0

Sinemayı çekici kılan mekanlar, anlatılan hikayenin desteklenmesi için de çok önemli. Yazımızda unutulmazlar filmler ve bu filmlerin geçtiği mekanlar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Melekler ve Şeytan (Vatikan, Roma)

Büyük bir kısmı Vatikan ve Roma’da geçen film, İlluminati örgütüne dair araştırmalardan oluşan aynı isimli Dan Brown’ın kitabından uyarlanmıştır. Filmde gizli örgütün kilise ile çatışması her dakika artan heyecanla izleyiciye sunulurken Vatikan ve Roma’nın etkileyici mekanlarından yararlanılmıştır.

The Avangers (Cleveland, ABD)

Cleveland Ohio’da çekilmiştir. Görsel efektlerle zenginleştirilen filmde Iron Man, Hulk, Captain America ve Thor gibi kahramanların Loki’yi durdurmaya çalışmaktadır.

İyi, Kötü ve Çirkin (İspanya)

İspanya’nın güneyindeki Tabernas Çölü sinema tarihinin en önemli western filmleri arasında yer alan İyi, Kötü ve Çirkin de dahil 300’den fazla filme ev sahipliği yapmıştır. Doğal ortamı, müsait iklimi ve güneşi kullanılabilirlik oranı bu çölü vazgeçilmez bir film platosu yapmaktadır.

Gladyatör (Fas)

Ait Ben Haddou Fas’ın önemli tarihi şehirlerinden biridir. Maximus’un Roma halkına özgürlük kazandırmasını anlatan Gladyatör bu şehrin tarihi atmosferinde çekilmiştir. Şehri gezenler için iki tekerlekli savaş arabaları, kılıç sallayan gladyatörleri gözlerinde canlandırmak hiç de zor değil.

Star Wars Serisi (Tunus, ABD, İtalya, Çin, İrlanda, Norveç)

Tunus Çölü’ndeki Matenin kırsalı, ABD’deki Yuma Çölü, İtalya’daki Etna Yanardağı filmde uzay atmosferini yansıtmak için kullanılmıştır. Ormanlık alan sahneleri ise Çin’deki Guillin, Kaliforniya’daki Redwood Ulusal Parkı ve İrlanda Ormanları’nda çekilmiştir. Norveç’in Hordaland bölgesindeki Finse köyü Hoth Gezegeni olarak karşımıza çıkmıştır.

Yüzüklerin Efendisi (Yeni Zelanda)

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin temel mekanları Yeni Zelanda’nın Matamata Platoları’dır. Film için özel tasarlanan yerler önemli sayıda turisti bölgeye çekmektedir.

Mamma Mia (Yunanistan)

Eğlenceli bir müzikal olan film Yunanistan’ın Skopelos Adası’nda çekilmiştir. Camgöbeği denizin ve neşeli insanların başrolde olduğu filmden sonra ulaşımın zor olmasına rağmen turist sayısı ciddi şekilde artmıştır.

Baba (ABD, İtalya)

Filmlerin büyük kısmı New York’ta çekilmiştir. “En baba köy” olarak anılan Savoca köyü ise Sicilya sınırları içerisindedir. Filmlerden akıllara kazınmış pek çok sahne burada çekilmiştir.

Esaretin Bedeli (Ohio, ABD)

Stephan King’in aynı adlı romanından uyarlanan ve bir özgürlük hikayesi olan filmdeki hapishane sahneleri Ohio’da bir ıslah evinde çekilmiştir. Valley Road (Mansfield) kırsalı yine filmdeki mekanlardan biridir.

Açlık Oyunları (Kuzey Carolina, ABD)

Amansız bir mücadelenin anlatıldığı Açlık Oyunları, heyecanlı sahneleriyle olduğu kadar mekanlarıyla da nefes kesen bir yapım. Film Kuzey Carolina Doğa Parkı’nda çekilmiştir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye