0

Yağlı ciltYağlı cilt pek çok insan için sorun olarak görülen bir durumdur. Öyle ki bugün piyasada bunu çözmek için pek çok türde ürün mevcut. Vücudumuzun en büyük organı olan derimiz bir koruma yöntemi olarak sebum olarak da bilinen yağ maddesi salgılar. Derinizin bu yağa gereksinimi var. Bu nedenle kullandığınız ürünlerin tamamen kurutmaya değil sadece dengelemeye yönelik olmasına özen göstermelisiniz. Bu amaçla değişik yüz maskeleri veya meyve özleri kullanılabilir.

Yağlı cildin çirkin görünmesini engellemek için öğrenmeniz gereken bazı cilt bakım yöntemleri bulunur. Bununla birlikte, yağlı cilt genelde bir problem olarak görülse de aslında büyük bir avantajı da vardır; ki bu tür cilt diğer cilt türlerine göre daha yavaş yaşlanır.

Yağlı cildiniz için herhangi bir ürün veya tedaviye başvurmadan önce ciltte yağlanmaya nelerin neden olduğunu bilmelisiniz. Yağlı cilt geniş gözenekli ve aşırı parlamasıyle bilinir. Bu cilt türü, deri üzerindeki yüksek miktardaki sebum nedeniyle sivilce vb. gibi patlamalara yatkındır. Bunun nedeni yağın daha fazla toz ve kiri çekerek cilde yapışmasına yol açmasıdır.

Anormal hormon düzeyleri gibi farklı sebepleri de olabilmesine rağmen kalıtım, yağlı cilde sahip olmanızda bir etkendir. Yağlı cilt genellikle daha genç yaşlarda görülür ve yaş ilerledikçe gitgide kurur. Tabii ki ileri yaşlara rağmen yağlı cilde sahip olan insanlar da mevcuttur.

Yağlı bir cilt için yapabileceğiniz en iyi şey cildinizi temiz tutmaktır. Eksfoliasyon cildi temizlemek için iyi bir yoldur; fakat sert bir sabun yerine yumuşak olanlarından kullanarak harikalar yaratabilirsiniz. Yüzünüzü yıkarken derideki yağı azaltmak için ılık su kullanın. Sonrasında uygulayacağınız anti bakteriyel bir losyon ile olası akne oluşumunu da engelleyebilirsiniz. Cildinize düzenli olarak bakım yaparak yağlı cilt probleminizle daha etkili olarak başa çıkabilirsiniz.

Yağlı cilt için gerçek anlamda sihirli bir formül bulunmaz fakat düzenli cilt bakımı ve tedavisi ile sorunu hafifletmeniz mümkün. Yıkanırken suyla masaj yapmanız da işinize yarayacaktır. Sıcak su yerine her zaman ılık suyu tercih edin.

Beyaz veya pembe kil maskesi de fazla yağdan kurtulmanın bir diğer çözüm yollarıdır. Kahverengi kil maskesi ise çok aşırı yağlı ciltlerde kullanılmaktaadır.  Haftada en az iki kere temizleyici bir maske kullanmalısınız.

Son olarak bazı aromaterapi yağlarının da yağlı cilde iyi geldiği söylenmektedir. Bunlar arasında sedir ağacı yağı, limon yağı ve biberiye yağı gelmektedir. Lanolin yağını da bunlardan herhangi biriyle karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.


ARKADAŞLARIN DA GÖRSÜN...

0