0
Uykuda birden kalkıp yürümeye başlayan bir tanıdığınız oldu mu? Belki de siz odadan odaya gezen bir uyurgezersiniz. Uyurgezerlik hakkında merak edilen konuları incelediğimiz yazımızda uyurgezerlik nedir, uyurgezerliğin tedavisi, uyku aşamaları gibi konulara değindik.

Uyurgezerlik Nedir?

Gece uyku esnasında uykudan kalkıp etrafta yürümek olarak tanımlanır. Çocuklarda yetişkinlere oranla daha sık görülür. Yaş ilerledikçe uyurgezerlik kaybolur. Yetişkinlerde görülmesinin sebebi uyku bozukluğu, medikal ya da mental hastalıklar olabilir. Uyurgezerlik seyrek şekilde ise bir hastalığa işaret etmediği için tedavi gerektirmez. Ancak tekrarlayan uyurgezerlik atakları bir hastalığa bağlı olabilir.

Uyurgezerliğin Tedavisi

Uyurgezerlik sürekli tekrarlanıyorsa problem başlamış demektir. Uyku hastalıkları uzmanlarına göre anne babalar bir hafta kadar çocuklarını gözlem altında tutmalı, uyurgezerlik saatlerini not almaları, ilerleyen günlerde çocuk tam bu uyku aşamasına geçmeden  15 dakika kadar önce çocuğu  yavaşça uyandırmalıdır. Bu sayede bu davranış alışkanlığa dönüşmeden engellenebilir.

Uyurgezerlik Nasıl Gerçekleşiyor?

Uyku halindeyken kalkıp dolaşan uyurgezerlerin bazıları korku veren bir şeyden kaçmaya çalıştıklarını düşünürken, bazıları da bir şey arıyormuş gibi dolapları ya da etrafı karıştırabiliyor. Merdivenden inen ve oturup televizyon izleyen uyurgezerler bile oluyor. Uyurgezerlik, uyku ile uyanıklık arasında bir durumdur. Uyurgezerler gözleri açık olduğu halde görmezler. Gezerken hafızaları onlara rehberlik eder. Karikatürlerde çizilen zombi gibi kollarını öne uzatma davranışı doğru değildir.

Uyku Aşamaları

Beyne uyku anında kalkıp dolaşma emri nasıl veriliyor bilmiyoruz. Ancak uykudan neler olduğunu, gece boyunca hangi uyku aşamalarından geçtiğimizi biliyoruz. Hafif uykuyla başlayan uyku, 20 dakika sonra derin uyku, sonra yeniden hafif uyku ve REM denilen hızlı göz hareketlerinin gerçekleştiği aşama uyku aşamalarıdır. Uyku boyunca bu haller devam eder ve REM uykusu her seferinde daha da uzar. Rüyalar bu REM aşamasında görülür. Rüyada hareket etmemizi önlemek için vücut REM aşamasında felç durumundadır. Uyurgezerlik garip bir şekilde daha derin uyku esnasında gerçekleşir. Yani beyin hareket edecek kadar aktif olmasına rağmen vücut uyanmamaktadır.

Uyurgezer Birini Uyandırmak Tehlikeli mi?

Uyurgezerler derin uyku aşamasında oldukları için onları uyandırmaya çalışanları çoğunlukla fark etmezler. Onu uyandırmak onda şaşkınlığa sebep olabilir. Bu yüzden en iyisi hiç uyandırmamaktır. Takılıp düşebilecekleri, dış kapıdan sokağa çıkabilecekleri için sakin bir şekilde onları yataklarına yönlendirmek yeterlidir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye