0
Ayak topu İngiltere’de futbol haline dönüşmüş ve buradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun liman kentlerine yerleşen İngiliz aileler futbolu ülkemiz sınırlarına sokmuştur. 1870’lerde başlayan bu oyun zamanla tüm ülkeye saracak bir tutkuya dönüşmüştür. Futbolumuzda ilkleri sizler için derledik.

Fuat Hüsnü Kayacan

1879 doğumlu olan Kayacan ilk Türk futbolcusu olarak bilinir. Reşad Danyal Bey’le birlikte Black Stockings FC adında bir takım kurmuştur. Ayrıca kendisi ilk Türk futbol hakemidir.

Zeki Rıza Sporel

Zeki Rıza Sporel 1898 doğumludur. 26 Ekim 1923’te milli takımımızın Romanya ile oynadığı maçta 2 gol atarak milli takımın tarihte ilk golünü atan oyuncu olarak tarihe geçmiştir.

Yusuf Ziya Öniş

1892 yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray ve Servette FC takımlarında futbol oynamıştır. Türkiye Futbol Federasyonu, Yusuf Ziya Öniş başkanlığında 1923’te Şehzadebaşı’nda bir apartmanda yapılan toplantıyla kurulmuştur.

Billy Hunter

İskoç teknik adam 1885 doğumludur. Teknik direktörlüğe 1912 yılında başlayan Hunter, 1924’te Türk milli futbol takımının ilk yabancı teknik direktörü olmuştur.

İzmirspor – Beykoz Maçı

O zamanki adıyla Türkiye 1. Ligi’nin ilk resmi maçı 21 Şubat 1959’da İzmir Alsancak Stadı’nda oynanmıştır.

Özcan Altuğ

1959’da oynanan İzmirspor – Beykoz maçının 11. dakikasında İzmirspor’un golünü atarak ulusal ligin ilk golünü atan futbolcu olarak tarihe geçmiştir.

Taksim Stadyumu

18 yıl Türk sporuna hizmet eden bu stadyumda milli takımımız ilk maçını oynamıştır. Ayrıca direkler arasına konan donanma ampulleriyle 9 Eylül 1933’te Fenerbahçe – Beyoğluspor arasında futbolumuzdaki ilk gece maçı yine burada gerçekleşmiştir.

Sulhi Garan

1916 doğumlu olan Sulhi Garan, Beşiktaş ve Vefa formaları giymiştir. 1957’de İsviçre’de düzenlenen hakem kursuna katılarak dünyada açılacak tüm hakem kurslarında hoca olma belgesi kazanmıştır. Kendisi FIFA kokartlı ilk Türk hakemdir.

Lefter Küçükandonyadis

Ordinaryüs lakaplı futbolcu 1925 doğumludur. Fenerbahçe’ye ve Türk Milli Takımı’na hizmetlerinden sonra Fenerbahçe – Beşiktaş arasında 3 Haziran 1964’de oynanan maçla futbola veda etmiştir. Adına jübile düzenlenen ilk futbolcu olarak tarihe geçmiştir.

Doğan Babacan

1929 doğumludur. 1946 yılında Beşiktaş’ta futbola başlayan Babacan, çeşitli kulüplerde forma giydikten sonra 1955’te hakemliğe başlamıştır. 1974 FIFA Dünya Kupası’nda görev almıştır. Turnuva boyunca üç maçta düdük çalmıştır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye