarak yaptığı hormon bütün vücut metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Bu yüzden, insan vücudu metobolizma sağlığı açısından çok önemlidir.

Tiroid Nodülleri Nasıl Oluşur?

Tiroid bezi içinde bulunan yumrulardır. Tek veya çoklu olabilirler. Hormon salgılayanlar sıcak nodül, hormon salgılamayanlar soğuk nodül olarak adlandırılmaktadır.

Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tiroid kanserinin  tüm kanser vakalarının yüzde 1’den azını oluşturulduğu, çocuklarda nadir görülmekle birlikte, yirmili yaşlardan sonra görülen kanserler içinde ilk 5 sırada yer aldığı tespit edilmiştir.Ayrıca yapılan araştırmalara göre, her yıl 1000 kişinin  birinde tiroid nodülü oluşmakta, 50.000 kişiden birinde ise tiroid kanseri oluştuğu belirtilmiştir. Yine yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda tiroid nodüllerinin,  kadınlarda erkeklerden daha sık olduğu ama erkeklerde görülen nodüllerin kanser olma sıklığı kadınlardan daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Tiroid Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezi kanserinin belli başlı belirtileri ne yazık ki yoktur. Fakat, nadiren de olsa boyunda kitle, ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü ile vb. Rastladığınızda en yakın doktora gözükmenizde fayda olabilir. Çünkü bu nedenler tiroide bağlı hastalıkları ortaya çıkarabilir.

Tiroid Kanseri Tedavisi

Tiroid kanseri tedavisinin en etkili yöntemi tam teşkilli cerrahi yöntemidir. Bazı merkezlerde tiroid kanserinde tiroid bezinin sadece bir kısmının çıkarılmasının yeterli olabileceği söylenmektedir.Fakat  en güvenilir yöntemin tiroid bezinin tamamen çıkartılması olarak bilimsel olarak açığa çıkmıştır. Çünkü hastalığın tekrar oluşmaması için, kökten çözüm olarak görülmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0