0

Kötü bir vücut duruşunuz olduğunu fark edip düzeltmek için girişimde bulunmanız, sırt ve bel ağrılarına yönelik önlem almak ya da ağrıları kesmek açısından önemlidir. Aşağıda daha düzgün bir vücut duruşu için yapabileceğiniz şeyleri bir araya getirdik.

Çocukken ebeveynlerinizin ya da öğretmenlerinizin sürekli olarak “Düz dur!” ya da “Kambur durma!” diyerek sizi uyardığını hatırlıyor musunuz? Bu uyarıların nedeni, ebeveynlerinizin ve öğretmenlerinizin düzgün bir vücut duruşunun sırt ve bel sağlığı açısından ne denli önemli olduğunu bilmeleridir. Ancak omurga sağlığı için düz durmaktan ya da kambur çıkarmamaktan daha fazlası gerekir.

1. Düzgün bir vücut duruşu esnek kaslarla sağlanır

Sırt bölgesindeki gergin ve kısalmış kaslar omurgayı olması gereken düzlemden çıkarabilir. Düzgün bir vücut duruşu için sırt kaslarının esnetilmesi çok önemlidir. Diğer bir taraftan, ön kalça, uyluk ya da dizardı kiriş kaslarının esnekliği de omurga sağlığı açısından dikkate alınmalıdır.

2. Düzgün bir vücut duruşu için güçlü kaslar

Kaslar omurgayı destekler. Omurgayı destekleyen kas gruplarındaki zayıflık ise vücut duruşunu olumsuz etkiler. Güçlü kaslar omurganın normal hareket aralığının dışına çıkmasını engelleyerek, kirişleri ve diskleri sakatlanmalara karşı korur.

3. Düzgün bir vücut duruşu için inatçı ve dirençli olmalısınız

Vücut duruşunuzu düzeltmek için bazı gündelik alışkanlıklarınızı değiştirmek için çabalamak zorundasınız. Belli bir süre boyunca çaba göstermeniz gerekecek olsa da, zaman içinde vücut duruşunuz daha doğal ve rahat bir konuma geçecektir.

Düzgün bir vücut duruşunun sağlanması için yapabilecekleriniz.

Otururken vücut duruşu

 • Sırtınızın ofis sandalyesinin sırtıyla tam hizada olmasını sağlayın. Kamburunuzu çıkarmaktan ya da öne uzanmaktan sakının. Özellikle de uzun saatler boyunca sandalyede oturmaktan dolayı yorulduğunuzda.
 • Ofiste uzun saatler boyunca oturmak durumundaysanız, sandalyenizin sırtınızı destekleyecek ergonomik bir tasarımı olmalı.
 • Çalışma masanızda otururken, kollarınız ve bilekleriniz arasındaki açı 75-90 derece olmalıdır. Bu açı sağlanamıyorsa ofis sandalyenizi ayarlamanız gerekmektedir.
 • Dizler kalçalarla aynı hizada ya da biraz daha yüksekte olmalıdır.
 • Otururken ayaklarınız yere düz basmalı. Ayaklarınızı dayayacak bir platform da kullanabilirsiniz.
 • Otururken omuzlarınız düz olmalı.
 • Uzun süre sabit bir şekilde oturmamalı, belli aralıklarla mola vererek yerinizden kalkıp hareket etmelisiniz.


Ayaktayken vücut duruşu

 • Ayaktayken vücut ağırlığınız topuklarınızda değil ayaklarınızda olmalı.
 • Ayaklarınız arasında az çok omuz aralığı kadar bir mesafe olmalıdır.
 • Kollarınız vücudunuzun yan tarafında doğal konumlarında olmalıdır.
 • Başınız boyun ve omurganızın üzerinde doğal konumunda olmalı, ileri doğru eğilmiş olmamalıdır.
 • Omuzlarınızı dik tutarak düz bir vücut duruşunda olmalısınız.

Sırt kaslarınızı esneterek rahatlatmanızı sağlayan egzersizlerden de yararlanabilirsiniz. Bazı kişiler için meditasyon ve diğer zihinsel egzersizlerin sırt kaslarına yararlı olduğu bilinmektedir. Masaj terapisi, yoga, tai chi gibi egzersiz türleri ve kiropraktik ya da osteopatik manipulasyon gibi tedaviler de kasların rahatlatılması ve vücut duruşunun düzeltilmesi açısından etkili olabilir.

Biliyor muydunuz?

2000 yılında Vera-Garcia ve meslektaşları tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, swiss ball ya da sağlık topu üzerinde gerçekleştirilen karın egzersizlerinin, yerde gerçekleştirilen egzersizlere göre sırt kaslarının etkinlik kazanması açısından daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. Swiss ball ya da sağlık topu üzerindeki karın egzersizleri kas etkinliğini arttırmanın yanında omurga düzenleyicilerini de güçlendirmektedir.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0