0

Vegan Beslenme

Veganlık her geçen gün daha çok yaygınlaşmaya başladığını görmekteyiz. Bir beslenme tarzı olmaktan çıkan veganlık bir yaşam felsefesi olarak bir çok kişinin benimsediği bir anlayış biçimi haline geldiğini görüyoruz.

Veganlık, çevreye ve hayvanlara duyarlılığı ile ön plana çıkmaktadır. Hiçbir hayvansal ürünü tüketmeyen bu anlayışta tamamen tüm ihtiyaç olunan temel gıdalara bitkisel olarak beslenerek çözüm bulunmaktadır.

Dışardan bakılınca oldukça detaylı bir beslenme tarzı olarak görülse de gerekli araştırmalar yapılıp vegan ürünlerle beslenilmeye başlanınca tüketimin oldukça rahat olduğu gözlenebilmektedir.

Vegan Beslenme Ne Demektir?

Vegan beslenmede et, süt, yumurta, bal vb. hayvansal gıdaların tüketilmediği, bunun yanında deniz canlılarınında tüm dışı kaldığı yeme içme alışkanlığıdır.

vegan türkiye

Vegan Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Vegan Beslenmede özellikle tahıllar, tohumlar, bitkisel yağlar önemli yer kaplamaktadır. Bütünüyle bitkisel ürünler tüketilen bu anlayışta hayvansal ürünlere yer yoktur. Gerekli olan B12 , D vitamini, demir, iyot vb. gibi vitaminleri bitkisel gıdalardan temin etmektedirler. Vücudun gerekli olan tüm vitamin vb. gibi takviyelerini bitkisel olarak alabiliriz. Eğer vegan olarak beslenmeye düzenli ve tüm kurallara göre uyarak yaparsak sağlık yönünden hiçbir soruna yol açmayacaktır.

Vegan Beslenme ve Vejetaryenlik Arasındaki Farklar

Vejetaryenlik et tüketmemeyi konu alan bir beslenme şeklidir. Vegan kültürüne nazaran hayvanlardan üretilen bal, süt, yağ ve yumurta gibi hayvansal gıdalar beslenmelerinde bulunmaktadır. Vejetaryen bazı kesimlerde deniz mahsullerinin tüketilebileceği hatta beyaz et (tavuk) yenilebileceğini savunmaktadır.

. Vejetaryenlik bir beslenme şekli iken veganlar, veganizm olarak bir yaşam şekli benimsemiştir. Bu yaşam biçimini hayatlarının her detayında yer vermeye çalışırlar kullandıkları deterjanların üretiminde kullanılan maddelere yemek yedikleri eşyaların bile içinde hayvansal gıdaların olmamasına dikkat etmektedirler.

Türkiye’de Veganlık

Veganlık dünya’da olduğu gibi ülkemizde de duyarlılık konusunda artış göstermektedir. Eskiden vegan ürünlere ulaşım zor olmasından dolayı epey bir uğraş getiren bir konu olarak bakılıyordu. Gelişen teknoloji ile birlikte vegan tüketime olan isteğin artmasıyla ülkemizdeki bir çok firma ( gıda, kozmetik, temizlik) vb. vegan üretime yoğunlaşmıştır.

Vegan yaşam tarzını benimseyen bir kişi şuan kolaylıkla istediği ürüne ulaşabilmektedir. Ancak vegan ürünlerin üretimi başlangıçtan, sonuca gelene kadar zahmetli olduğu için ürün bazın fiyat olarak pahalı olduğunu gözlemlemekteyiz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0