0

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan Koronavirüsün (COVID-19) etkileri ivme kazanarak devam ediyor. Şiddetli akut solunum sendromu olarak tanımlanan Koronavirüs, hastalığı taşıyan insanlardan öksürme, hapşırma sonucu ortaya çıkan damlacıkların hava yoluyla aktarılması ve hastaların temas ettiği yüzeylerden bulaşıyor. Mikrobun havada canlı kalma süresinin 3 ile 5 saat arasında olduğu sanılıyor. 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemik yani küresel salgın ilanıyla birlikte bütün dünya ülkeleri gibi Türkiye’de de vakalar gün geçtikçe artıyor.

Virüs Türkiye’ye nasıl geldi?

Çin sınırları dışına taşan Koronavirüsün en yaygın olarak görüldüğü ülkeler İran, İtalya ve İspanya oldu. Türkiye’de ilk Koronavirüs vakası 11 Mart 2020’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı. Virüs Avrupa’dan gelen bir vatandaşımızda tespit edilmişti. 13 Mart 2020’de taşıyıcının çevresinden bir kişide daha virüsün görüldüğü açıklandı. Akşam saatlerinde Sağlık Bakanı yeni bir açıklama yaparak virüsü taşıyan iki kişinin ilişkili olduğu üç kişinin daha Koronavirüs taşıyıcısı olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Böylece toplam sayı 5’e yükseldi.

Sayıyla Beraber Önlemler de Arttı

14 Mart 2020’de Umre’den dönen bir kişide testin pozitif çıktığı açıklandı. Umre’den dönen yolcuların Konya ve Ankara’da bazı öğrenci yurtlarında karantinaya alındığı duyuruldu. 16 Mart 2020’de 12 yeni vakanın açıklanmasıyla toplam vaka 18 oldu. 16 Mart 2020 gecesi Sağlık Bakanı Twitter hesabından 29 Koronavirüs taşıyıcısı daha tespit edildiğini yazdı. Böylelikle ülkemizdeki vaka sayısı 47’ye yükseldi. Son 29 vakanın yurt dışı bağlantısı olduğunu, üç kişinin de umreden dönen yolcuların içinde olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı

Genelgeye göre ülke genelinde tiyatro, sinema, konser, gösteri merkezi, düğün salonu, müzikli kafe, gazino, birahane, taverna gibi yerler geçici olarak kapatıldı.  Ayrıca kır bahçesi, kıraathane, çay bahçesi, kahvehane, nargile kafe, internet kafe, oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları,  lunapark, dernek lokalleri de genelgede kapatılan mekanlar arasında yer aldı. Hamam, sauna, kaplıca, yüzme havuzu, SPA, masaj salonu ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu. STK’ların genel kurulları, eğitimleri ve toplantıları ertelendi, vatandaşların toplu olarak  bir arada bulunduğu taziye evlerinin faaliyetleri durduruldu.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye