Verimli Ders Çalışmanın Püf Noktaları


1
1 point

Eğitim hayatı boyunca herkes belli yöntemler kullanarak çalışmıştır. Kimileri aylarca düzenli çalışmalar tercih etmiş kimileri birkaç güne tüm dönemi sığdırmaya çalışmıştır. Birçok insan ders çalışırken yazma tekniğini kullanırken birçokları da sadece okuyarak çalışma ile öğrenmesi gerekenleri öğrenmiştir. Kendinizce bir çalışma tekniği keşfetmiş olmanız mümkün. Bizim bu yazıda bahsedeceğimiz konu ise tercih ettiğiniz tekniği daha da verimli hale getirecek birkaç ekstra püf nokta.

Verimli ders çalışmanın püf noktaları olarak değineceğimiz birkaç hususa eğer dikkat eder ve bir kez olsun denerseniz farkı göreceğinizi düşünmekteyiz.

1. Planlı olmak

Ders çalışmaya başlamadan önce o gün hangi konuda çalışacağınızı bilmeniz önemlidir. Hatta günün hangi saatinde çalışacağınızı da önceden belirlemeniz oldukça faydalıdır. Burada beyin kendini önceden o derse ve zamana hazırlamaya başlar. Böylelikle çalışmak için masaya oturduğunuzda çoktan odaklanmış ve hazır olursunuz. Planlı olmak sadece ders çalışmak için değil hayatın her alanında veriminizi artıracaktır.

2. Çalışma alanının sessiz ve sade olması

Siz çalışmaya odaklanmış olabilirsiniz. Tüm bu motive halinizle dağınık bir oda ve dağınık bir masaya ilerlediğinizde motivasyonunuz eksilecektir. “Dağınıklık beni rahatsız etmez” diyenlerdenseniz ise şöyle bir sıkıntı doğuyor ortaya. Dağınıklık içerisinde dikkat dağıtıcı birçok detay bulunur ve siz ne kadar dağınıklıktan memnun biri olsanız bile bu karmaşa dikkatinizi dağıtmayı başaracaktır. Oysa sade dizayn edilmiş, sadece ders çalışmak için hazırlanmış sessiz ve sakin bir oda da sizi engelleyecek ve dikkat dağıtacak hiçbir şey bulamazsınız ve bu da %100 verim demektir.

Çalışma alanının sessizliği konusu da dağınıklık ile aynı şekilde dikkatte meydana getirdiği ciddi hasarlar sebebiyle dikkat edilmesi gereken bir konu.

3. Telefondan biraz uzaklaşma vakti

Ders çalışırken sizi dersten uzaklaştıracak her türlü materyalden uzak durmanız önemli. Telefon birinci sırada yer alsa da ders çalışma amacı dışında bulunan bilgisayarlar ve televizyon gibi araçlarda aynı kategoride yer alıyor. Siz ne kadar derse odaklanmış olsanız da gelen bir arama ya da mesaj sizin kontrolünüz dışında dikkatinizi dağıtmayı başarır. Bu sebeple telefonunuzdan bir süre uzaklaşmak verimli çalışmak için önemli bir ayrıntı.

4. Kendinizi bir ödül ile motive edin

“Bu konu bittikten sonra en sevdiğim tatlıyı yiyeceğim” ya da “Bu sınavdan güzel sonuç alırsam o beğendiğim ayakkabıları alacağım” kendi kendinizi ödüllendirmek oldukça keyifli bir aktivitedir. Bu iş eğlenceli olmasının yanı sıra verimli çalışma konusunda da büyük bir destekçi. Kendinizi daha odaklanmış bir şekilde çalışmaya itecek güzel bir sonuç belirlemek önemlidir. Bu sebeple gerçekçi olması koşuluyla kendinize küçük ödüllendirmeler yapabilirsiniz.

Verimli ders çalışma konusundaki püf noktalar en önemli olarak gördüğümüz birkaçı sadece. Daha birçok küçük ayrıntı ile çok daha verimli çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin çalışırken ders-mola sürelerini doğru ayarlamak veya beynin bir sağ bir sol tarafını çalıştıracak dersleri art arda sıraya ekleyerek çalışmak gibi. Bu küçük ayrıntılar bir yana yukarıda saydığımız dört önemli nokta ile çok daha verimli çalışmalara imza atmanız mümkün. Bir kez olsun deneyerek sonuçları test etmenizi öneririz.


Arkadaşlarınla paylaşmaya ne dersin?

1
1 point

Ne Hissettin?

Şaşırmış Şaşırmış
0
Şaşırmış
Dumur Oldum Dumur Oldum
0
Dumur Oldum
İğrenme İğrenme
0
İğrenme
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Yandex.Metrica
Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir çıkarımda bulmayı amaçlayan sorular
Trivia testi
Bilgi ölçmeyi amaçlayan ve doğru/yanlış gibi cevapları olan sorular
Anket
Karar vermek veya insanların görüşlerini almak için oylama
Hikaye
Görsel, video gibi öğelerle zenginleştirilen metin
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
En iyi paylaşımın belirlenebilmesi için kendi paylaşımını oluştur
Sıralama Listesi
En iyi liste öğesini belirlemek için oylama
Meme
Özel "meme"ler oluşturmak için kendi görsellerini yükle
Video
Youtube, Vimeo veya Vine
Ses
Soundcloud veya Mixcloud
Görsel
Resim veya GIF
Gif
GIF formatı