0

Basketbol en popüler spor dallarından biri. Basketbol denilince de akla dünyanın en büyük basketbol organizasyonu olan NBA geliyor. NBA’de müsabakalar görsel bir şölen, karşılaşmalar heyecan dolu. Bu kadar ilgi çeken ve milyonların takip ettiği bir şov yıldızlarına milyonlar kazandırıyor. NBA oyuncuları ligde oynayarak kazandıkları paranın yanı sıra sponsorluk ücretleriyle de ceplerini dolduruyor. İşte karışınızda tüm zamanların en çok kazanan 10 NBA yıldızı:

1. Michael Jordan, 1 Milyar Dolar

NBA tarihinin en iyi oyuncusu olarak kabul edilen Jordan’ın listemizde 1 numara olması kaçınılmazdı. Gelmiş geçmiş en zengin basketbolcu Michael Jordan 1984 yılında ilk sırada seçildiği Chicago Bulls ile 6 kez NBA şampiyonluğu yaşamıştır. 2001 yılında Washington Wizards ile kariyerini noktalamıştır. 5 kez En İyi Oyuncu seçilmiştir. Dev markalarla imzaladığı sponsorluk anlaşmalarıyla ve ürettiği ayakkabıyla dudak uçuklatan paralar kazanmıştır.

2. Magic Johnson, 500 Milyon Dolar

1979 NBA Seçmeleri’nde Los Angeles Lakers tarafından ilk sırada seçilerek başladığı kariyerinde 5 NBA şampiyonluğu, 3 En İyi Oyuncu Ödülü bulunmaktadır. 1992 yılında Barselona Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan “Rüya Takım” kadrosunda yer almıştır. NBA’da oynarken zengin olmaya başlayan Johnson, asıl zenginliğini NBA sonrası kariyerinde oluşturmuştur.

3. Shaquille O’Neal, 350 Milyon Dolar

Superman lakaplı oyuncu 1992 yılında Orlando Magic tarafından seçilmiştir. Los Angeles Lakers, Miami Heat, Phoenix Suns ve Cleveland Cavaliers gibi takımlarda forma giymiş, 2011’de Boston Celtics’te kariyerini sonlandırmıştır. 4 kez NBA şampiyonluğu kazanmıştır. 15 kez All-Star Karşılaşması’na seçilmiştir. Basketbol kariyerinden sonra aktörlük, rap şarkıcılığı ve sunuculuk yapmıştır.

4. LeBron James, 300 Milyon Dolar

LeBron James basketbol tarihinin en genç NBA yıldızlarından biridir. 2003 NBA Seçmeleri’de Cleveland Cavaliers tarafından seçilerek başladığı NBA kariyerinde tüm zamanların en skorer ismi olmuştur. 2010 yılında Miami Heat’e geçmiştir. 2 defa şampiyonluk, 4 defa En İyi Oyuncu Ödülü kazanmış, 11 defa All-Star’a seçilmiştir. Kral lakabıyla bilinir. Sadece sponsorluk anlaşmaları büyük bir servet kazanmasına yetmiştir.

5. Kobe Bryant, 280 Milyon Dolar

1996 yılında Charlotte Hornets tarafından seçilmiştir. Daha sonra evi olacak Los Angeles Lakers ile takas edilmiştir. 17 kez All-Star’da forma giymiş, 2008 yılında En İyi Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır. 5 kez şampiyonluk tatmıştır. Sadece iki yıl için sponsorluklardan kazandığı para 57 milyon dolardır.

6. Hakeem Olajuwon, 200 Milyon Dolar

Diğer ismiyle “The Dream” Houston Rockets tarafından 1984 yılında seçilmiştir. İki kez En İyi Oyuncu Ödülü’nü kazanmış, 2002 yılında Toronto Raptors takımında basketbol kariyerini sonlandırmıştır. Servetinin büyük kısmını sponsorluk anlaşmalarından elde etmiştir. Basketbol kariyerinden sonra girdiği gayrimenkul sektöründe de oldukça başarılı olmuştur.

7. Kevin Garnett, 190 Milyon Dolar

1995 yılında Minnesota Timberwolves tarafından seçilmiştir. Boston Celtics ve Brooklyn Nets formaları da giymiştir. 15 kez All-Star’a seçilerek rekor kırmıştır. En İyi Oyuncu Ödülü’nün yanında 22 yıldır şampiyon olamayan Boston Celtics’i 2008’te şampiyon yapmıştır.

8. Grant Hill, 180 Milyon Dolar

Duke Üniversitesi’nde kaldığı dört yıl boyunca tüm zamanların en iyi üniversite oyuncularından biri olan Hill, Detroit Pistons takımına 1994 yılında seçilmiştir. Yaşadığı sakatlıklara rağmen 7 kez All-Star’a seçilmiştir. Los Angeles Clippers, Phoenix Suns ve Orlando Magic gibi takımlarda oynayarak 140 milyon dolarlık kazanç sağlamıştır. 80 milyon dolarlık sponsorluk sözleşmesi imzalamıştır.

9. Gary Payton, 130 Milyon Dolar

Seattle SuperSonics takımında 13 yıl boyunca gard olarak oynamıştır. Defansif yeteneklerinden ona “Eldiven” lakabı takılmıştır. 1999 NBA Seçmelerinde ikinci olarak seçilmiştir. 2013 yılında Basketbol Hall of Fame müzesinde yerini almıştır. 9 kez NBA All-Star müsabakalarına katılmıştır. SuperSonics’le yedi yıllık 80 milyon değerinde sözleşme imzalamıştır. Günümüzde basketbol analizcisi olarak servetini büyütmeye devam etmektedir.

10. Tim Duncan, 130 Milyon Dolar

San Antonio Spurs ile bütün kariyerini geçirerek NBA’de nadir görülen bir durumu gerçekleştirmiştir. 1997’de NBA Oyuncu Seçmeleri’ne katılmış, Spurs tarafından seçilmiş ve Yılın Çaylağı Ödülü’nü kazanmıştır. 15 All-Star karşılaşmasında forma giymiş, takımına 5 NBA şampiyonluğu kazandırmıştır. Tüm bu başarılarını 3 kez En Değerli Oyuncu ödülüyle taçlandırmıştır. Sözleşmesinde bulunan 10.3 milyon dolar dışında, her sene yaklaşık 20 milyon dolarlık ek ödeme almaktadır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye