0

Festivaller katılanları eğlendirdiği gibi düzenlenen şehirlere de canlılık katan etkinlikler. Türkiye’nin farklı bölgelerinden 12 önemli festivali sizler için derledik. Bu festivallerden en az biri mutlaka sizin için!

İKSV İstanbul Film Festivali

İKSV Film Festivali Türkiye’nin en eski film festivali. Her yıl Nisan ayında seyirciyle buluşan festival Beyoğlu Sineması, Atlas Sineması, Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması gibi farklı sinema salonlarında düzenleniyor.

Zeytinli Rock Festivali

Rock müzik severlerin her sene Ağustos ayı sonunda büyük ilgi gösterdiği festival için kamplı veya kampsız kombine biletler satılıyor. Festival sayesinde her yaştan dinleyici bir araya gelme fırsatı yakalıyor.

Kapadokya Festival Cappadox

2 yılda bir düzenlenmesine karar verilen Cappadox sanat, müzik dışında gastronomi ve açık hava etkinliklerine de yer verilen bir festival. Tüm bu etkinliklerin tadını bölgenin masalsı atmosferinde çıkarmak daha da keyifli oluyor.

Altın Portakal Film Festivali

Ekim sonunda düzenlenen festivalde, yerli ve yabancı sinema severler film gösterilerine, sohbetlere, panellere katılabiliyor. Festival 1964 yılından beri düzenleniyor. Festival uzun süre sinema dünyasını konuşturacak ödül töreniyle son buluyor.

HoliFest Istanbul

Hint kültürünün renkli dünyasına katılmaya ne dersiniz? Hindistan’da başlayan ve dünyada yaygınlaşan Holi festivali’nde birbirini renkten renge boyamak isteyen yüzlerce kişi bir araya geliyor. Nisan ayının sonunda düzenlenen etkinlikte katılımcılara beyaz tişört ve toz boyalar veriliyor.

İstanbul Lale Festivali

Her sene Nisan ayında düzenlenen festivalle şehrin sokakları ve parkları lalelerle süsleniyor. Göztepe 60. Yıl Parkı’nda, Sultanahmet Meydanı’nda ve Emirgan Korusu’nda birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali

Borçka Artvin’in kendine hayran bırakan doğasına sahip bir ilçesi. Her sene Temmuz ayı içinde yapılan etkinlikte Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen halk oyunu ekipleri dans gösterileri sunarken, “En Hızlı Çay İçme Yarışması” gibi ilginç yarışmalar da düzenleniyor.

Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali

Festival her yıl Eylül ayında gerçekleşiyor. Festival katılımcılarının üzüm bağlarında toplanmasıyla başlayan etkinlikte konserler, tadımlar, sohbetler ve oyunlar düzenleniyor. Etkinliğin amacı geleneksel bağbozumu kültürünü yaşatmak.

Alaçatı Ot Festivali

Nisan ayında düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’nde bölgenin çeşitli otlarıyla yapılan yemekler tadılıyor, etkinlik alanında yemek atölyeleri düzenleniyor. Bu lezzetli etkinliklerin yanında konserler ve bando gösterileri de sunuluyor.

FESTA 2200 Erciyes Bisiklet Festivali

Erciyes Kayak Merkezi’nde Temmuz ayının sonuna doğru düzenlenen festival, ülkemizin dört bir tarafından bisiklet tutkunlarını buluşturuyor. Bisiklet sporu dışında tırmanış, safari, doğa yürüyüşü, kamp gibi macera sporu aktiviteleri de festivalde gerçekleştiriliyor.

Isparta Lavanta Hasadı Festivali

Isparta’nın Keçiborlu İlçesi Kuyucak Köyü’nün lavanta tarlalarını ziyaret edenlerin sayısı her sene artıyor. Mayıs ayının sonunda başlayan ve Ağustos ayına kadar devam eden hasat zamanı köye gelenler mis kokular eşliğinde festivalin tadını çıkarıyor.

İstanbul Uluslararası Dans Festivali

Mart ayı sonunda yapılan etkinlikte yerli ve yabancı dansçıların gösterilerini izleyebilir, atölye çalışmalarına katılabilirsiniz. Festivalin en güzel yönü her seviyede dans severe hitap etmesi.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye