0
Sofralarımızın önemli lezzetlerinden biri olan turşuyu marketlerde ve turşucularda bulmak mümkün olsa da ev yapımı turşu lezzeti bambaşka. Siz de bizim gibi düşünüyorsanız, evde turşu yapımı ile ilgili yazımız sizin için.

Turşu İçin Kullanılan Malzemeler

Genellikle salatalık, lahana, yeşil domates, yeşil biber, kelek, pancar gibi sebzeler kullanılsa da turşu dükkanlarında hemen hemen her sebze ve meyvenin turşusunun yapıldığını görebilirsiniz. Bu saydığımız malzemelerden ayrı ayrı turşu kurabilir ya da bazı malzemeleri karıştırıp karışık turşu yapabilirsiniz. Farklı malzemeler kullanılırken dikkat edilmesi gereken iki husus vardır: Malzemelerin olgunlaşma süreleri ve dayanıklılıkları. Ayrıca renklerini salan kırmızı lahana gibi sebzelerin diğer malzemeleri boyayacağını hesaba katmalısınız.

Kolay Turşu Yapımı

Öncelikle kullanılacak sebze ve meyveyi sirkeli suda bekleterek dezenfekte edin. Bütün kullanılacak malzemeleri iğneyle birkaç yerinden delin. Bu sayede sebzelerin içine turşu suyu girer ve turşu diri olur. Sofra tuzu yerine iri taneli kaya tuzu kullanın. Tuz miktarını yüzde 5 olarak ayarlayın. Tuz miktarı doğru ayarlanmadığı takdirde turşunun yumuşama ve bozulma riski vardır. Turşu olgunlaşırken tuzun bir kısmı sebzelerin içine gireceği için sudaki tuz oranı azalacaktır. Bu sebeple başlangıçta hazırlanan turşu suyunda tuz miktarı yüzde 8 civarında olmalıdır. Örnek vermek gerekirse 1 litre su için 80 gram kaya tuzu kullanılmalıdır. Bu ölçü hesaplarıyla uğraşmak istemiyorsanız, yumurta testi uygulayın. Tuz suda eridikten sonra içine attığınız bir taze yumurta ile tuz miktarını ölçebilirsiniz. Yumurtanın suyun üzerinde yüzdüğünü görürseniz turşudaki tuz miktarı yeterlidir.

Lezzetli Turşu Yapımı

Turşunun lezzeti ve kıvamı için kullanılan su çok önemlidir. Kaynatılıp soğutulmuş ya da dinlendirilmiş içme suyu kullanılmalıdır. Turşu kabı turşunun tazeliğini koruması için doğru seçilmelidir. Çok büyük bir kavanoz yerine küçük kavanozlar tercih edilmelidir. Turşu mutlaka sağlıklı cam kavanozda kurulmalıdır.

Turşu Yaparken Dikkat Edilecekler

Sebzeler sık ve güzel bir şekilde dizilir, araya sarımsak konursa hem estetik açısından hem de lezzet açısından daha başarılı olunur. 5 litre su için 1,5 baş sarımsakla birlikte defne yaprağı, tane karabiber, taze tarhun, hardal tohumu, karanfil gibi malzemeler turşuya hoş bir tat verecektir. Kavanozun dibine bir avuç nohut, 5 litre için yarım litre kadar üzüm sirkesi ve 1 çay bardağı toz şeker eklenerek turşunun daha çabuk sürede olmasını sağlanabilir. Turşunun üstüne kereviz, maydanoz veya asma yaprakları koyarak daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Tuzlu suyu kavanoza dökerken hava kabarcığı kalmamasına dikkat etmeli, kavanozun ağzını iyice kapattığınızdan emin olmalısınız. Serin ve karanlık bir ortamda beklettiğiniz turşunuzun kapağını çok açmayın. Turşunun içinden sebzeleri alırken metal olmayan bir gereç kullanın.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye