0

Vücudumuzdaki atardamar sistemi kalbin pompaladığı temiz kanı dokulara taşırken, toplardamar sistemi kirli kanı tekrar vücut dokularından akciğerlere taşır. Çeşitli faktörlerle bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar esnekliğini kaybederek genişler, büklümlü bir görüntü oluşturarak uzar. Bacaklarımızdaki yüzeyel venlerde meydana gelen bu yetmezlik haline halk dilinde varis denir. Varis ciltte kabarık damar yapılanması, kılcal damarlarda artış ve belirginleşme, cilt renginde lekelenme ve koyulaşma olarak fiziksel görünümde soruna yol açar. Ayrıca derin venlerde pıhtılaşma ve akciğere pıhtı atma gibi ölüm tehlikesi içeren durumlara yol açabilmektedir. Bu nedenle varis ihmal edilmemeli, tecrübeli ve donanımlı hekimlerce teşhis ve tedavisi yapılmalıdır.

Varis Neden Olur?

  • Varis oluşumunda yüzde 60 – 90 oranlarında genetik faktörlerin etkisi vardır.
  • Uzun süre hareketsiz şekilde ayakta kalınan meslek gruplarında çalışanlarda varis daha sık görülür.
  • Erkeklere oranlara kadınlarda hormonal durumlar ve hamilelik nedeniyle daha sık görülmektedir.
  • Sıcak su ile banyo yapma alışkanlığı varis riskini arttıran bir faktördür.
  • Fazla kilolu ve obez kişilerde varis oluşumu daha kolaydır.
  • Sigara ve alkol kullananlar risk grubundadır.

Varis Şikayetleri Nelerdir?

Varis rahatsızlığında en sık ortaya çıkan şikayetler bacaklarda yanma hissi, ağrı, kramp, yorgunluk, kaşıntı, şişlik ve karıncalanma hissi olup hastaların günlük yaşamlarını önemli ölçüde etkiler. Daha ileri safhalarda ciltte renk değişikliği ve yaralara yol açar.

Varis Tedavisi

Varis tedavisinde varisli damarın çıkarılması en eski ve geleneksel yöntemdir. Ancak bu yöntem hem zahmetli hem de hastanın iyileşmesinin uzun sürdüğü bir yöntemdir.

Damar skleroterapisi uygulayarak damar içerisine köpüren bir ilaç enjekte ederek varisi düzeltmek de başka bir yöntemdir. Ancak bu yöntemde yüksek oranda varisin tekrarlama olasılığı vardır.

Diğer bir yöntem lazerle tedavi yöntem ise lazerle tedavidir. Bu yöntemde damar içerisine bir katater yerleştirilir ve lazer cihazından ışın gönderilerek damar yakılır. Büyük varislerde çok etkili olmayan bu yöntem kılcal damarlarda oluşan varislerde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Radyofrekans yöntemi ile varis tedavisinde ise yine bir katater yardımı ile radyo dalgaları varisli bölgeye gönderilir. Bu yöntemde varisli damarlar ısıtılarak tedavi sağlanır. Radyofrekans ile tedavi yönteminde lokal anestezi kullanılır.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0
hayriye