0

Bazen güzel ve sağlıklı ayaklara uzanan yol uzun ve zorludur, özellikle de varisli damar sorununuz varsa.

Gelişmiş ülkelerde nüfusun %25-35 arasındaki bir kısmının varisli damarlara sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca bu rakam yalnızca kadınları değil, erkekleri de kapsıyor! Ve varis sadece estetik bir problemden çok daha fazlası demek.

Durum şu ki, varisli damarlar ayak bileği çevresinde ağrılara, kramplara, kaşıntıya, şişmeye neden olurken, daha kötü vakalarda iltihaplanma da görülebilir. Ve doğru tedavi uygulanmadıkça varisten kurtulmak kolay değildir. Ancak henüz böyle bir sorun yaşamadan kendimizi korumamızın yolları da var.

1. En tehlikeli durum: uzun süre boyunca sabit şekilde oturmak

Gün içinde uzun süre sabit şekilde oturmanızı gerektirecek bir işiniz varsa, belli aralıklarla ayağa kalkıp birkaç adım atmayı alışkanlık haline getirin. Ayak ve bileklerin etrafındaki kaslar etkili damar dolaşımı açısından çok önemli olduğundan, ayağınızla daireler çizmek gibi basit egzersizler de yapabilirsiniz. Ayrıca bacaklarınız çapraz gelecek şekilde oturmamaya dikkat edin.

2. Kaldırın bacakları!

Dinlenirken bacaklarınızı biraz yüksekte tutun.

3. Hangi sporlar yararlıdır?

Varise karşı en etkili sporlar yürüme, koşmak ve aşırı sıcak olmayan suda yüzmedir. Diğer bir taraftan vücudun farklı noktalarına farklı yükler bindiren tenis, squash ve basketbol gibi sporlar varise karşı korunma açısından uygun değildir.

4. Sıcaktan uzak durun, masaj yaptırın

Damarların açılarak sorunun büyümesine neden olacağından, sauna, solarium ya da kaplıca gibi yerlerden uzak durun. Uzmanlar tarafından soğuk suyla ayakların ve bileklerin yıkanması önerilmektedir. Belli aralıklarla, ayak bileğinden kalbe doğru uzanan hareketlerle bacaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

5. Dar kotlardan uzak durun

Aşırı dar kıyafetler (özellilkle aşırı dar kotlar) ve lastiği sıkı çoraplar kullanmayın. Aksi takdirde damarlardaki kan akışının engellenmesine yol açmış olursunuz ve bu durum da varise karşı kendinizi savunmasız bırakmanız anlamına gelir.

6. Sağlıklı bir yaşam tarzı

İdeal kilonuza gelin ve sigarayı bırakın. Durum şu ki, öncelik vermeniz gereken sağlıklı ve güzel bacaklar olmalı. Doktorlar ve tedaviler ise ancak sağlıklı ve faal yaşamanızın yardımcı bir parçası olsun.

7. Varolan varisli damarlara karşı yapılabilecekler

Doktorunuzun gözetiminde en uygun kompresyon yöntemine karar vererek kuralına göre uygulayın. Varisli damarların daha da kötü duruma gelmesini ve yaraları engellemenin tek yolu budur.

8. Ayaklarınız nasıl?

Varise karşı mücadelede, ayaklarınızın ortopedik sorunlarıyla da ilgilenmelisiniz.

9. Spesifik sorunlar

Varise karşı, alt eklemlerin şişmesine neden olan sistem hastalıklarından sakınmak gerekmektedir. Lütfen bu konuda doktorunuza danışın.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0