0
Ukrayna’daki Dev Tohum Bankası Büyük Risk Altında
Ukrayna’daki Dev Tohum Bankası Büyük Risk Altında

Ukrayna’daki Dev Tohum Bankası Büyük Risk Altında

Rusya’nın aylar önce işgal etmeye başladığı Ukrayna’da yeraltı mahzenlerinde bulunan, yaklaşık 2.000 tohumun genetik kodu kalıcı olarak yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Birleşmiş milletler gıda ve tarım örgütü tarafıdan kurulan herhangi kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kurulan Crop Trust firmasına göre, yaşanacak krizin bu ayın başlarında Ukrayna’nın ulusal bankası yakınlarında bulunan araştırma tesislerinin hasar görme olanağı daha da büyüdüğü açıklandı.

Rus güçlerinin yoğun bombardırmanı altında kalan Kharkiv şehrinde bulunan tohum bankası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Dünya üzerinde bulunan en büyük onuncu tohum bankası olan yapının içerisinde bulunan tohumlarının yalnızca yüzde dördü yedeklenmiş durumda.

Hayat Sigortası Tohum Bankaları

Crop Trust yönetici direktörü Stefan Schmitz’in yaptığı açıklamalarında dikkat çektiği konulardan biri de tohum bankalarının insanlık için önemli bir hayat sigortası olduğunu ve yaşanacak kuraklıklar, yüksek sıcaklıklara dayanıklı bitki türlerinin yetiştirilmesi , yeni hastalılara ve kuraklığa karşı bir sigorta olarak görülen tohum bankalarının öneminden bahsetmiştir.

Tohum bankalarının en büyük faydalarının arasında yaşanan herhangi bir olumsuz durumda dünya üzerinde bulunan 8 milyar insanın beslenme ihtiyacını karşılayacak şekilde gıda stoğunun yapılmasıdır. Yeterli gıdanın üretilmesinde kritik bir role sahiptir. Bilim insanları tohum bankalarının insan yaşamının oldukça önemli olduğunu belirtmiş ve daha dayanıklı bitkilerin yetiştirilmesi ve için oldukça önem arz ettiğini açıklamışlardır.

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı iki ülkesi olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, hali hazırda bu iki ülkeden alım yapan birçok ülkeyi etkilemiş durumdadır. Ukrayna’nın tahılından yararlanan ülkelerin savaş nedeniyle enflasyonu ve gıda kıtlığı tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu görmekteyiz.

Crop Trust tarafından sağlanan fon ile Ukrayna’daki tohumları kopyalama işlemi başlatılsa bile ülkede yaşanan olağanüstü durumlara bu çalışmaları zorlaştırıyor.

Norveç Yardıma Hazir

Schmitz, yapılan kopyalamaların bir yıl için en fazla yüzde 10’unun yedekelenebileceğini açıklamıştır. Oranın bu kadar düşük olmasının nedeni ise kopyaların ayıklanıp Svalbard’a gönderilmesi için doğru zaman ve büyütülmeleri ve hasat edilmelerinin gerektiğini belirtti.

Tohum bankaları ülkelerin geleceği için önemli bir durum arz etmektedir. Rusya tarafından tohum bankası üzerine yapılacak saldırı sonrası diğer dünya devleri büyük bir kıtlık durumu yaşayabilir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0