0

X-Y-Z Kuşağının Sosyal Medya Üzerindeki Etkileri

X-Y-Z kuşakları sosyal medya kullanırken kendi mizah, eğlence, tüketim, siyasi görüş vb. gibi etmenleri göz önüne alır.

Hangi Nesiller , Hangi Kuşaktan Sayılır ?

  • X Kuşağı :1965 – 1980
  • Y Kuşağı:1981 – 1995
  • Z Kuşağı :1996’dan

X Kuşağı Yeni Medya’ya Ayak Uydurabildi Mi?

X kuşağı yani teknoloji ile diğer kuşaklara göre daha sonradan tanışan ve kendine bir platform üzerinde yer arayan kuşak olarak adlandırabiliriz. Bu kuşak daha çok facebook üzerinde zamanını geçirmektedir. X Kuşağı üyelerini oluşturan yaş aralığı 40 ile 56 yaş arasında olan kişileri kapsamaktadır.

Geçmişten gelen yazılı basın alışkanlıkları her ne kadar devam etse de, son zamanlarda teknoloji ve sosyal medya üzerindeki farkındalığın değişmesiyle birlikte daha çok görsel ve haber odaklı, İnstagram, YouTube veya statü açısından bulundukları konuma göre Linkedln gibi sosyal medya araçlarını kullanmaktadırlar.

Ulaşmak istedikleri haberlere, bilgilere sosyal medya aracılığıyla ulaştıklarını anlayıp, kavradıkça sosyal medya mecralarını kolay bir şekilde benimsemişlerdir.

Y Kuşağının İnternetle Tanışması

Y kuşağı sosyal ve kültürel olarak kendini geliştirmiş bir nesli simgelemektedir. Kendi hayat görüşleri ve her zaman yeniliğe açık olan yapılarıyla dikkat çekmektedir. Refah seviyelerini sürekli yükseltmek isteyen Y kuşağı, siyasi ve sosyal kültürel olaylara karşı duyarsız kalmazlar.

Sosyal medya üzerinde hemen hemen her platformu aktif şekilde kullanırlar, daha çok amaçları kendilerine bir şeyleri katmak olacağı için gereksiz zaman harcamayı tercih etmezler.

Z Kuşağı ve Sosyal Medya

Z Kuşağı, diğer kuşaklardan ayıran en önemli özellikleri bulundukları şartlarla birlikte teknoloji ile iç içe olan tek nesildir. Sosyal Medyada, YouTube, TikTok ve İnstagram’da zaman geçirirler.

Günümüzde bu platformlar üzerinde birçok sosyal medya fenomenleri ortaya çıkmıştır, yaş araklarını gözetlediğimizde bir çoğunun Z kuşağı içerinde yer alan kişilerden oluştuğunu görmekteyiz.

Z kuşağı çevresel ve sosyo-ekonomik durumlarda sessiz kalmazlar. İklim, insan hakları , grevler veya aykırı konularda sessiz kalmadıkları gibi bu olayların tamamen içinde kendilerine yer bulurlar.

Sosyal medyada oldukça aktif oldukları için herhangi bir olaya anlık tepkiler verebilirler. Firmaların yanlış bir olayına , Siyasi kişilerin yapmış oldukları açıklamalara , ülkede yaşanan herhangi bir olay karşısında hızlı şekilde birlik olarak bu durumlar karşısında sessiz kalmazlar.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0