0

Wikipedia da yer alan ve Türkiye’yi terör örgütüyle iş birliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılması gereği ile 29 Nisan 2017’de Wikipedia’nın Türkiye’de erişime kapatılmasına karar verilmişti. Daha sonra Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin Wikipedia hakkında alınan kararı ile erişim engeli onaylanarak, kapanmıştı.


İnternet ansiklopedisi olarak bilinen ve tüm dünya tarafından erişim sağlanan Wikipedia’nın Türkiye’de kapanmasıyla büyük yankıların gündeme gelmesine neden olmuştu. Wikipedia Vakfı erişim yasağının kalkması için, Anayasa Mahkemesine bireysel başvurulurda bulunarak, tamamına erişim yasağı geldiği ve bu konunun ifade özgürlüğünü ihlal ettiğinin altını çizerek belirtmiştir.


Bireysel başvurular sayesinde mahkeme almış oldukları karar ile Wikipedia’nın erişime engellenmesinin, ifade özgürlüğü ihlali olduğunu tasdikleyerek Wikipedia’nın yeniden Türkiye’de erişime açılmasına karar verdi. Mahkeme kararından sonra Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’de twitter hesabından ‘’Yeniden Hoşgeldin Türkiye’’ mesajını paylaşmasıyla en kısa zamanda Türkiye’de yeniden Wikipedia’ya erişim sağlayabileceğinin müjdesini vermiş oldu.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0