0

İnsanın hayatını olumsuz yönde etkileyen ve kişinin günlük işlerinde kısıtlılığa yol açan, bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir problem olarak adlandırılmaktadır.

Nasıl Ortaya Çıkar?

Unutkanlık çoğu zaman normal gibi görünse de bazı hastalıkların ya da vücuttaki hormon yetersizlikleri ile vitamin eksikliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?
Çok iyi bilinen bir adresi hatırlayamama
Yön ve zaman algısının kaybolması
Aynı soruyu ve konuyu tekrar tekrar sorma
Kişileri hatırlayamama vb.

Unutkanlık Nasıl  Önlenebilir?
Yapılan araştırmalara göre, düzenli yapılan egzersizlerle beynin yeterli miktarda oksijen alması sağlanarak, bellek bozuklukları önlenebileceği belirtilmiştir. Ayrıca, uykusuzluk konsantrasyon bozukluğuna neden olduğu için, gün içinde de  unutkanlığa yol açmaktadır. Bu yüzden kişinin uyku düzenini sağlaması ve koruması gerekmektedir ki beyninin dinlenmesi gerekmektedir.

Ayrıca unutkanlığı önlemek için zihnimizi canlı tutan bulmaca, hafıza oyunları vb gibi  aktiviteleri kullanmayı tercih ederek önlem alabiliriz. Unutkanlığınız yaşam fonksiyonlarınızı etkileyecek düzeyde geliştiyse ve sizin almış olduğunuz önlemler etkisiz kalıyorsa, en kısa zamanda bir nöroloji doktoruna başvurmanız sizin için daha iyi olacaktır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0